جاهای دیدنی کشور مالی

جاهای دیدنی کشور مالی

مالی با نام رسمی جمهوری مالی کشوری است در غرب آفریقا. این کشور محصور در خشکی، در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش‌هایی از آن در این صحرا واقع شده‌است. پایتخت آن باماکو است که در جنوب باختری کشور قرار گرفته‌است. مالی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و بیش از ۱۹ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۱۰ درصد از آن‌ها در پایتخت ساکنند. حدود نیمی از مردم مالی زیر خط فقر زندگی می‌کنند. طلا، اورانیوم، دامداری و نمک از منابع طبیعی مالی هستند. مالی در قدیم بخشی از یک پادشاهی بزرگ‌تر به نام پادشاهی مالی بود.

نتیجه تصویری برای پرچم کشور مالی

مالی در قرن نوزدهم میلادی تحت سلطه فرانسه درآمد و بخشی از سودان فرانسه شد. در سال ۱۹۵۹ این کشور به همراه سنگال استقلال خود از فرانسه را به دست آورد و در سال ۱۹۶۰ به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته شد.

جغرافیای مالی

کشور مالی با موریتانی، الجزایر، نیجر، بورکینافاسو، ساحل عاج، گینه و سنگال همسایه است. کشور مالی با مساحت ۱٬۲۴۰٬۱۹۲ کیلومتر مربع بیست و چهارمین کشور جهان از نظر مساحت است. مالی متشکل است از جلگه‌های کم‌ارتفاع، ولی در رشته‌کوه‌های آدرار و دو زیفوزا در شمال شرق ارتفاع می‌یابد. جنوب کشور پوشیده از علفزار استوایی است در شمال صحرای بزرگ که عمدتاً تپه‌های شنی و ماسه‌ای است قرار دارد. آب و هوای مالی داغ و عمدتاً خشک است. هر چند جنوب کشور از ژوئن تا اکتبر دارای فصلی مرطوب است. مالی به‌طور کل دارای آب و هوایی گرم و خشک بین فوریه تا ژوئن، بارانی، مرطوب و معتدل از ژوئن تا نوامبر و سرد و خشک از نوامبر تا فوریه می‌باشد. رودهای مهم آن نیجر، سنگال، فالمه و بلندترین نقطه آن قله هومبوری توندو با ۱۱۵۵ متر است. تنها منطقهٔ حاصلخیز و بارور مالی جنوب این کشور است که به خاطر وجود دو رود، نیجر و سنگال می‌باشد.

شهرهای مالی

از مهم‌ترین شهرهای مالی می‌توان به،باماکو(پایتخت) ۱/۸ میلیون نفر٬ سیکاسو ۲۲۶ هزار نفر، سگو ۱۳۳ هزار نفر، موپتی ۱۲۰ هزار نفر و گائو ۸۶ هزار نفر اشاره کرد.

مردم مالی

جمعیت این کشور ۱۲ میلیون و ۳۲۴ هزار و ۲۹ نفر با میانگین سنی ۸/۱۵ سال است. امید به زندگی برای زنان ۹۴/۵۱ و برای مردان ۴۸ سال است. ۹۰ درصد از مردم آن مسلمان، یک درصد مسیحی و بقیه پیرو ادیان محلی هستند. زبان رسمی این کشور فرانسوی است.

فرهنگ مردم مالی نسبت به سایر کشورهای غرب آفریقا، پویاتر بوده و از انعطاف بیشتری برخوردار است. به‌طور کلی اعتقادات، موسیقی، تاریخ و آداب و رسوم مالی سبب شده تا این کشور به عنوان مهد دموکراسی فرهنگی آفریقا شناخته شود. همچنین نمود تفکرات مذهبی مردم در موسیقی و فرهنگ جامعه، باعث جذابیت زیادی شده‌است.

اقتصاد در مالی

تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۸/۱۴میلیارد دلار است. پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که ۸۰ درصد از آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. نرخ بیکاری در این کشور ۳۰ درصد است و ۱/۳۶ درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ میلادی نرخ تورم مالی ۶/۲ درصد تخمین زده شد. محصولات صادراتی آن شامل پنبه، طلا و حیوانات زنده است که به کشورهای چین، آلمان ، تایلند ، تایوان و بنگلادش  صادر می‌شود. محصولات وارداتی مالی شامل نفت، ماشین‌آلات و تجهیزات، کالاهای اساسی، مواد غذایی و منسوجات است که از کشورهای فرانسه، سنگال و ساحل عاج  وارد می‌شود.

جاذبه های دیدنی مالی

مسجدجامع شهر دجینه

مالی جاذبه های ناشناخته و خاص زیادی دارد که بازدید از آن‌ها همیشه در خاطرتان خواهد ماند. مسجد بزرگ یا مسجدجامع شهر دجینه یکی از شگفت‌انگیز ترین دیدنی های مالی است که معماری خاص ان را در هیچ نقطه از دنیا پیدا نمیکنید. این مسجد منحصر به فرد که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است با تصوراتتان از یک مسجد معمولی بسیار تفاوت دارد.

جاهای دیدنی کشور مالی

موزه ملی مالی

اگر به تاریخ آفریقا علاقه دارید سری به موزه ملی مالی بزنید و از گالری های آن دیدن کنید.

 پارک ملی بانکل

از دیگر جاذبه های کشور مالی پارک ملی بانکل است. این پارک نیز با حیات وحش منحصر به فرد خود محل زدگی گونه‌های بومی گیاهان وجانوران است که عاشقان طبیعت را مجذوب خود می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما