بنای تاریخی گمرک بنایی آجری است که ضخامت دیواره های آن ۴۰ سانتی متر می باشد که از ملات ماسه دریایی و سیمان تشکیل گردیده است بنا دارای کف کرسی به ارتفاع ۲۷۰ سانتی متر می باشد که از چهار طرف دارای هواکش هایی بوده است که کاملا متناسب با شرایط محیطی و اقلیمی منطقه داشته اند و نقش بسزایی را در کوران هوا داشته اند که در سال های بعد از تاسیس برای این که بتوانند به طبقه همکف بنا کاربری دهند تمامی آن هواکش ها را از بین برده اند.

کف و سقف بنا از جنس چوب می باشد که دارای دو جداره است که فضای بین آن خالی می باشد و عایق بسیار مناسبی در برابر گرمای تابستان و سرمای زمستان می باشد بنا دارای پنجره های متعددی می باشد که نقش بسزایی را هم در کوران هوا و هم در استفاده مناسب از نور طبیعی را ایفا می کنند.

به طور کلی بعد از آجر که بیشترین حجم را در مصالح بنا تشکیل می دهد می توان از سنگ که در کف کرسی و از چوب که در تیرها، درها، پنجره ها، کف و سقف و از حلب که در شیروانی بنا مورد استفاده قرار گرفته اند نام برد. در ضمن در جهت شمال، بنا دارای دو ایوان می باشد که نسبت به یک دیگر قرینه می باشند.

گمرک بندرگز ، از آثار تاریخی بندرگز

ساختمان گمرک که از آثار تاریخی بندرگز است ، با طرح و نظارت کامل مهندسان بلژیکی در سال 1281 شمسی احداث و بلافاصله مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این ساختمان در حال حاضر از قدیمی‌ترین بناهای تأسیسات بندری شهرستان بندرگز است که پس از گذشت چندین دهه از عمر آن همچنان از استحکام و مقاومت بسیار خوبی برخوردار است.

این بنای ارزشمند در تاریخ 11 مرداد 1384 به شماره 12562 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

منبع : chtn
نویسنده

یک نظر بنویسید