نَفت‌شهر نام شهری است در غرب استان کرمانشاه ایران. نفت‌شهر، شهری با هوای خشک و سوزان، خالی از ساکنان اما میزبان مین‌های باقیمانده از جنگ است. خانواده‌ای از مردان نفت و گاز و ارتش در کنار هم سرو قامت و هوشیار ایستاده‌اند تا نه خطری کشور را تهدید کند، نه خللی در تولید و انتقال نفت میدان مشترک به وجود آید. نفت و نفت‌شهر و خورشید، اینجا بسیار به هم نزدیک هستند.

این شهر در منطقه‌ای به فاصله ۷۲ کیلومتری جنوب شهرستان قصر شیرین واقع شده‌است، از توابع بخش سومار می‌باشد و در فاصله ۲۹ کیلومتری غرب این بخش قرار دارد. فت شهر یکی از مناطق گرم ودارای آب و هوای سرد و خشک و تابستانی نسبتاً طولانی و زمستانهای کوتاه وسرد می‌باشد که به همین علت فاقد استعداد کشاورزی کافی است و از منابع طبیعی تنها می‌توان از چاه‌های نفت آن نام برد.

زبان مردم ” نفت شهر ” کردی است و ازطوایف دیگر این منطقه می‌توان از تیره‌های ” کلهر ایوانی “، ” کله پا “، ” زوله “، “سنجابی “، “کرندی “، ” باوند پور ” می‌توان نام برد.

معرفی نفت شهر استا

قبل از جنگ ایران و عراق در حدود ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار بشکه در روز نفت خام سنگین از طریق تلمبه خانه شماره یک خطوط لوله و مخابرات به پالایشگاه کرمانشاه انتقال داده می‌شد. جمعیت نفت شهر در زمستان بعلت کوچ عشایر و داشتن هوایی مستعد و نسبتاً معتدل به ۵ هزار نفر و در تابستانها بعلت گرمای شدید فصلی که به ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسید و وجود گردبادهای سهمگین و شدید اکثر مردم منطقه بخاطر گذراندن دوران ۳ ماهه تعطیلات تابستانی مدارس و دور ماندن از گرمای طاقت فرسا با استفاده از مرخصیهای خود به شهرستان‌ها و مناطق خوش آب و هوا مسافرت می‌کردند به ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ نفر می‌رسید.

  جاذبه زیبای سد شیان

پالایشگاه نفت شهر در آنزمان بنام ” شرکت نفت ایران و انگلیس ” بر اساس قرار داد دارسی شکل گرفت و بعد از اینکه در سال ۱۳۲۷ نفت ملی اعلام شد و بدین ترتیب شرکت مذکور بنام ” شرکت ملی نفت ایران ” نامگذاری شد. در تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ عراقی‌ها نفت شهر را به تصرف درآوردند که توسط ایرانی‌ها باز پس گرفته شد.اکنون تنها شماری از افراد نیروی نظامی و شرکت نفت در آن سکونت دارند.

در خرداد ماه سال ۱۳۸۹ چاه شماره ۲۴ نفت شهر در حین عملیات حفاری دچار حریق شد؛ و با یک عملیات گسترده و موفقیت‌آمیز توسط شرکت نفت مناطق مرکزی و شرکت ملی حفاری ایران طی ۳۸ روز مهار گردید. در این حادثه ۳ مهندس نفت کشته و ۹ نفر مجروح شدند که به بیمارستان امام خمینی کرمانشاه انتقال یافتند. اکنون قرار است بعد از حدود چهار دهه دوباره ققنوس نفت شهر بال و پر گشاید و دوباره ساکنان آواره این شهر فراموش شده برگردند. فاز اول بازسازی نفت شهر با ساخت پنجاه واحد مسکونی، یک مسجد، دو مدرسه و یک درمانگاه و یک سالن ورزشی به پایان رسید و قرار است تا پایان فاز دوم حدود 500 خانوار دوباره در شهر ساکن شوند و نهایتا با بازگشت حدود دوهزار خانوار دوباره رنگ و بوی زندگی به این شهر بازگردد.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید