دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

دیلمان شهری است در شهرستان سیاهکل استان گیلان که در شمال ایران واقع شده‌است و برای رسیدن به آن باید از جاده ای جنگلی بگذرید، جاده ای که محال است از آن عبور کنید و دلتان نخواهد در آن توقف داشته باشید. این منطقه آب و هوایی مرطوب و پرباران دارد.البته به دلیل کوهستانی بودن منطقه دیلمان هوای سرد و خنک نیز یکی از مزیت‌های این منطقه به حساب می‌آید.

شهر دیلمان در ۱۵ کیلومتری لاهیجان واقع شده و از شمال و شمال‌شرق به لاهیجان و از شرق به لنگرود متصل می‌شود.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

دیلمان ترکیبی است از سه واژه دیل، ام و ان. دیل به معنی مکان است که در آن دام نگه می‌دارند و ام پسوند نمایش دهنده ارتفاع و بلندی است و ان پسوند مکان. در نتیجه معنی این ترکیب سرزمین بلندی است که در آن دامداری می کنند. اسم این منطقه تا قرن پنجم هجری دیلم بود، یعنی جایی در دل جنگل. در صدر اسلام منطقه دیلم تا بابل مازندران و از جنوب به قزوین می‌رسید تا اینکه بخش زیادی از منطقه از دست رفت و منطقه‌ کوچک دیلمان باقی ماند.

جاذبه های گردشگری دیلمان

آبشار لونک

در جاده دیلمان به ۲۵ کیلومتری این منطقه که برسید ماشین های پارک شده زیادی را در کنار جاده می بینید که خبر از وجود جاذبه ای دیدنی در این محل می دهند. در این منطقه در میان درختان جنگلی، آبشاری کوچک وجود دارد که جاذبه محبوب این ناحیه شده است. به بالای آبشار که بروید جنگلی سرسبز با امکانات رفاهی مناسب محلی عالی برای تفریح و گشت و گذار است.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

این آبشار در فصل بهارو پاییز آب فراوانی دارد و در تابستان کم آب می‌باشد. این منطقه علاقه‌مندان خاص خود را دارد و زوجهای جوان در روز عروسی خود به کنار این آبشار آمده و عکسهای به یاد ماندنی می‌گیرند.

داماش و سوسن چلچراغ

اگر دیدن منظره دشتی از گل ها همیشه آرزوی شما بوده، در ماه خرداد از دیلمان حدود یک ساعت به سمت جنوب بروید تا به روستای داماش برسید در این روستا دشتی از سوسن چلچراغ در انتظار شماست تا ساعتی به تماشای گل هایش بنشینید و لحظاتی بینظیر را تجربه کنید.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

دشت شقایق دیلمان

مسافر بهاری دیلمان علاوه بر طبیعت زیبا و فوق العاده دیلمان، دشتی پر از شقایق را خواهد دید که  از دور چون مخملی قرمز و درخشان بر پهنه دشتی سبز دیده می شود و دیده ها را مجذوب خود می کند.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

کاروانسرای تی تی

در مسیر دیلمان کاروانسرایی تاریخی به نام تی تی خانم وجود دارد که از سنگ و ملات ساروج درست شده و گنبدی آجری هم روی آن قرار داده شده است. این محل که در مسیر اصلی لاهیجان به دیلمان است در گذشته محل توقف کاروانیان بوده است.

کاروانسرای تی تی ، آن هم در روزهایی که کاروانسراهای کمی در شمال کشور ساخته می شد، گوشه ای از اهمیت مسیر عبوری سیاهکل و موقعیت استراتژیک این شهر را روایت می کند. روایتی که البته این روزها به دلیل بن بست بودن ناقص و ناتمام باقی مانده است.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

قلعه و برج گرماور

کوه گرماور اگرچه ارتفاع بسیار زیادی ندارد اما با توجه به موقعیت استراتژیکش بر منطقه پایین‌دست اشراف کاملی دارد و به همین سبب برای ساخت قلعه انتخاب شده است. در ساخت قلعه از خشت خام، قطعات سنگ تراش خورده، ملاط گل و آهک استفاده کرده‌اند.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

جنگل لاریخانی و چشمه آب معدنی لاریخانی

جنگل لاریخانی یکی از قسمت های پرطرفدار در سفر به دیلمان است. منطقه ای جنگلی که در انتهای آن، چشمه ای با آب خنک و گوارا وجود دارد.آب این چشمه را به منعی منتقل کرده اند که گردشگران از سرریز آن می توانند استفاده کنند.

کوه درفک

کوه درفک در غرب دیلمان است که محلی عالی برای کوهنوردی و غارنوردی ست. وضعیت قله در زمستان: به دلیل حجم سنگین برف در فراسوی مرز جنگلی، صعود قله با برفکوبی سنگین انجام می پذیرد. لزوم شناخت مسیر و مسیریابی در میان مه و هوای طوفانی از جمله نکات مهم در اجرای برنامه زمستانی می باشد.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

منطقه باستانی قلعه کوتی

قلعه کوتی از دیدنی‌های دیلمان در استان گیلان به‌شمار می‌رود. این منطقه شامل ویرانه‌هایی از گورستان مربوط به عصر آهن و بقایایی از دیوارهای قلعه‌ای متعلق به دوره ساسانی می‌شود.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

برکه تماشایی در دیلمان

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

روستای اسپیلی دیلمان

شهرستان سیاهکل با تاریخ و جاذبه‌های دیدنی‌اش بهشتی گمشده در روی زمین است که با طبیعت زیبای خود همه را به راستی شگفت‌زده می‌کند. روستای اسپیلی یکی از روستاهای بخش دیلمان شهرستان سیاهکل است .شما در این جنگل می‌توانید از آب و هوای معتدل کوهستانی و بسیار مطبوع و چشمه‌های فراوان و چشم‌اندازهای سبز نهایت لذت را ببرید. ترکیب کشتزار، جنگل و چمنزار چشم‌اندازهایی بسیار زیبا پدید آورده است.

دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا

مسیر‌های ارتباطی

بسیاری از مردمی که در دیلمان و اشکورات زندگی می‌کنند به دلیل نزدیکی به جاده قزوین مایل هستند تا از مسیر خورگام برای رفت و آمد‌هایشان اقدام کنند.

برای سفر به منطقه دیلمان از شهر رشت باید مسیری ۴۲ کیلومتری را به سمت لاهیجان بروید. در لاهیجان وارد جاده جنوبی یا همان جاده ۱۵ کیلومتری سیاهکل شوید که جنگل‌های انبوه و زیبایی دارد. با رسیدن به سیاهکل باید مسیری ۴۵ کیلومتری به سمت دیلمان طی کنید که البته این مسیر بسیار پر پیچ خم است و به همین دلیل سرعت حرکتتان بسیار کم خواهد بود. البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که مسیر سیاهکل به دیلمان جاده‌ای آسفالته و با کیفیت است که سفر در آن چندان جای نگرانی ندارد.

محصولات سفر

2 دیدگاه دربارهٔ «دیدنی های دیلمان شهری سرسبز و زیبا»

دیدگاه خود را بنویسید