کانادا کشوری بزرگ با دانستنی های جالب و گاها شگفت انگیز است. کانادا کشوری مهاجر پذیر است و اقوام و فرهنگ های مختلف آن جا کنار یکدیگر زندگی می کنند. کانادا کشوری واقعا شگفت انگیز با موارد جالب زیادی می باشد که بسیاری از ما از آنها اطلاعی نداریم. از این موارد جالب مثلا می توان به بزرگترین صادر کننده مواد غذایی نادر و عجیب بودن، اشاره کرد. در این مطلب جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید معرفی شده اند؛ پس با ما همراه باشید.

کانادا باسوادترین کشور دنیاست

مردم کانادا در مقایسه با سایر کشورها باسوادتر هستند. حداقل 56 درصد از جمعیت کانادا تحصیلات آکادمیک (عالیه) دارند. جمعیت باسواد کانادا از ژاپن 6 درصد بیشتر است که رتبه دوم را در داشتن افراد باسواد در دنیا دارد. این یک دستاورد بزرگ است که کانادایی ها می توانند به آن افتخار کنند.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

بابانوئل اهل کانادا است

وزیر مهاجرت کانادا در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که بابا نوئل در واقع یک شهروند کانادایی بوده است. او همچنین ادامه داد که به همین دلیل است که لباس های بابانوئل قرمز و سفید (رنگ پرچم کانادا) است. برای ارسال نامه به سانتا، کودکان می توانند از این آدرس استفاده کنند: بابا نوئل، قطب شمال، H0H 0H0، کانادا. شما می توانید به هر زبانی به قطب شمال نامه بنویسید و از بابانوئل نامه دریافت نمایید. هر سال یک میلیون نامه به آدرس خود بابا نوئل ارسال می‌ شود.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

در کانادا بیشتر از بقیه کشورهای دنیا دریاچه وجود دارد

شاید ندانید که کانادا بیشترین دریاچه را در دنیا دارد. در کانادا 3 میلیون دریاچه وجود دارد که این مقدار خیلی بیشتر از سایر کشورهای دنیا می باشد! یک واقعیت جالب دیگر درمورد کانادا این است که کانادا 20 درصد از منابع آبهای شیرین دنیا را در اختیار دارد.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

منیتوبا قلمرو مارها

گرچه اکثر مردم معتقدند که استرالیا پایتخت مارهای جهان است، در واقع منیتوبا بزرگترین تجمع مارها در جهان را داراست. در ماه مه، حدود ۷۰،۰۰۰ مار از خواب زمستانی در استان پریری بیرون می آیند. بیشتری ترین و پرتعدادترین نژاد مار red-sided garter snake است.

حداقل 10 درصد جمعیت کانادا گیاهخوار هستند

نکته دیگری که در مورد کشور کانادا وجود دارد این است که حداقل 10 درصد جمعیت آن گیاهخوار هستند. این روزها که گیاهخواری و تعداد گیاهخواران هر روز در حال افزایش است، کانادا هم مستثنی نبوده و در اینجا هم گیاهخواری مخصوصا در میان جوانترها در حال زیاد شدن می باشد. طبق برررسی ها برآورد شده که 10 درصد از کانادایی ها گیاهخوار هستند و این تعداد در میان جوانان تا 35 سال بیشتر از سایر سنین می باشد.

کانادا رکورد پایین ترین دمای ثبت شده دنیا را دارد

زمستان در کانادا دقیقا مثل بقیه قسمت های نیمکره شمالی بسیار سرد و یخبندان است. کمترین دمای ثبت شده در اینجا منفی 63 درجه سلسیوس یا منفی 81.4 درجه فارنهایت می باشد.

  بهترین مراکز خرید تورنتو کانادا

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

پایتخت خرس های قطبی

چرچیل در شمال منیتوبا پایتخت خرس های قطبی جهان است. تقریبا ۱۵،۵۰۰ قلاده از ۲۵۰۰۰ تا خرس قطبی دنیا در چرچیل زندگی می کنند، زیرا دسترسی آسانی به خلیج هودسون یخ زده که محل زندگی زمستانی آن ها است دارد. این جا تنها مکان در جهان است که دارای زندان خرس های قطبی می باشد، گاهی اوقات جمعیت خرس های قطبی از ساکنان هم بیشتر می شود. تعداد ساکنان کمی که در آن زندگی می کنند در ماشین ها و خانه های خود را باز می کنند تا در صورتی که بازدید کننده ای با خرس قطبی مواجه شد و در خطر قرار گرفت بتواند به سرعت به جایی امن پناه ببرد.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

تولید مواد غذایی نادر در کانادا

نکته جالب دیگر در مورد کانادا تولید مواد غذایی نادر در این کشور و صادرات آنها به سایر نقاط دنیا می باشد. اصلا عجیب نیست در کشوری که 71 درصد از شیره افرای دنیا را تولید می کند، مواد غذایی نادری تولید شود. اما نکته جالب این است که 91 درصد از شیره افرای کانادا تنها در کِبِک تولید می شود. کانادا همچنین 80 درصد از صادرات عدس سبز دنیا را در اختیار دارد که 95 درصد آن در استان ساسکاچوان تولید می شود.

کبک شهر اولین ها

یکی دیگر از حقایق جالب درباره کانادا شهر کبک است. شهری که در سال ۱۶۹۵ میلادی ساخته شد و اطراف آن به طول ۴٫۶ کیلومتر دیوار و قلعه احداث شده است. همچنین کبک اولین شهر در آمریکای شمالی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

مونترال دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان بعد از پاریس است

احتمالا یکی از حقایق درباره کانادا که از آن مطلع نیستید این است که مونترال بعد از پاریس بیشترین جمعیت فرانسوی زبان دنیا را دارد. در مونترال که از بزرگترین شهرهای کانادا محسوب می شود مسلما جمعیت فرانسوی زبان از سایر شهرهای کشور بیشتر است.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

کانادا؛ مهیا برای غریبه ها

کانادا اولین کشور دنیا است که باند فرود مخصوصا برای UFO (پدیده نادر هوایی مثل بشقاب پرنده) دارد. این باند فرود واقع در سنت پل آلبرتا در سال 1967 افتتاح شد. در مراسم رونمایی آن وزیر دفاع وقت کانادا، پل هلییر نیز حضور داشت. وزن این باند یا سکوی فرود بیش از 130 تن می باشد و سازه بتونی در واقع یک کپسول زمان است که در سال 2067 افتتاح می شود.

آمادگی کانادایی ها برای استقبال از آدم فضایی ها

کانادا اولین کشور در جهان است که باند فرود مخصوص UFO ها ایجاد کرده است. این باند در سنت پل، آلبرتا واقع شده است و در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد. حتی وزیر دفاع ملی کانادا، پل هللیر، در آنجا حضور پیدا کرد. این پلت فرم بیش از ۱۳۰ تن وزن دارد و ساختار بتن در واقع دارای یک کپسول زمان است که در سال ۲۰۶۷ افتتاح خواهد شد.

  طبیعت زیبای ایالت انتاریو، دومین ایالت بزرگ کانادا

پارک های ملی بزرگ تر از یک کشور

پارک ملی وود بوفالو واقع شمال شرقی آلبرتا و مناطق جنوبی شمال غربی، بزرگ ترین پارک ملی کشور به وسعت ۴۴،۸۰۷ کیلومتر مربع (۱۷،۳۰۰ مایل مربع) و دومین پارک ملی بزرگ جهان است. برای ایجاد یک خانه برای گاومیش کوهان دار امریکایی ساخته شده است و بزرگتر از کشورهای دانمارک، سوئیس و هلند است.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

قانون عذرخواهی در کانادا

یکی از جالب ترین موارد در مورد کانادا، وجود قانونی برای عذرخواهی است. کانادایی ها به خاطر عذرخواهی زیادشان در دنیا به مودب بودن معروف اند. به همین دلیل و برای جلوگیری از عذرخواهی های پی در پی قانونی به نام منع عذرخواهی در سال 2009 تصویب شد که به موجب آن عذر خواهی در دادگاه غیر قابل قبول می باشد! بنابراین عذر خواهی در کانادا به معنی “بیان تاسف یا همدردی است نه به معنی نه پذیرفتن اشتباه یا مقصر بودن”.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

حدود 90 درصد کانادا غیرقابل سکونت است

یکی دیگر از نکات جالب در مورد کانادا غیر سکونت بودن مساحت زیادی از این کشور است. حدود 90 درصد از خاک کانادا غیر مسکونی است. کانادا در حالیکه خیلی بزرگتر از کشور آمریکا نیست ولی جالب است بدانید که تنها 11 درصد از جمعیت آمریکا را دارد. در حقیقت 90 درصد از کانادایی ها تا 500 کیلومتری مرز آمریکا زندگی می کنند! کانادا همچنین بزرگترین جزیره غیر مسکونی دنیا یعنی جزیره دیوون آیلند (Devon Island) واقع در بافین بی Nunavut را دارد.

طولانی ترین مرز غیر نظامی در جهان

طولانی ترین مرز غیر نظامی در جهان بین کانادا و ایالات متحده است. این مسافت طی ۸،۸۹۱ کیلومتر (۵،۵۲۵ مایل) امتداد یافته و مرز بین آلاسکا و کانادا تنها ۲۴۷۵ کیلومتر (۱،۵۳۸ مایل) است. مرز بین Stanstead در کبک و Derby Line، ورمونت منحصر به فرد است، زیرا کتابخانه محلی در دو کشور ساخته شده و به هر دو جوامع خدمت می کند.

کانادایی ها عاشق کرافت هستند

نکته جالب بعدی در مورد ذائقه غذایی مردم کانادا می باشد. کانادایی ها به قدری به کرافت علاقه دارند که به شوخی دراین باره گفته می شود، “کرافت دینرز” باید به غذای ملی کانادا تبدیل شود. تقریبا 1.7 میلیون از هفت میلیون بسته کرافتی که هر هفته در دنیا فروخته می شود را مردم کانادا می خرند. کرافت یک نوع ماکارونی آبی رنگ به همراه یک بسته پنیر است که در کبک بسته بندی می شود و با استفاده از گندم و شیر کانادایی تولید می شود. کانادایی ها بیشتر از سایر کشورهای دنیا و 55 درصد بیشتر از مردم ایالات متحده کرافت مصرف می کنند.

  بهترین و معروف ترین رستوران و کافه ها در ونکوور

مبدا نامگذاری کانادا

در ادامه مطلب حقایق جالب درباره کانادا به نام گذاری آن می رسیم. آیا تا به حال برایتان سوال شده که چرا چنین نامی را برای آن انتخاب کرده اند؟ نام کانادا از واژه کاناتا (Kanata) می‌آید که در زبان بومیان سرخ ‌پوست کانادا معروف به اقوام نخست به معنی دهکده یا سرزمین است. در سال ۱۵۳۵ میلادی، ساکنین این منطقه که اکنون با نام شهر کبک شناخته می ‌شود، از این کلمه استفاده کردند تا نشانی این محل را به ژاک کارتیر که مقصدش به سمت دهکده استاداکونا بود، بدهند. سپس کارتیر از کلمه کانادا برای اشاره به کل منطقه اطراف استفاده کرد، و در سال ۱۵۴۷، کانادا بر روی نقشه ظاهر شد به زمین های سمت شمال رودخانه سنت لارنس گفته شد.

حقایقی در مورد کانادا ، جالب ترین مواردی که باید در مورد کانادا بدانید

کانادا طولانی ترین مرز غیرنظامی دنیا را دارد

نکته بعدی که شاید از آن اطلاع نداشته باشید این است که کانادا طولانی ترین مرز غیر نظامی دنیا را دارد. در واقع طولانی ترین مرز غیر نظامی دنیا بین کانادا و ایالات متحده آمریکا است. این مرز به طول 8.891 کیلومتر است که 2.475 کیلومتر آن فقط بین آلاسکا و کانادا می باشد. مرز بین استان استید (StanStead) در کبک و دربی لاین واقع در ورمونت یک مرز منحصر بفرد به صورت یک کتابخانه محلی بین دو کشور می باشد که مردم هر دو کشور از آن استفاده می کنند.

چند واقعیت سرگرم کننده درباره کانادا

– کانادایی ها بیشتر از سایر مردم دنیا ماکارونی و پنیر مصرف می کنند.

-اولین سکوی فرود UFO در سنت پل آلبرتا واقع در کانادا ساخته شده است.

– کانادایی ها یکی از شادترین مردم دنیا هستند (در سال 2018 مردم کانادا رتبه هفتم را در میان شاد ترین مردم دنیا بدست آوردند)

– شماره تلفن رسمی کشور 1-800-0می باشد.

– مردم کانادا استفاده از پوتین را خیلی دوست دارند.

چند واقعیت سرگرم کننده درباره کودکان در کانادا

– هاکی و لاکروس از ورزش های ملی کانادا هستند.

– هر سال کریسمس 1 میلیون نامه برای بابا نوئل فرستاده می شود.

– ورود کودکان به پارک های ملی کانادا آزاد است.

– اوگوپوگو یک مخلوق افسانه ای است که در دریاچه اوکاناگان واقع در بریتیش کلمبیا زندگی می کند و شبیه لوچ نس هیولا می باشد.

– بیدستر یک حیوان ملی در کانادا است.

منبع : eligasht،lahzeakhari
نویسنده

یک نظر بنویسید