جاذبه ها و دیدنی های شهر خان ببین

جاذبه ها و دیدنیهای خان ببین

خان ببین ( خان به بین ) یکی از شهرهای زیبا  وخرم و زرخیز گلستان می باشد.این شهر مرکز بخش فندرسک می باشد.فندرسک دارای وسعت فراوانی است و از دهانه زرین گل علی آباد کتول شروع و تا نوده خاندوز آزادشهر ادامه دارد. خان ببین  از  زادگاه حکیم نامی ابوالقاسم میرفندرسکی است.نام فندرسک از معروفترین دانشمند ، حکیم و فیلسوف مشهور ایرانی سده ۱۱ هجری ابوالقاسم میرفندرسکی است که در این منطقه زندگی میکرده است و این نشانگر قدمت منطقه و شهر خان به بین می باشد.

مراکز فرهنگی و مذهبی

ازمیان مراکز فرهنگی شهر می‌توان از: دانشسرای تربیت معلم خان ببین، و دبیرستان جابر بن حیان ومدرسه شبانه‌روزی امام علی نام برد.وجود تکیه‌ها و مساجد قدیمی زیبایی معنوی خاصی به شهر بخشیده است. در کنار این بناها دیدن آرامگاه۲تن از امامزادگان به نامهای سليمه و حليمه خاتون می باشد. معروف است خالی از لطف نیست.

جاذبه ها و دیدنی های خان به بین

پارک جنگلی آهنگران خان ببین

پارک جنگلی آهنگران مجموعه ای است زیبا و جنگل طبیعی با مساحتی بیش از ۳۰ هکتار که در قسمت جنوب شرقی شهر خان ببین در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی قرار دارد که شهرداری شهر با احداث محل های استراحت،‌ دستشویی و آب لوله کشی قابل شرب، آن را به مکانی زیبا تبدیل نموده که مورد استفاده مردم منطقه،‌ شهرهای همجوار و سایر هموطنان قرار دارد .
این پارک جنگلی دارای تنوع درختی همچون بلوط، ممرز، انجلی، سفید پِلَت، آزاد، ولیک و کندوس می باشد و ارتفاع اکثر درختان این جنگل به ۲۰ متر می رسد و به نوبه خود یک گونه گیاهی منحصر به فرد است.

جاذبه ها و دیدنی های شهر خان ببین

غار دیو سفید

غار دیو سفید نیز در مسیر آبشارهای هفت گانه شیرآباد واقع در شهر خان ببین استان گلستان می‌باشد.اين غار در محلی به نام «مازگاه»، در کنار قله «ديو سفيد» که دارای موقعيت استحفاظی خاصی است،در استان گلستان و در نزدیکی شهر خان ببین قرار گرفته و در گذشته‌های بسيار دور به عنوان دژ، مورد استفاده اسپهبدان مازندران بود.

معنی نام (وجه تسمیه) : میگویند که این غار محل زندگی دیو سپید که در شاهنامه آمده بوده است.

جاذبه ها و دیدنی های شهر خان ببین

مجموعه تفریحی ، جنگلی و گردشگری سیاه جوب :

 مجموعه ای جذاب ، جنگلی طبیعی با آب معتدل و شیرین به نام سیاه جوب که دارای آبی جاری و روان و حوضچه های مناسب جهت شنا و استراحت هموطنان است این مجموعه در کیلومتر ۳ درمسیر جاده اصلی و ترانزیتی خان ببین – دلند و به سمت جنوب از وسط روستای سنگستان می گذرد. این مجموعه با جاده اصلی ۳ کیلومتر فاصله دارد.

آبشار خان به بین(آبشار شیرآباد)

آبشار خان به بین در ۷ کیلومتری جنوب شهر خان به بین واقع در مسیر خود رودخانه‌ها و چشمه‌های خنکی دارد. آبشار خان به بین به شکل پله‌ای بوده و دربرگیرندهٔ ۷ آبشار است.زیبایی و اهمیت این مکان به گونه است که یکی از مناطق بسیار مهم گردشگری و سیاحتی در استان گلستان و کشور قلمداد شده است .

جاذبه ها و دیدنی های شهر خان ببین

پوشش گیاهی و جانوری

محیط پیرامون آبشارها، کوهستانی و جنگلی است و گونه هايی از گياهان مانند ممرز، افرا، انجيلی، توسکا، هميشک، داردوست، خزه، سرخس و قارچ های رنگارنگ در آن دیده می شود. این منطقه زيستگاهی طبيعی برای جاندارانی همچون مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی و گربه جنگلی می باشد و تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

جاذبه ها و دیدنی های شهر خان ببین

امکانات گردشگری خانببین

قبل از ورود به جنگل پارکینگی برای استفاده ی گردشگران وجود دارد و در آن امکاناتی همچون آب آشامیدنی، سوپرمارکت و سرویس بهداشتی در دسترس هستند. در محوطه ی پارک جنگلی نیز آلاچیق هایی برای گردشگران ساخته شده اند.

جاذبه ها و دیدنی های شهر خان ببین

بهترین فصل سفر به خان ببین

به دلیل اقلیم کوهستانی منطقه، فروردین تا آبان را برای سفر به آن پیشنهاد می کنیم اما هر فصل جلوه های ویژه ی خودش را دارد:

بهار و تابستان: سرسبزی و زیبایی جنگل شما را مسحور خود خواهد کرد.

پاییز: طبیعت به هر برگ درخت رنگ متفاوتی می پاشد و تصویری تازه را خلق می کند.

زمستان: لباس سپیدی از جنس برف بر تن درختان می نشیند و عروس فصل ها خودش را نشان می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما