با کشور کومور و جاذبه های آن آشنا شوید

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

اتحاد کومور مجمع‌الجزایرى در شرق آفریقا است. سه جزیره اصلى آن عبارتند از گراند کومور، آنژوان و موئلى. چندین جزیره کوچک هم دارد. کومور در نزدیکی کشورهای ماداگاسکار، موزامبیک، تانزانیا و سیشل قرار دارد. کومور از جزایر فعال آتشفشانى به وجود آمده و در حال حاضر کوه کارتالا با 2360 متر ارتفاع، آتشفشانى فعال محسوب می شود. سه جزیره اصلى آن عبارتند از گراند کومور، آنژوان و موئلى. چندین جزیره کوچک هم دارد. کومور به دلیل محصور بودن در آب‌هاى اقیانوس هند و نزدیکى به خط استوا، آب و هواى گرم و مرطوب دارد. از سال 1843 فرانسه این کشور را مستعمره خود کرد. این کشور در سال 1971 از نظر اقتصادى خود مختار شد و در سال 1975 مجلس نمایندگان کومور به طو یکجانبه استقلال کومور را اعلام کرد. اتحاد کومور عضو اتحادیه آفریقا و سازمان کنفرانس اسلامی است. این کشور کوچک از تاریخ استقلال خود تاکنون شاهد ۲۵ کودتا بوده‌است. بسیاری از جزایر و همچنین سواحل شرق آفریقا ریشه‌های ایرانی، عمانی و یمنی دارند. به ویژه مهاجرانی از سیستان و بلوچستان پس از مهاجرت به عمان راهی شرق آفریقا شده‌اند.

با کشور کومور و جاذبه های آن آشنا شوید

مردم کومور

کومور 711 هزار و 417 نفر جمعیت دارد. زبان‌های رسمی این کشور عربی، فرانسوی و کوموری (مخلوطی از سواحیلی و عربی) است. ترکیب کلى جمعیت از تیره‌‏هاى افریقائى است اما دو دسته مهاجر در آن سکونت دارند: دسته اول مهاجران سواحل شرقى آفریقا، ماداگاسکار، ایران، اعراب و هندى‏‌ها است. دسته دوم اروپائي‌ها هستند که شامل پرتغالي‌ها، هلندی‌ها و فرانسوي‌ها می‌شود. 98 درصد مردم آن مسلمان و سنی هستند و دو درصد بقیه مسیحی کاتولیک.

جاهای دیدنی کومور

کوه Karthala

محبوب ترین مقصد توریستی در کشور کومور، کوه Karthala است. این یک کوه آتشفشانی است و البته بلندترین کوه آتشفشان در این کشور است. در واقع، کوه Karthala بلندترین قله در کل کشور کومور است و همچنین یکی از فعال ها است. این قله آتشفشانی دارای ارتفاع ۷،۷۴۶ فوت یا ۲،۳۶۱ متر است. همچنین دارای اهمیت زمین شناسی است. آخرین فعالیت های شناخته شده و فوران در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ اتفاق افتاده است. این فوران ها بزرگ نبودند، اما ساکنان مجبور به تخلیه این ناحیه به علت گاز سمی ناشی از آن شدند.

با کشور کومور و جاذبه های آن آشنا شوید

Nouvelle Mosquee de Vendredi

Mosquee de Vendredi شاید زیباترین مسجد در کل کشور کومور باشد. این کشور توسط سلاطین و رهبران مسلمان اداره می شده است و به طور طبیعی در همه جزایر مساجد وجود خواهد داشت. مسجد بزرگ آنها در Ngazidja، بزرگترین جزیره کومور یا گراند کومور، مسجد de Vendredi است. تاریخ دقیق ساخت مسجد نامشخص است، اما طراحی معماری آن از ساختارهای کشور کومور در قرن نوزدهم الهام گرفته شده است. این یکی از مکان هایی است که در کشور کومور مسلمانان و غیر مسلمانان به طور یکسان از ان دیدن می کنند .

با کشور کومور و جاذبه های آن آشنا شوید

 پارک دریایی Moheli

پارک دریایی Moheli یکی دیگر از مراکز توریستی در کشور کومور است و در جزیره Moheli واقع شده است. تلفظ این جزیره در زبان محلی Mwali است. این جزیره که در آن پارک دریایی قرار دارد، کوچکترین جزیره کومور است. به هر حال این اولین پارک دریایی و همچنین مکانی حفاظت شده در کومور از سال ۲۰۰۱ است.

با کشور کومور و جاذبه های آن آشنا شوید

قصر Ujumbe

کاخ Ujumbe قبلا خانه سلطانانی بوده است که در روزگارانی بر کشور کومور حکومت می کردند. مردم محلی نام “محل سلطنت سلطان” را به آن داده اند زیرا این کاخ صدها سال است محل سکونت سلطنتی بوده است. در این زمان قصر Ujumbe در حال تبدیل به خرابه ای است. اما دولت کومور پروژه ای برای بازگرداندن و شکوفایی قدیمی این قلعه در اقدام دارد. در واقع سازمان جهانی آثار تاریخی این کاخ را در فهرست جهانی آثار تاریخی خود ثبت کرده است.

با کشور کومور و جاذبه های آن آشنا شوید

منطقه و کوه Ntingui

Ntingui یکی از مکان های دیدنی در کشور کومور است .همه  جاذبه های توریستی این کشور یک کوه و یک جنگل است. کوه نوردان می گویند که کوه Ntingui  برای صعود کمی دشوار است زیرا ارتفاع آن کمی بلند است و با پیاده روی مدت زمان زیادی طول میکشد تا به قله برسند. در واقع این کوه مرتفع ترین کوه در کومور با ارتفاع ۵،۲۳۱ فوت یا ۱۵۹۵ متر است.در آن ارتفاع می توانید دید کلی از چهار جزیره کومور را با وضوح ببینید.

با کشور کومور و جاذبه های آن آشنا شوید

 مرکز ملی مستندات و تحقیقات علمی

مرکز ملی اسناد و مدارک علمی و تحقیقات علمی و یا CNDRS در کومور موزه ای است که هدف آن شناسایی و قدردانی از همه چیز در مورد میراث فرهنگی و طبیعی کشور کومور و مردم آن است. این مرکز در سال ۱۹۷۹ تأسیس شد و همچنان برای مشاهده عمومی باز است. این یکی از مکانهای دیدنی در کشور کومور است و  از دوشنبه تا پنج شنبه، از ۷:۳۰ صبح تا ۴:۴۵ بعد از ظهر باز است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید