منطقه حفاظت شده ببدویه در استان کرمان از دیگر جاذبه‌های شهربردسیر است . مساحت آن 168033 هكتار می باشد. منطقه حفاظت شده بیدوییه بردسیر در استان کرمان از سال ‪ ۱۳۷۵‬حفاظت می‌شود.

رودخانه کبوترخان و آب بندانی به همین نام در حاشیه این منطقه همه ساله پذیرای صدها پرنده آبزی و کنارآبزی می‌باشد که در این استان کم‌نظیر است. تنوع زیستی، پستی و بلندیها و چشم‌اندازهای طبیعی این منطقه جاذبه‌های گردشگری منحصربفردی را به وجود آورده‌است.

منطقه حفاظت شده بیدوییهپوشش گیاهی: درمنه ,‌ فرفیون ,‌ قیچ,‌ گز, گون, بنه,‌ بلوط,‌ آلبالو وحشی‌ و ارژن . این منطقه از نظر تنوع گیاهی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است بطوری که ‪ ۲۶۰‬گونه گیاهی شامل گیاهان مرتعی و دارویی در آن وجود دارد.
پستانداران: آهو,‌ كل وبز‌, قوچ و میش‌, كاراكال و یوزپلنگ. انواع گربه‌سانان نادر از جمله یوزپلنگ آسیایی از جانوران حمایت شده این منطقه محسوب و مهمترین جمعیت زاد و ولدکننده و تعداد قابل توجهی از چهارپایان علفخوار و پرندگان قابل شکار در آن یافت می‌شود. این منطقه یکی از بهترین و مهمترین زیستگاهها برای آهو یا همان غزال ایرانی در استان کرمان می‌باشد.
پرندگان : ‌دلیجه , تیهو,‌ جیرفتی و‌ هوبره

منبع : irandeserts
نویسنده

یک نظر بنویسید