جاهای ديدنی چرام در كهگيلويه

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

چرام نام سرزمینی زیبا با آب و هوای دلپذیر در رشته کوه های مرتفع زاگرس است  که بین ۳۱ درجه عرض شمالی و 50 درجه و 74 دقیقه شرقی واقع شده است. آب و هوای دل انگیز، چشمه ها و رودخانه های فراوان ییلاقی و قشلاقی و نقاط کوهستانی منحصر به فرد این شهرستان سبب شده است تا به عنوان یکی از مهمترین قطب ها و جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد شناخته شود.

شهر چرام دارای مکانهای دیدنی از جمله باغ چشمه بلقیس، سد و تنگه شراب گرو،باغ عمران و آبشار الوان طسوج و … می باشد.

 باغ چشمه بلقیس یکی از باغ‌های زیبا در استان کهکیلویه و بویراحمد قرار است که تصویری زیبا از طبیعت را در مقابل چشم گردشگران به نمایش می گذارد.چشمه بلقیس چرام نام باغی است  که در ۴ کیلومتری شهر چرام در مسیر جاده چرام- گچساران قرار گرفته است.

از دیگر جاذبه های گردشگری این استان سد و تنگه شراب گرو است که نام یکی از روستای های شهرستان چرام است که در بخش سرفاریاب و در 5 کیلومتری شهر سرفاریاب قرار دارد. تنگه شراب گیرو که به زبان محلی به آن “تنگه شرو گرو” می گویند در پنج کیلو متری شهر سرفاریاب بعد از مقبره شاه حمزه قرار دارد. این تنگه دره ای طولانی با درختان بسیار است و در هر فصلی، میوه خاص همان فصل را دارد. جویباری بزرگ در این تنگه جاری است که از اول تنگه تا انتهای آن امتداد داشته و دارای آب بسیار گوارایی است.

باغ عمران یکی دیگر از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این استان است و همه ساله پذیرای گردشگران و مسافران زیادی  از سراسر کشور است.باغ عمران چرام، مکانی رویایی است که رقص شالیزار‌ها با موسیقی نسیم و هم نشینی درختان و چشمه‌های جوشیده از دل کوه گردشگران را به خود می‌خواند.در این باغ انواع درخت از جمله اکالیپتوس، سدر، بلوط، سرو و گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج و نخل وجود دارد.

آبشار الوان طسوج شهرستان چرام را به صورت یکی از اعجاب آورترین موقعیتهای زیست محیطی درآورده است که در جنوب غربی کشور بی نظیر است و برای شهرهای اطراف خود محوریت جذب گردشگری دارد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید