برج ناقوس کلیسای جامع کمی بعد از شروع عملیات ساخت و ساز آن در قرن دوازدهم کج شد و اکنون بعد از سال‌ها، چند درجه نسبت به خط محوری آن انحراف دارد. چندین دهه است که مهندسان در مورد راز استقامت برج کج پیزا در برابر چهار زمین‌لرزه‌ی قدرتمندی که از سال ۱۲۸۰ تا به حال منطقه‌ی توسکانی را لرزانده است، دچار سردرگمی هستند. اکنون، شانزده مهندس (شامل کارشناسان لرزه نگاری و سازه‌های خاکی) بالاخره توانستند پاسخی برای این سوال پیدا کنند.

چرا برج کج پیزا در برابر زلزله ها بزرگ مقاوم است ؟

برج کج پیزا

با توجه به میزان آسیب‌پذیری برج پیزا، پیش‌بینی می‌شد که این برج مرتفع ۵۸ متری حتی در برابر لرزه‌های نه چندان شدید هم از پا در بیاید و واژگون شود. با این حال، بقای آن را می‌توان به پدیده‌ای به نام «پویایی تعامل خاک-سازه» نسبت داد. ارتفاع و استحکام زیاد برج همراه با نرمی خاک فونداسیون باعث نوسانات متفاوت این بارج با سازه‌های دیگر شده است. به زبان ساده، برج کج پیزا در زمان وقوع زلزله دچار ارتعاش نمی‌شود و این همان عامل مهم برای بقای طولانی مدت آن است. پروفسور جورج میلوناکیس (George Mylonakis)، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی، گفت:

خیلی عجیب است که همان خاکی که موجب بی‌ثباتی برج و کج شدن آن شد و آن را تا آستانه‌ی فروپاشی کشاند، به برج کمک کرده است تا از زمین‌لرزه‌ها جان سالم به در برد.

چرا برج کج پیزا در برابر زلزله ها بزرگ مقاوم است ؟

نمایی از برج در شب

اگر این ساختمان در شرایط عادی بود، شهرت آن به اندازه‌ی الان نبود. انحراف معروف آن باعث شده است که برج پیزا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های خارج از شهر ایتالیا باشد. برج پیزا، به همراه کلیسای جامع، تعمیدگاه و گورستان نزدیک آن، بخشی از سایت پیزا دل دومو (Piazza del Duomo Unesco) است که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. باید کارهای زیادی انجام شود و خاک‌های انباشته شده در بخش بالاتر برج را از آنجا خارج کرد تا بتوان انحراف برج را کمتر کرد. بعد از انجام کارهای تثبیت‌سازی، برج به روی عموم باز خواهد شد و حداقل ۳۰۰ سال دیگر به صورت ثابت در جای خود باقی خواهد ماند.

منبع : kojaro
نویسنده

یک نظر بنویسید