خانه اپرا و تئاتر در ایروان ارمنستان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

خانه اپرا – اگر میخواهید در هنگام سفر به ارمنستان از موسیقی هم بی بهره نمانید قطعا به خانه اپرا و تئاتر در ایروان سفر کنید چرا که این کشور از لحاظ غنای فرهنگی و موسیقی از مهمترین کشورهای دنیا به حساب می آید

خانه اپرا و تئاتر ایروان یکی از مراکز فرهنگی و گردشگری کشور ارمنستان است که عملیات ساخت آن در سال 1932 شروع شده است و در سال 1933 به پایان رسیده است. معمار اصلی این سالن الکساندر تامانیان بوده که در سال 1940 ساخت سالن تئاتر آن را تمام کرده است.

خانه اپرا و تئاتر در ایروان ارمنستان

کشور ارمنستان از لحاظ غنای فرهنگی و موسیقی یکی از مهم‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود و همواره گروه‌های موسیقی این کشور در صدر موسیقی و رقص باله دنیا حضور داشته‌اند. برای افتتاح این سالن تئاتر گروه باله دریاچه قوی اثری از چایکوفسکی را اجرا کردند و درواقع شروع به کار رسمی این سالن محسوب می‌شد.
خانه اپرا و تئاتر در ایروان ارمنستان
سالن تئاتر و اپرا ایروان شامل دو سالن کنسرت بزرگ است که یک سالن آن با نام خاتاکواریان نام‌گذاری شده و حدود 1400 صندلی ظرفیت دارد و سالن دیگر این تئاتر به نام الکساندر اسپندریان بوده و 1200 صندلی دارد. طراحی زیبا با طاق‌های دل‌نشین باعث شده است که فضای عالی و منحصربه‌فردی برای تماشا ایجاد شود.

از زمانی که سالن تئاتر و اپرای ایروان باز شده است، بیش از 200 اپرا و باله مختلف با آهنگسازان ارمنی، روسی و اروپای غربی اجرا کرده است. این سالن تاکنون میزبان گروه‌های از بیش از 20 کشور ازجمله روسیه، اسپانیا، لبنان، ایالات‌متحده، یونان، آلمان بوده است و یکی از سالن‌های معروف اپرا و رقص باله در دنیا است.
معماری سالن تئاتر و اپرای ایروان نیز منحصربه‌فرد است و از معماری کلاسیک ارمنی بهره برده است. باوجوداینکه سعی شده است که نهایت ظرافت و دقت در آن به کار رود، چند مجسمه از بزرگان این کشور نیز در اطراف آن وجود دارد که نشان از اهمیت فرهنگ در این کشور است. در اطراف سالن اپرای ایروان مجسمه آهنگسازانی مانند خاچاتوریان و اسپندریان و همچنین مجسمه هوهانس تومانیان به‌عنوان شاعر بزرگ این کشور وجود دارد.

خانه اپرا و تئاتر در ایروان ارمنستان
این ساختمان یکی از زیباترین سازه‌های شهر ایروان محسوب می‌شود. بسیاری از موفقیت‌های فرهنگی و هنری کشور ارمنستان و شهر ایروان به این سالن ارتباط داده شده است و مردم محلی نیز اعتقاد دارند که وجود سالن اپرا و تئاتر برای انتقال فرهنگ به نسل جوان این کشور حیاتی است.
سالن اپرای ایروان در مرکز شهر و در یکی از مراکز پر رفت‌وآمد شهر یعنی خیابان تامانیان واقع شده است و برای دسترسی به آن سرویس‌های مختلف عمومی وجود دارد.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «خانه اپرا و تئاتر در ایروان ارمنستان»

دیدگاه خود را بنویسید