بهترین جاذبه های شهر بردسیر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

بردسیر از شهرهای معروف ایران، دارای سابقه‌ای باستانی است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کم‌نظیری در دل خود دارد.  شهر بردسیر از قدیم محلی برای چراگاه و شکارگاه محسوب می‌شد. این شهر کوه‌ها و ارتفاعات بسیاری دارد و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۰۰۰ متر است. شهر دارای آب و هوایی معتدل است به گونه‌ای که در تابستان خنک و در زمستان سرد و برفی است. شهر بردسیر روستاهای خوش آب و هوایی دارد. بلندترین منطقه مسکونی این شهر، روستای اردیکان از توابع بردسیر است.

مردم بردسیر اغلب مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند. زبان مردم این شهر لهجه کرمانی است، اما در در جاهای مختلف کمی لهجه‌ها متفاوت است

برترین جاذبه های شهر بردسیر

تاریخچه شهر

بردسیر یا بردشیر، در گذشته با نام مشیز نیز مشهور بوده است. سابقه شهر بردسیر به دوره ساسانی و عهد اردشیر بنیانگذار سلسله ساسانیان می‌رسد. ارشیر را سازنده بردسیر دانسته‌اند به این مفهوم، برخی منابع، شهر بردسیر را با عنوان «ویه اردشیر» نیز دانسته‌اند که با گذر زمان به بردسیر تبدیل شده است. اما وجود برخی آثار باستانی در شهر که مربوط به قبل از ساسانیان است، مشخص می‌کند که این شهر پیش از ساسانیان نیز دارای مدنیت بوده است.

شغل مردم بردسیر اغلب کشاورزی است. شهر بردسیر امروزه یک شهر صنعتی محسوب می‌شود و کارخانجات گلاب و مس بسیاری در شهر موجود است و برخی مردم شهر نیز در صنایع دستی مردم شهر قالی‌بافی، گلیم بافی، ویته‌دوزی و چادرشب است.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

جاذبه های گردشگری و تاریخی بردسیر

آبشار هجین

در شمال بردسیر در روستای هیجین قرار دارد که دارای چشم‌انداز زیبا و باغ و پوشش سرسبز درختان و درختچه‌های «سرخگز» است.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

ارگ بردسیر

ارگ بردسیر از معروف‌ترین جاذبه‌های شهر است که در مرکز شهر بردسیر و روبروی مسجد جامع، که خود نیز از آثار قدیمی است، قرار دارد.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

دریاچه سد ترشاب

دریاچه تُرشاب یکی از دریاچه‌های استان کرمان است که در ۱۳ کیلومتری جنوب شهرستان بردسیر و در نزدیکی روستای ترشاب قرار دارد.این دریاچه فصلی از ذوب برف‌های ارتفاعات و همچنین رودخانه فصلی آب بخشا تغذیه شده و در فصول گرم سال خشک می‌شود. وسعت این دریاچه بر اساس میزان آب‌گیری آن متفاوت است و به طور متوسط عمق آن به ۵۰ سانتی‌متر نمی‌رسد. آب این دریاچه شور و غیرقابل استفاده است.در اطراف دریاچه بیشتر گیاه نِی دیده می‌شود که به صورت انبوه و متراکم، بیش از ۸۰ درصد سطح آن را می‌پوشاند. به همراه نیِ، گیاهان دیگری چون سازو و لویی نیز دیده می‌شود.

حیات وحش دریاچه ترشاب را بیشتر انواع پرندگان تشکیل می‌دهند به ویژه پرندگانی چون اردک سر سبز، اگرت سفید و حواصیل خاکستری که در زمستان‌ها در این منطقه مأوا می‌گیرند. از پستانداران اطراف تالاب نیز می‌توان به گرگ و روباه اشاره نمود.

برترین جاذبه های شهر بردسیرمسجد جامع بردسیر

به گفته حمدالله مستوفی در عهد عمربن عبدالعزیز ساخته شد و نام آن مسجد عتیق بود. این مسجد که سابقه بسیاری دارد، امروزه از بین رفته و تنها بخشی از آن برجای مانده است.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

رودخانه چاری

این رودخانه از ارتفاعات شیرینک چهارطاق سرچشمه می‌گیرد و در شهرستان بردسیر جریان می‌یابد و در نهایت به دشت باغین (از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمان) می‌ریزد. این رودخانه در اواخر زمستان و اوایل بهار طغیان می‌کند ولی در بیشتر سال‌ها در تابستان بی‌آب می‌شود.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

خانه بهادرالملک بردسیر

از بناهای تاریخی شهر کرمان است که توسط بهادرالملک ساخته شده و سابقه آن به دوره قاجار می‌رسد.  اين بنا با پلان حياط مرکزی و فضاهای اطراف ساخته شده است بدين نحو که در جبهه شمالی حياط ، سه دری و در جبهه جنوبی ، تالار وسيعی وجود دارد که ساير فضاهای جبهه های شرقی و غربی که شامل انبارها ، اتاقهای خدمه و مطبخ می باشد ، درخدمت فضای اصلی خانه بوده است. ازجمله بخشهای جالب اين بنا علاوه بر تالار بزرگ آن ، انبارهايی طبقه فوقانی جهت ذخيره موادغذايی و برجِ خشتی اين خانه است که بخش تحتانی آن به صورت محل گذر عموم است. اين بنا در مالکيت خصوصی مي باشد که مدارک آن پس از ارائه در جلسه شورای ثبت منطقه ای ، جهت ثبت نهايی و طی مراحل قانونی به سازمان ميراث فرهنگی کشور ارسال شده است .

برترین جاذبه های شهر بردسیر

منطقه حفاظت شده بیدوییه

منطقه حفاظت شده ببدویه بردسیر از دیگر جاذبه‌های شهر است که همه ساله پذیرای صدها پرنده آبزی و کنارآبزی است. تنوع زیستی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر این منطقه سبب شده است که منطقه از اهمیت گردشگری بسیاری برخوردار شود.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

قلعه دیو

قلعه دیو مربوط به دوره ی هخامنشیان است . این قلعه که با کمک از کوه کنار خود تشکیل شده است احتمالا از این ارتفاع بلندتر بوده ،که به مرور زمان تخریب شده است.اجزا تشکیل دهنده آن سنگ های بسیار بزرگی است. و به گفته افراد محلی علت اینکه نمای دور این قلعه با کوه کنارش شکلی خاص تشکیل میدهد معروف به قلعه دیو شده است.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

روستای بیدخوان

این روستا پیشینه ای كهن و قدمتی دیرینه دارد. مورخان قدمت این روستا را مربوط به دور ه های پیش از اسلام می دانند. این روستا از شرق به كوه یشم، از جنوب شرقی به كوه قلعه دسكوئیه و از جنوب و جنوب شرقی به كوه بحر آسمان محدود می شود آب و هوای روستا، در بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستا نها سرد است . در این روستا،درخت گردوی كهنسالی وجود دارد كه براساس برخی مستندات قدمت آن به ۲۰۰۰ سال قبل می رسد . رودخانه دائمی بیدخوان كه از ارتفاعات اطراف روستا سرچشمه می گیرد شادابی و طراوت ویژ ه ای به این ناحیه بخشیده است.

برترین جاذبه های شهر بردسیر

غار یخی و بندر یخدان هم در ۷ كیلومتری جنوب شرقی روستا قراردارد كه از جاذبه های طبیعی این منطقه محسوب می شود .هر ساله گردشگران طبیعت دوست زیادی به این ناحیه خوش اب وهوا امده و از مناظر زیبای این روستا دیدن می نمایند. بید قناتی است که در روستای بید خوان نیز یکی از مناطق گردشگری در این روستا میباشد. این منطقه زیبا مانند بسیاری از مناطق دل انگیز کشورمان متاسفانه هنوز ناشناخته مانده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید