تا بحال فکر کردید که ممکن است شاید زابل جاهای دیدنی زیادی نداشته باشد و جاهای دیدنی استان سیستان و بلوچستان مختص شهرهای دیگر باشد ؟ زابل با جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی که دارد بخش عمده ای از جاذبه های این استان را تامین میکند .

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

زابل شهری تاریخی با جاذبه های گردشگری فراوان است که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهر دارای پیشینه تاریخی گسترده بوده و گردشگران زیادی را سالانه به سمت خود جذب می کند. نکته ی قابل توجهی که درباره شهر زابل وجود دارد این است که بدانید این شهر زادگاه پهلوانان اساطیری ایران باستان مانند رستم، سام و زال در شاهنامه فردوسی بوده و از همین جهت در تاریخی ادبی ایران هم نقش پر رنگی داشته است. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها، هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند.زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

موقعیت جغرافیایی زابل

زابل یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود، که از لحاظ جغرافیایی در ضلع شمال شرقی این استان قرار گرفته است. مساحت شهر زابل برابر با ۳۴۴ کیلومترمربع و مطابق با آمار سرشماری که در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱۳۷ هزار نفر برآورد شده بوده است.

سفر به شهر زابل

با توجه به این مسافت زیادی بین شهر زابل در سیستان و بلوچستان تا تهران وجود دارد می توانید از طریق هوایی خودتان را به این شهر برسانید، اما اگر اهل سفرهای زمینی هستید هم می توانید با اتومبیل شخصی خودتان را به این شهر برسانید. مسافت تهران تا زابل حدودا ۱۴۳۱ کیلومتر است که بین ۱۶ تا ۱۷ ساعت زمان برای رسیدن به آن لازم است که رانندگی کنید. این در حالی است که اگر با هواپیما سفر کنید، نهایتا یک ساعت و ۳۰ در راه خواهید بود.

فاصله ها زابل با دیگر شهرهای ایران

فاصله ی زابل تا تهران ۱۴۹۰ کیلومترفاصله ی زابل تا اصفهان ۱۲۴۰ کیلومترفاصله ی زابل تا شیراز ۱۱۲۲ کیلومترفاصله ی زابل تا تبریز ۲۰۲۸ کیلومترفاصله ی زابل تا مشهد ۸۵۰ کیلومترفاصله ی زابل تا زاهدان ۲۱۱ کیلومترفاصله ی زابل تا بندرعباس ۹۲۳ کیلومترفاصله ی زابل تا اهواز ۱۶۵۴ کیلومترزیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

امنیت در سفر زابل

نکته ی قابل توجهی که درباره شهر زابل وجود دارد این است با توجه به موقعیت قرارگیری این شهر در منطقه مرزی از لحاظ امنیتی کمی دچار مشکل است. اما با توجه به ایست های بازرسی و نیروهای که همواره در حال نگهبانی از مرزهای کشور هستند امنیت لازمه در این شهر برقرار است. لازم به ذکر است که بگوییم پیشنهاد می شود به منظور رعایت جوانب احتیاط در صورتی که تا به حال به سمت این منطقه نرفتید حتما گروهی برنامه سفرتان را تنظیم و تا خطری شما را تهیه نکند.

  بمپور، شهری کهن و تایخی

بهترین زمان برای سفر به زابل

از لحاظ آب و هوا

با توجه به موقعیت جغرافیایی زابل، این منطقه دارای آب و هوایی گرم و خشک است و در گرمترین روز سال دمای این شهر به ۴۰ درجه سانتی گراد و سردترین دمای ثبت شده برای آن ۶ درجه سانتی گراد بوده است. بهترین زمان ممکن برای سفر به زابل اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت و فصل دیگر اوایل مهر تا اوایل آبان است. در این ماه‌ ها دمای هوا از ۱۵ درجه تا ۲۳ درجه سانتیگراد متغیر است.

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

از لحاظ رویدادهای مناسبتی

اگر بخواهیم بهترین زمان سفر به زابل را از لحاظ رویدادهای مناسبتی که در این شهر برگزار می شود، بگوییم اینطور بیان می شود که در ماه اردیبهشت جشنواره های بازی های بومی  و محلی یکی از رویدادهای جالبی است که در این شهر برگزار می شود و عده ی قابل توجهی از افراد در آن شرکت می کنند. برنامه ‌های این جشنواره شامل انجام بازی‌ های بومی هفت ‌سنگ، کپک، دو و میدانی، دوزپا، چوب‌کشی، کانیه، طناب‌ کشی و سایر بازی‌های بومی می ‌شود

اگر هم خواستید در مراسم آئینی و مذهبی رمضونیکه شرکت کنید، می توانید برنامه سفرتان را به در ماه رمضان برنامه ریزی کنید. در این روز زابلی ها مقابل خانه های مردم اشعاری محلی را با صدای بلند می خوانند و هدایایی هم از آن ها طلب می کنند.

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

هتل های پیشنهادی در زابل

هتل آرام زابل

هتل آرام در زابل یکی دیگر از مراکزی است که می توانید برای اقامت در شهر زابل آن را انتخاب کنید. هتل آرام زابل دارای امکاناتی نظیر یخچال، تلویزیون، رستوران، سرویس ایرانی و فرنگی، پارکینگ زمین بازی برای کودکان می شود و فاصله اش تا مرکز شهر و بازار ۵ دقیقه است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، میدان رستم

هتل لاله نیمروز

به منظور اقامت در شهر زابل، ما در راهنمای سفر به زابل هتل هایی را در این شهر به شما معرفی خواهیم کرد. هتل نیمروز یکی از اقامت گاه های مناسبی است که در زابل وجود دارد. این هتل همانند یک سوئیت است و حیاط بزرگی دارد. با اقامت در این هتل می توانید به راحتی به بازدید از شهر سوخته، کوه خواجه یا اوشیدا، بقایای دریاچه هامون، دهانه غلامان، چاه نیمه های زابل، کویر زهک، روستای قلعه نو و آسبادهای سیستان بروید.

  کنارک ، بندر کنارک در ساحل دریای عمان

شماره تلفن: ۰۵۴۳۲۲۲۲۰۹۱

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، بلوار ارتش

رستوران های پیشنهادی در زابل

رستوران شامعده

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، خیابان طالقانی

رستوران پاسارگاد

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، بلوار طالقانی، میدان امام حسین

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

جاذبه های گردشگری در زابل

شهر سوخته

شهر سوخته در کناره جاده زابل به زهدان در کیلومتر ۵۶ زابل قرار دارد. این شهر با قدمتی بیش از ۵۰۰۰ سال در ساحل رود هیرمند و دریاچه هامون ساخته شده است. بخش مسکونی این شهر ۸۰ هکتار است که مردم در آن زمان در این قسمت خانه های خود را ساخته و زندگی می کردند. در سی و هشتمین اجلاس یونسکو در تاریخ ۱ تیر ۱۳۹۳ شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این محوطه باستانی هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو محسوب می شود که با برخورداری از قدمت ۵۰۰۰ ساله هم اکنون به عنوان یکی از پیشرفته ترین شهر های باستانی دنیا شناخته می شود.

آدرس: سیستان و بلوچستان زابل ۵۶ کیلومتری زابل، در حاشیه جاده زابل-زاهدان

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

دریاچه هامون در زابل

ما در راهنمای سفر به زابل سعی داریم تا به طور کلی درباره ی این شهر صحبت کنیم، دریاچه هامون یکی از جاذبه های این شهر است که در واقع می توان گفت سومین دریاچه بزرگ ایران پس از خزر و ارومیه باشد. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون صابری، و هامون هیرمند تشکیل شده است. متاسفانه با توجه به خشکسالی های ۱۵ ساله و بسته شدن آب ورودی از سمت کشور افغانستان و پرداخت نکردن حق آب دریاچه از طرف افغانستان، دریاچه هامون هم اکنون کاملا خشک شده و هیچ آثاری از حیات در آن یافت نمی شود.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، شمال سیستان و بلوچستان در نزدیکی زابل

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

کوه خواجه زابل

کوه خواجه در واقع قلعه ای بزرگ در شهری منحصر به فرد از دوره اشکانیان و ساسانیان بوده که از سنگ های بازالت سیاه رنگ تشکیل شده و با ارتفاع ۶۰۹ متری از سطح دریا مانند جزیره ای در میان دریاچه هامون قرار گرفته است. کوه خواجه بزرگ ترین معماری خشتی بر جای مانده از دوره  پارتیان،  در منطقه سیستان قرار دارد و یکی از مهم ترین آثار دوره های اشکانی، ساسانی اسلامی است.

  جالق، کهن ترین شهر استان سیستان وبلوچستان

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، ۳۰ کیلومتری جنوب غربی زابل

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

قلعه چهل دختر زابل

دیگر قلعه ای که در زابل قرار دارد، قلعه چهل دختر است که به قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد و در شهرستان زابل بخش شیب آب، روستای کوه خواجه واقع شده است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، بخش شیب آب، روستای کوه خواجه

قلعه سام

زابل پر از قلعه است، قلعه سام دیگر جاذبه ی تاریخی است که در این شهر قرار دارد و در ۴ کیلومتری سکوهه واقع می باشد. این بنا مستعطیل شکل از جنس خشت و گل بوده و بر اثر کاوش باستان شناسان، در طبقه زیرین این بنا نوشته ای یونانی متعلق به دوران پارت ها کشف شده و در طبقه بالایی این بنا مواردی مربوط به دوران ساسانیان کشف شده است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، ۴ کیلومتری روستای سکوهه

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایرانزیارتگاه بی بی دوست

زیارتگاهی در شهرستان زابل به نام آرامگاه بی بی دوست قرار دارد که در ۱۰ کیلومتری شمال شرق زابل در مسیر و نقطه اتصال جاده زابل به شهر هیرمند قرار گرفته است. در این مکان کانال آبی که از رودخانه هیرمند واقع در شهرستان زهک منشعب می شود. آرامگاه بی‌بی دوست در دشتی گرم و خشک و روی تپه‌های باستانی قرار گرفته و بنا به عقیده عده‌ای اصل آن، متعلق به عصر اشکانیان است.

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، ده کیلومتری شمال شرق زابل، در مسیر راه زابل به بنجار و میان کنگی

سلامت و درمان زابل

توجه داشته باشید که در طول سفر به خصوص سفرهایی که راه طولانی را شما در پیش دارید، لازم است که حتما داروهای مصرفی روزانه و همچنین دفترچه بیمه خودتان را همراه داشته باشید تا ناخدای ناکرده اگر مشکلی برای شما پیش آمده سریع به بیمارستان های شهر زابل مراجعه کنید.

درمانگاه سلامت زابل

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، خیابان مفتح

درمانگاه خیریه الزهرا ایت ا… سیستانی

آدرس: سیستان و بلوچستان، زابل، خیابان رجایی

زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

اگر قصد سفر به زابل را دارید اصلا شک نکنید . زابل می تواند یک مسافرت خاطره انگیزی برا شما باشد و بیشتر از همه چیز لذت یک گردشگری تاریخی را در آن حس می کنید و بهره می برید . ضمنا با استفاده از آدرس جاهای دیدنی زابل که در متون بالا مطالعه کردید میتوانید به راحتی به به آنها برسید و از جاذبه ها لذت ببرید.

منبع : eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید