چگونه به روستای کوزره برویم؟

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

کوزره (Kowzareh)، مرکز دهستان شوردشت از توابع بخش قهاوند شهرستان همدان است.این روستا،از شمال به روستای خیرآباد و از جنوب به روستاهای خردمند و عبدالرحیم، از شرق به روستاهای ورکش و خماجین و از غرب به روستای مسلم‌آباد منتهی می‌شود.

کوزره در یک منطقه هموار واقع شده است که از طرف غرب توسط کوه های زاگرس محدود می شود. بلندترین قله این رشته کوه ” قزل داغ” است . این روستا که از جاذبه های گردشگری قهاوند می باشد، در 57 کیلومتری جنوب شرق همدان(مرکز شهرستان) و 22 کیلومتری جنوب غرب قهاوند(مرکز بخش) واقع شده است.

اقتصاد کوزره بر پایه کشاورزی ودامپروری است.محصولات کشاورزِی آن عبارتند از:گندم،جو،علوفه دامی (یونجه)چغندرقند،سیب زمینی،هندوانه و…درسال های اخیر با پایین رفتن آب های زیرزمینی کشاورزان بامشکلات بیشماری مواجهه گشته اند.

چگونه به روستای کوزره برویم؟

درکوزره قلعه ای وجود دارد که قدمت آن به درستی مشخص نیست لیکن براساس تخمین به بیش از۳۰۰ سال برمی گردد. این قلعه دارای چهار برج در چهارگوشه بوده است. اما امروره تنهایکی ازبرج های آن باقی مانده است. دراین برج ها نگهبانانی جهت نگهبانی گمارده می شده اند.

قلعه بخاطر امان بودن ازبیم دشمن ساخته شده ودرداخل آن زندگی طایفه ای جریان داشته است. این قلعه ظاهراْ توسط شخصی بنام محمدرضا ایجاد شده که وسعت قلعه بیانگرمتول بودن وی دارد.

چگونه به روستای کوزره برویم؟

به همین خاطر دربین اهالی روستا به قلعه «مرضا» معروف است.درحال حاضرازاین قلعه تنهادیواری باقی مانده است. علاوه براین دو قلعه دیگرنیز در کوزره بوده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید