دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

شهر کِرِندِ غرب (کردی:کرن) مرکز شهرستان دالاهو و از توابع استان کرمانشاه در غرب ایران است.دالاهو نام کوه مرتفع این منطقه‌است که از طبیعت زیبایی برخوردار است. کرند با قرار گرفتن در مسیر تمدن های کهن بین النهرین به عنوان گذرگاه حوادث توانسته است هویت خویش را در جریان حوادث بنیان برانداز و هجوم های متعدد حفظ نماید .کوه‌های سر به فلک کشیده با قله‌های پر برف، رودخانه‌های خروشان و رقصان، جنگلهای سرسبز و طبیعت بکر و با صفا با مردمانی ساده و صمیمی اولین جایی را که در ذهن گردشگران کرمانشاه زنده می‌کند منطقه دالاهو ، بهشت زمینی این دیار است.

طبیعت زیبای ” ناودار ” کرند غرب در شهرستان دالاهو این روزها شاهد حضور گردشگران و مسافران بسیاری است.

جاذبه‌های کرند غرب

سراب کرند و حریر

دریاچه مصنوعی رشمینه

قله نوا کوه

منطقه بیونیج

باغات انبوه

سلسله رشته کوه‌های دالاهو

محوطه دارو گردکان

تپه چیا، پارک تاریخی امیر

محله تاریخی فرهنگی زرده و دربند و شوا

رودخانه زمکان

کوه دالاهو

کوه قلعه قاضی

از دیدنی ها و جاذبه های کرند غرب

رودخانه زمکان

رودخانه زمکان یا زیمکان رودخانه‌ای است در غرب ایران در استان کرمانشاه که به عراق منتهی می‌شود. بر روی رود زمکان در بخش گهواره در شهرستان دالاهوسدی به نام سد آزادی ساخته شده‌است.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

منطقه بیونیج

بیونیج، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه ایران.مردم این دهستان از شیعیان اهل حق بوده و به زبان‌های کردیبا گویش‌های کلهری و گورانی سخن می گویند.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

قعله یزدگرد

یکی از مستحکم‌ترین دژهای ایران باستان است که در دالاهو و روی یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های این منطقه‌ی کوهستانی زیبا و افسانه‌ای قرار دارد و هنگام حضور در این بنای ارزشمند، می‌توان به شکوه و عظمت آن را به وضوح حس کرد و زیبایی وصف‌ناشدنی دشت ریجاب را بر پای دژ، به تماشا نشست. مجموعه‌ی بناهای قلعه‌ی یزدگرد که دربر گیرنده‌ی چند بنای تاریخی است، در دره‌ای وسیع و با مساحتی نزدیک به ۴۰ کیلومتر مربع قرار دارد که از سمت شمال و شرق به صخره‌های زیبای دالاهو که به صورت پلکانی قرار گرفته است محدود می‌شود. همچنین از سمت شمال غرب نیز بواسطه‌ی پرتگاهی با شیبی بسیار تند به جلگه‌ی ذهاب متصل شده است.

قلعه یزدگرد کرمانشاه از آثار تاریخی و باستانی کشور است که از لحاظ معماری، موقعیت جغرافیایی، اقلیم، مناظر دیدنی و جاذبه‌های تاریخی، بسیار ارزنده و قابل توجه است.

در این مجموعه‌ی باستانی ۱۰ بنا قرار دارد که می‌توان به دیوار گچی، آشپزخانه، دروازه، جای دار، تپه رش، قلعه یزدگرد، گچ گمبد، قلعه داور، نقاره‌خانه و آشیه وا اشاره کرد.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

غار نره کانی

این غار از غارهای زیبا و افقی کرمانشاه به‌شمار می‌رود که متاسفانه هنوز گمنام مانده و بازدید زیادی از آن نشده است. طول تقریبی غار ۶۰۰ متر برآورد می‌شود و وضعیت آن تا بخش‌های کشف ‌شده افقی است. این غار در منطقه‌‌ای جنگلی و مملو از درختان بلوط، در کوهستان دالاهو و بین شهرهای کرند و سرپل ذهاب قرار دارد. با توجه به بافت کوه‌های منطقه، ساختار غار کاملا آهکی است.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

اماکن عمومی

کتابخانه عمومی امام صادق (ع)

نهادی است اجتماعی که زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اداره می‌شود و برای استفاده عموم تأسیس شده و تمام افراد می‌توانند با عضویت در کتابخانه از کتاب‌ها و دیگر منابع آن استفاده نمایند. در سال ۱۳۸۸ در زمینی به مساحت ۷۰۰متر مربع با زیربنای ۶۰۰ مترمربع در شهر کرند غرب تأسیس شده‌است.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

دستاوردها

شهرستان از لحاظ صنایع دستی مانند: چاقو سازی، فلز کاری و ساخت ادوات موسیقی و ابزار کشاورزی، گلیم، گیوه موج (چادر شب) و سبد پیشینه‌ای دیرینه دارد به‌طوری‌که این صنایع با اندک تغییراتی به خارج از کشور صادر می‌شوند. همچنین در این شهرستان صنعت تنبورسازی رونق دارد و تنبورهای دست‌ساز هنرمندان گهواره‌ای جز بهترین و مرغوبترین تنبورهاست که در بهترین موزه‌های جهان جای دارد.سیب گهواره در سال‌های گذشته یکی از معروفترین و مرغوبترین محصولات این شهرستان بوده‌است.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

روستای گوراجوب مرادبيگ

گوراجوب در حقیقت دهستانی است متشکل از پنج روستا به نامهای (۱)گوراجوب مرادبیگ{ که محوریت و اصلیت آن است}.(۲)گوراجوب قشلاق.(۳)گوراجوب باباکرم.(۴)گوراجوب زیدعلی.(۵)گوراجوب صفرشاه که در منطقه گوران در غرب استان و شهر کرمانشاه و از توابع بخش گهواره-شهرستان دالاهو- میباشد.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غربروستای زرده

روستای زرده در ۴۰ كيلومتری شهر كرند غرب از شهرستانهای استان كرمانشاه قرار دارد كه از شمال با كوه بلندی كه به نام محلی به آن ( كمر ) می گويند و از غرب به پرتگاه بلندی كه به دشت ذهاب مسلط است و از شرق به كوه دالاهو و از جنوب به دهستان ريجاب ختم مي شود .

تا سال ۱۳۵۵ اهالی روستا در يك مكان كه اكنون به آن زرده می گويند و اطراف آن را باغات در بر گرفته بود ساكن بودند تا اينكه يگ گروه باستان شناسی به اين روستا آمدند و اولين خانه مسكونی را در بان گمبد ساختند و به با رشد روبه افزون جمعيت كم كم نسل جوان روستا به اين جا نقل مكان كرده و امروزه روستای زرده به دو قسمت زرده و بان گمبد تقسيم شده است و بيشتر جمعيت در بان گمبد زندگی می كنند .مردم روستا پيروان اهل حق (يارستان) هستند و زيارتگاههای از جمله بابايادگار،داوود،سيد درويش،هانی تا و چشمه غسلان (حوض كوثر) در جوار اين روستا قرار دارد .

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

روستای تختگاه

روستای تختگاه در هجده کیلومتری شمال شهر گهواره از توابع شهرستان دالاهو استان کرمانشاه قرار دارد.دارای باغات و چشمه های زیادی است.این روستا از نظر رفت و آمد به شهر کوزران نزدیک تر هستند.در پنج کیلومتری شهر کوزران قرار دارد. شغل مردم این روستا باغداری-کشاورزی-دامداری است.دین مردمان این روستا (اهل حق) و مذهبشان(یادگاری) است.تختگاه شامل چهار روستای(سرتختگاه-تختگا سید جمشید-تختگا عادل خان-تختگای پروین خانم)می باشد.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غربروستای بانياران سيد حسن

معنی بان یاران:دهی از بخش گوران شهرستان شاه آباد در ۱۷ هزارگزی شمال باختری گهواره و ۲ الی ۶ هزارگزی باختر رودخانه ٔ زمکان . سکنه ۴۵۵ تن . محصول آن غلات و لبنیات . شغل مردم ، زراعت و گله داری و راه آن مالرو است . ساکنین آن از تیره ٔ قلخانی بهرامی هستند. بان یاران ۴ آبادی کوچک نزدیک به هم است و نام و تعداد سکنه ٔ هریک بشرح زیر است : امیر حق مراد ۲۱ تن ، عزیزمراد ۷۰۰ تن ، میرزا حسین ۱۰۰ تن ، تیمور ۷۰ تن . (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۵).
لاز به ذکر است که بانیاران به سه بر(بخش)تقسیم شده:
۱بانیاران سیدحسن

۲بانیاران میرزا حسین

۳بانیاران تیمور

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

از جاذبه‌های تاریخی کرند غرب

سرخه دیزه

منطقه سرخه دیزه دارای یکی از زیباترین دره‌های استان کرمانشاه است که پوشیده از درختان بلوط، ارجن و ون است که در فصول مختلف سال به ویژه بهار و تابستان از زیبایی فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

مسجد عبدالله بن عمر

مسجد عبدالله ابن عمر یکی از مساجد صدر اسلام است که در روستای شالان قرار دارد، شالوده این بنا بر روی بنایی که به قبل از اسلام تعلق داشته ساخته شده است.

دیدنی هاو جاذبه های کرند غرب

 آرامگاه بابایادگار

آرامگاه بابا یادگار در منطقه ریجاب نزدیک روستای بان زرده شهرستان دالاهو قرار دارد. این مکان که یکی از مقبره‌های مقدس پیروان آیین اهل حق بشمار می‌رود در کوه‌های سرسبز دالاهو قرار دارد.معماری این مقبره بصورت مکعبی است که گنبدی مخروطی شکل بر روی آن قرار گرفته است.

نتیجه تصویری برای آرامگاه بابایادگار:کرند غرب

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما