سراب کهمان لرستان در دل طبیعت بکر

سراب کهمان لرستان در دل طبیعت بکر

سراب کهمان كه در مسير رودخانه كهمان و در شمال شهر الشتر قرار گرفته يكی از زيباترين مناطق گردشگری استان لرستان است. این دره زیبا در دامنه کوه‎ های گرین (از سلسله کوههای زاگرس) قرار گرفته و رودخانه کهمان از میان آن عبور می کند. آب این رودخانه از آب شدن برف و یخ کوه‎ های گرین تامین می شود و در مسیر خود به الشتر این منطقه را سیراب می کند. از پدیده ‌های جذاب آن، دره «کهمان»، قله «کلو»، رادیولاریت های «گرین»، برف‌ چالها، غارها و پوشش‌ گیاهی خاص منطقه است.

سراب کهمان لرستان در دل طبیعت بکر

سراب کهمان با طبیعتی زیبا و بکر در دره‎ ای به طول چند کیلومتر قرار گرفته است. منطقه باستانی و گردشگری کهمان و دروازه در شمالی‌ ترین نقطه لرستان و شهرستان الشتر قرار دارد و یکی از دره‌ های بسیار زیبا و پرآب و در عین حال باستانی در سطح ایران است. دره کهمان چند سراب دارد که از شهرستان سلسله تا نخستین سراب پانزده کیلومتر فاصله است. آب سراب از دره کهمان رو به شهرستان الشتر در جریان است.

گردوهای سر به فلک کشیده، طبیعت بکر، یخچال ‌های دائمی، غارهای متعدد و ارتفاعات جذاب و دیدنی، داروهای گیاهی بسیار نادر و کمیاب، چشمه‌ سارهای فراوان و پرآب، طراوت و خنکی و آب ‌و هوای بی نظیر منطقه فرحبخش روح و جان هر گردشگری است. این عظمت پادشاهان ایران را نیز بخود جلب کرده و پیشینه نام آن به دوران باستان برمی گردد که تفرجگاه آنان بشمار می رفته است.

سرچشمه ابتدایی رودخانه کهمان، چشمه «تخت شاه» و چشمه ‌های اطراف آن است که پس از جاری شدن در درون دره کهمان، آب چشمه سراب «خاصان» و دیگر چشمه ‌های اطراف به آن پیوسته و رودخانه کهمان را شکل می ‌دهند. مجموعه‌ای از دشت ‌های زیبا، آب ‌های خروشان، باغات گسترده و طبیعت دلنواز، این خطه را به «بهشت لرستان» تبدیل کرده است.

سراب کهمان لرستان در دل طبیعت بکر

رودخانه پرآب کهمان علاوه بر جذب گردشگری در شهرستان سلسله، موجب سرسبزی و زیبایی هرچه بیشتر دشت الشتر است. این رودخانه ایستگاه اصلی ماهی قزل آلا و رنگین کمان بوده و در اطراف این منطقه واحدهای پرورش ماهی تاسیس شده است. در کنار رودخانه کهمان درختان گردو و بید رشد کرده اند و سایه ساری بهشت گونه را به وجود آورده اند. سالانه گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود، به این منطقه خنک و خوش آب و هوا می آبند و از این منطقه رویایی لذت می برند.

سراب کهمان لرستان در دل طبیعت بکر

وجه تسمیه
«کهمان» به زبان محلی «کی امان» یا «کیمو» خوانده می شود. «کی امان» یا «کیمان» یا «کیمو» همان امانگاه و مامن پادشاهان کیانی است. تخته سنگ های کهمان لرستان، تخت شاهان ایران باستان در زمان فراغت از سلطنت بوده و گواهش را می ‌توان همان گاو خمره‌ ها و آثار بدست ‌آمده از آن و تخت گاه‌ های سراب خاصون (سراب خاصان) و سراب و چشمه معروف تخت شا (تخت شاه) دانست. البته دلیل دیگر این نام شاید وجود بقایای تختگاهی است که توسط یکی از حکام قاجار در میان چشمه و زیر درختان گردو ساخته شده است.

موقعیت جغرافیایی
کوه گرین از سلسله جبال زاگرس، نگین سرسبز شهرستان سلسله  است. وضعیت جغرافیایی کهمان N335901 E482102 است که در استان لرستان قرار دارد. در پایین دره که وارد دشت الشتر می ‌شویم، آب‌ های زلال و روان را می بینیم که از دروازه و تخت شاه و سراب خاصون جاری‌ شده و رودخانه کهمان را تشکیل داده است و کشاورزی بیش از نیمی از دشت الشتر را رونق می‌ بخشد. دره تخت شاه (کهمان) در شش کیلومتری شمال دهستان «قلعه مظفری» شهرستان سلسله در دامنه قله «چهل نابالغان» قرار گرفته است. منطقه زیبای کهمان در ۱۵ کیلومتری شمال شهر الشتر قرار گرفته و محوطه باستانی و  تخت شاه نیز در شمال غرب الشتر به طرف سراب کهمان واقع شده است.

سراب کهمان لرستان در دل طبیعت بکرپوشش گیاهی
پوشش گیاهی منطقه درختان کهنسال بلوط، انجیر، گردو، گلابی کوهی، زالزالک، چنار، زبان ‌گنجشک، صنوبر و سپیدار، بید، سیب، آلوی کوهی و در خلال آن سرشار از گون و درختچه‌ های کوهستانی است. کوهستان اطراف دروازه و کهمان و پوشش گیاهی و جنگلی بسیار انبوه و غنی آن زیستگاه بسیار مناسبی برای حیوانات و پرندگان مختلف است.

حیات وحش
از جانوران این منطقه می ‌توان به پلنگ، خرس، کفتار، گرگ، روباه، شغال، گورکن، سنجاب، سگ آبی، سمور، موش ‌خرما، کل، بز، قوچ، میش، گراز، خوک، کبک کوهی، کبک دری، تیهو، گنجشک، کلاغ، قرقاول، بلدرچین و دیگر انواع خزندگان، پرندگان و بندپایان اشاره کرد.

پرورش ماهی
آب این رودخانه شرایط احداث مزارع و شیلات ‌های ماهی را میسر ساخته که در بین آنها یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز پرورش ماهیان سرد آبی خاورمیانه به چشم می‌ خورد که نشان‌د هنده‌ سلامت و کیفیت آب این منطقه است.

سراب کهمان لرستان در دل طبیعت بکرتصرف اراضی و قطع درختان توسط افراد سودجو
درسال های اخیر بخش هایی از حریم رودخانه و اراضی منابع طبیعی به تصرف شخصی افراد سود جو و فرصت طلب در آمده است و تعداد زیادی از درختان گردوی این منطقه قطع شده که لازم است دولت در این زمینه وارد عمل شود و نسبت به رفع تصرف شخصی و آزاد سازی این زمین ها که از منابع ملی ایران است اقدام گردد.

جاذبه های منطقه
رودخانه ها، آبشارها، سراب ها، تپه های باستانی و همچنين آب و هوای مناسب خصوصاً در فصول بهار و تابستان، علاقمندان زيادی را از ديگر استان هاي ایران به اين شهرستان می کشاند. قله مرتفع کلو که از شرق تا شمال شهرستان الشتر امتداد دارد دارای یخچال‌های طبیعی است. رادیولاریت های گرین نیز بر زیبایی منطقه می افزاید. علت پدیدار شدن تپه ‌های قرمز در دره کهمان وجود رادیولاریت های حاوی سنگ منگنز است که در ناحیه نرمه و دشتله وجود دارد. از مناطق طبیعی و زیبای این شهرستان غیر از سراب «کهمان» میتوان به سراب «زز»، کوه‌ های «مهاو» و «گرین»، چشمه «گولم کاو»، سراب «پرسک» و پارک صخره‌ ای «بابا داود» اشاره کرد. «قلعه مظفری»، پل «کاکا رضا»، پل «هنام»، تپه «گریران» و سراب «چناره» هم  از دیگر مناطق تاریخی الشتر هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما