راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

مالزی جاده‌های بزرگی دارد که تمامی شهرها و نقاط اصلی را در ساحل غربی شبه جزیره مالزی به همپیوند می‌دهد. درازای شبکه آزادراهی مالزی نزدیک به ۱۱۹۲کیلومتر (۷۴۰مایل) است. این شبکه تمامی شهرها و مراکز مهم همچون دره کلانگ، جوهور باهرو و پنانگ را به دیگر نقاط پیوند می‌دهد. بزرگراه اصلی، بزرگراه شمال- جنوب به ترتیب از نقاط شمالی و جنوبی بوکیت کایوهیتام و جوهور بهرو در شبه جزیره مالزی امتداد می‌یابد. این بزرگراه بخشی از شبکه بزرگراهی آسیا است که تایلند و سنگاپور را نیز به هم پیوند می‌دهد.

حمل و نقل هوایی در مالزی

هواپیما

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

از آنجایی که خطوط هواپیمایی کشور مالزی با بسیاری از خطوط هوایی در سراسر دنیا مرتبط است، بنابراین می توان گفت سفر به مالزی از طریق هواپیما بهترین گزینه می باشد.

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

مالزی سه فرودگاه اصلی به نام Senai International Airport, Kota Kinabalu International Airport و Kuala Lumpur International Airport که شلوغ ترین آنها فرودگاه بین المللی کوالالامپور می باشد. قیمت پرواز غالبا مقرون به صرفه می باشد و مدت پرواز بر اساس مبدا شما متغیر است و جالب است بدانید بیشترین پروازها از طریق هواپیمایی Airlines Malaysia و Air Asia انجام می شود.

حمل و نقل دریایی مالزی

کشتی

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

شاید یکی ازخوش شانسی های همسایه های مالزی سفر به این کشور با کشتی کروزهای بسیار بی نظیر است.کشتی بهترین گزینه برای سفر به مالزی از سوماترا، تایلند و اندونزی می باشد و تجربه ای آرام و خاطره انگیز خواهد بود که البته طول این سفر بین ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت با توجه به مبدا ، متغیر می باشد .

حمل و نقل زمینی

اتوبوس

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

کشور های همسایه ی مالزی مثل سنگاپور ، تایلند و اندونزی می توانند از طریق راه جاده ای و بوسیله ی اتوبوس به مالزی سفر کنند.چنانچه در یکی از این کشورها هستید و تصمیم گرفتید به مالزی سفر کنید از طریق این اتوبوس ها به راحتی به جزایر اطراف و ساراواک می رسید و ازآنجا با تاکسی می توانید به این کشور بروید.مسیرهای جاده ای بسیار راحت هستند و مدت سفر ۸-۹ ساعت از تایلند و ۵-۶ ساعت از جاکارتا و سنگاپور می باشد.

قطار

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

سیستم ریلی مالزی شرکت Keretapi Tanah Melayu می باشد که معمولا با نام اختصاری KTM شناخته می شود.کشورهایی مثل سنگاپور و تایلند همه روزه از این طریق به مالزی سفر می کنند که البته بسیار طولانی می باشد و مدت سفر از بانکوک دو روز و از سنگاپور ۷ تا ۱۰ ساعت طول می کشد .

سیستم حمل و نقل داخلی مالزی 

اتوبوس

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

یکی از ارزان ترین وسایل نقلیه عمومی در همه ی شهرهای مالزی استفاده از اتوبوس می باشد که هم در داخل شهر و هم در روستاها و جزایر اطراف شهر در خدمت عموم مردم هستند.این اتوبوس ها بسیار راحت می باشند و سیستم تهویه مطبوعی دارند و در شهری مثل کوالالامپور که اتوبوس های شهری آن به نام skybus است ، هر ۳۰ دقیقه و شاتل های مخصوص توریست ها از فرودگاه به مرکز شهر هر یک ساعت حرکت می کنند.در شهر های دیگری چون پنانگ اتوبوس های گردشگری بسیار خوبی نیز دیده می شود که خدمات رایگان برای بازدید از سایت های تاریخی شهر دارند.

(مترو LRT) ، (مونوریل- Monorail) ، (KTM Komuter و KLIA Ekspres)

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

سه شرکت KTBM ، SSR در جزیره ی صباح و Rapid KL به عموم مردم خدمات ریلی ارائه می دهند.KTM Komuter، KLIA Ekspres، KLIA Transit، LRT و سیستم Monorail شرکت های حمل و نقل ریلی در کوالالامپور هستند که البته هرکدام از آنها شرکت های جداگانه ای هستند و باید برای هریک و در هر بار ،بلیط های مختلفی بخرید .

قطار KLIA Ekspres، در مسیر بین فرودگاه تا مرکز شهر و بالعکس در هر ۱۵ دقیقه حرکت می کند و یکی از بهترین و ارزانترین راههای سفر در بین این بخش می باشد ، قطارهای LRT در داخل شهر و و مسیر اصلی، خط Kelana Jaya LRT و خط Ampang LRT را اجرا می کند.

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

KL Monorail هم شبکه سیستم قطار بسیار ساده و راحتی می باشد که بین مرکز حمل و نقل عمومی، KL Sentral و Titiwangsa در قلب KL خدماتش را ارئه می دهد.این قطار درون شهری، در مجموع ۱۱ ایستگاه دارد که از ساعت ۰۶:۰۰ تا ۲۴:۰۰ در هر پنج تا دوازده دقیقه حرکت می کنند.

خطوط ریلی SBK یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی کوالا می باشد که مرکز شهر را به محله های مختلف کوالالامپور متصل می کند و دارای امکاناتی چون آسانسور ، رمپ برای معلولان، پله برقی، مراکز خدمات مشتری، دستگاه های فروش بلیط، اتاق نماز و توالت می باشد.

تاکسی

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

اگرچه استفاده از تاکسی در همه جای دنیا روشی بسیار خوب و کارآمد می باشد اما در کشور مالزی بهتر است بدانید همه ی تاکسی ها سیستم تاکسی متر ندارند و این موردیست که ممکن است برایتان مشکل بوجود آورد.

بنابراین پیشنهاد می کنیم در سفر به مالزی اگر قصد دارید از تاکسی استفاده کنید ، قبل از سوار شدن از راننده تاکسی بپرسید که تاکسی متر دارد یا خیر و از میزان هزینه ی نهایی مطمئن شوید . دولت مالزی تلاش می کند تا مشکل رانندگان تاکسی متخلف را حل کند ، بنابراین اگر راننده  ای از شما سوء استفاده کرد، می توانید با خط تلفن ویژه ی رایگان (۱ ۸۰۰ ۸۸ ۹۶۰۰) تماس بگیرید و شکایت خود را اعلام نمایید.

| Trishaws

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

  Trishaws یک وسیله ی نقلیه سه چرخه می باشد که استفاده از آن در جنوب شرقی آسیا و همچنین مالزی بسیار رایج است.این سه چرخه ها با یک پدال رانده می شوند و مسافران آنها یا کنار راننده و یا پشت سر او می نشینند.Trishaws به دلیل قیمت مناسبی که دارد بسیار پر طرفدار و محبوب می باشند و استفاده از آنها برای توریست ها خیلی جالب و سرگرم کننده است.

راهنمای حمل و نقل در کشور مالزی

جاده‌های شرق مالزی و کرانه خاوری شبه جزیره مالزی هنوز به نسبت توسعه نیافته هستند. آن‌ها از جاده‌های پرپیچ و خم در نواحی کوهستانی تشکیل شده‌اند و برخی از آن‌ها هنوز آسفالت نشده و شنی هستند. به همین سبب استفاده همیشگی از رودخانه‌ها به عنوان روش اصلی ترابری برای ساکنان داخلی شمرده می‌شود.

سرویس قطار در غرب مالزی با خط آهن مالایایی Keretapi Tanah Melayu انجام می‌گیرد و شبکه گسترده‌ای دارد که تمام نواحی و شهرهای این شبه جزیره و از جمله سنگاپور، را به یکدیگر پیوند می‌دهد. خط آهن کوتاهی در ساباه وجود دارد که راه‌آهن بورنئوی شمالی از آن برای ترابری کرایه‌ای بهره می‌گیرد.

بنادر دریایی Tanjong Kidurong, کوتا کینابالو، کوچینگ، Kuantan, پاسیر گودانگ، Tanjung Pelepas, Penang, Port Klang, سانداکان و Tawau وجود دارند.

دیدگاه خود را بنویسید