کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

شهر بندری کنارک در شهرستان کنارک از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. این استان بعد از کرمان دومین استان پهناور ایران محسوب می شود که در جنوب شرقی کشور قرار دارد. شهر کنارک در حاشیه چابهار و ساحل دریای عمان واقع شده و از شهرهای بندری ایران است. کنارک شامل شهر کنارک و دو بخش دیگر به اسم کنارک و زرآباد است همچنین این شهرستان دارای چهار دهستان کهیر، جهلیان، زرآباد غربی و زرآباد شرقی است.

کنارک از سمت شرق به شهرستان چابهار و از جانب غرب با استان هرمزگان، از سمت شمال به شهرستان نیک شهر و از سمت جنوب با دریای عمان محدود می شود. این شهر بندری زیبا دارای جاذبه های دیدنی طبیعی زیادی است که گردشگران را به خود جذب می کند. علاوه بر موقعیت ویژه این بندر از نظر اقتصادی و صنعت ماهیگیری و شیلات این منطقه از نظر گردشگری هم مورد توجه علاقمندان به مناطق ساحلی است.

کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

درباره شهر بندری کنارک

شهرستان کنارک حدود ۱۱۵۶۷ کیلومتر مساحت دارد و جمعیت آن تقریبا ۶۷۵۸۲ نفر است که ۲۵۴۴۳ نفر در شهر ۴۲۱۳۹ نفر در روستاهای این منطقه ساکن هستند. اینکه چرا به این شهرستان کنارک می گویند باید گفت آنچه که در میان مردم این منطقه برای نام این شهر بندری رایج است این است که چون در این منطقه درختان کُنار فراوانی وجود دارد این شهر کوچک بندری به کنارک مشهور شده است. شهر بندری کنارک رشد و توسعه اش بواسطه وجود شرایط مساعد تجاری بویژه با کشورهای پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز صید و صیادی است.

در این منطقه دو کارگاه قایق‌ سازی وجود دارد که در کنار فعالیت های صیادی باعث ایجاد شغل در این شهرستان و همچنین پذیرش جمعیت در سطح نسبتا بالایی شده است. بنابراین در شهر بندری کنارک در کنار صیادی وجود این دو کارگاه هم در اشتغال زایی موثر واقع شده است. البته پس از انقلاب اسلامی نظر گسترش بنادر و ایجاد اسکله های جدید صورت گرفته و اجرای طرح های زیربنایی باعث رونق هر چه بیشتر این منطقه شده است. به جز موارد یاد شده نیروگاه گازی شهر بندری کنارک از منابع تأمین کننده انرژی این بندر است.

کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

آب و هوا و ویژگی های شهر بندری کنارک

از نظر آب و هوایی این منطقه آب و هوای گرم و مرطوب دارد و در تابستان بادهای موسمی مونسون می وزد که وزش این بادها باعث معتدل شدن آب و هوای منطقه است. جالب است بدانید در فصل زمستان این منطقه گرم ترین بخش ایران است. این منطقه با داشتن این نوع اقلیم محصولات کشاورزی متنوع و گوناگونی دارد که شامل کنار، زیتون محلی، پاپایا، چیکو، موز، انبه، بادام و هندوانه است که در کنارک به فراوانی کشت می شود. کنارک دارای دشت های وسیعی است که مهم ترین آنها دشت سرگان، دشت کهیر، دشت لاش و زرآباد است. علاوه بر آن رودخانه هایی نیز در این منطقه جاری است که هم در کشاورزی نقش مهمی دارد و هم جزیی از زیبایی های طبیعی آن محسوب می شود.

این رودخانه ها نیز شامل رودخانه کهیر، رودخانه رایج کاریانی است. درباره پوشش گیاهی این منطقه نیز باید گفت کلپوره، گور گیاه، کهور، کلیر، آویشن و چند گونه دیگر، مهم ترین گونه های گیاهی جنگل های این نواحی است. اصلی ترین مکان رویش و رشد این گیاه سواحل جنوبی استان و غالبا در ارتفاعات است.

کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

کلپوره یک گونه گیاهی دیگر این منطقه است. این گیاه هم در بخش کوهستانی و روی خاک های شنی و شکاف سنگ ها رشد می کند. این گیاه خاصیت دارویی دارد و برای بیماریهای گوارشی و داخلی مفید و موثر است. گور گیاه که اسم محلی آن گیاه ندگ است در آبراهه های نقاط دشتی می روید.

گیاه آویشن را در این منطقه به اسم ازگند می شناسند و نام محلی آن ازگند است که در مناطق کوهستانی روی خاک های سطحی و کم عمق رشد می کند. خاصیت دارویی این گیاه نیز در این منطقه مورد توجه است و آویشن یا ازگند برای رفع خارش های ناشی از حساسیت و کهیر بسیار مفید است همچنین آویشن به عنوان داروی ضد سرفه مصرف می شود.

کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

مسیر دسترسی به شهر بندری کنارک

شهر بندری کنارک در ۷۰۰ کیلومتری جنوب زاهدان در مرکز استان سیستان و بلوچستان و در سواحل زیبای دریای مکران قرار دارد که با شهرستان چابهار و استان هرمزگان همسایه است. مسیرهای دسترسی به کنارک شامل سفر با وسیله نقلیه زمینی است که از هر نقطه ایران می توان با اتومبیل شخصی یا اتوبوس به این استان سفر کرد. همچنین یکی دیگر از مسیرهای دسترسی و سفر که آسانترین و راحت ترین راه نیز هست سفر با هواپیما است که می توان از تهران، شیراز، بندرعباس، کیش، مشهد و کرمان به زاهدان سفر کرده و از آنجا به این شهر بندری رسید. و بلاخره سفر با قطار که یکی از جذاب ترین نوع مسافرت ها است. با قطار از مسیر تهران به زاهدان باید رفت و بعد از این شهر به سمت کنارک سفر کرد.

روستای تنگ کنارک

تَنگ یکی از روستاهای نمونه گردشگری شهرستان کنارک است که زیبایی‌ های ساحل آن گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند. بندر تَنگ در سمت غرب کنارک واقع شده که با این شهر حدود ۸۰ کیلومتر راه زمینی دارد.

روستای تنگ کنارک از زیباترین روستاهای ساحلی کشور

نقشه شهر بندری کنارک دیگر جاذبه های شهر بندری کنارک

این شهر بندری دارای دیدنی ها و جاذبه های طبیعی زیادی است که چشم انداز زیبایی برای منطقه بوجود آورده است. وجود چشمه ها، غارها، طبیعت زیبا در کنار ساحل دل انگیز و آرامش بخش شهر بندری کنارک این شهر را هر چه زیباتر کرده است. یکی از این جاذبه های دیدنی گل فشان است. در زمینی صاف در ۲۰ کیلو متری روستای کهیر سه تپه کوچک به ارتفاع ۵۰ متر دیده می شود که گل فشان نام دارد. همچنین چشمه گل فشان کنارک بخش مرکزی ناحیه بلوچستان بوده و به ناپگ معروف است.

این پدیده زیبا بر اثر عوامل مرفولوژیکی پدید آمده و نشان دهنده فعالیت های تکنونیکی این منطقه است. از این تپه، گلی خارج می شود که به رنگ خاکستری است. این گل بصورت فشرده و سرد خارج می شود و هیچ بخاری ندارد. موقع بیرون آمدن گل صدایی ناشی از ترکیدن حباب به گوش می رسد. گل های خارج شده از دهانه گل فشان روی شیب قرار می گیرد و روی گل های کهنه و قدیمی می لغزد که منظره ای جالب و زیبا را به تصویر می کشد. دیگر جاذبه های طبیعی و دیدنی شامل موارد زیر است:

کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

چشمه شور عینچشمه گواترترومپک چشمه ای واقع در روستای شمه سرغار طبیعی کل بی بانک در روستای حیدرآبادغار گواتگل در روستای شمه سردریا و امواج زیبا و دلفریبشبندر ماهیگیری پزم تیابساحل این بندر که به شکل پلاژ و ماسه ای استدماغه پزم، این دماغه شبیه نهنگ استخانه قدیمی آریان خان تنها اثر ثبت شده در شهرستان کُنارک استزیارتگاه زیارت حاج حسین، بنایی گنبدی شکل است.

زیارتگاه زیارت شیخ فرجکنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

صنایع دستی شهر بندری کنارک :‌سوزن دوزی یا بلوچی دوزی – حصیربافی –  صدف کاری –  طلا سازی –  لنج سازی و توربافی

کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

انواع خوراک شهر بندری کنارک بتو ماش – شودوده – ماشینگ – کیش – دلگ – ناروش – بریانی – انباغ – تباهگ – شیلانچ

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید