حِصارِ گَرْم‌خان شهری از توابع استان استان خراسان شمالی است که در بخش گرمخان شهرستان بجنورد قرار گرفته‌است. این شهر در سال 1395، تعداد 1499نفر جمعیت داشته‌است .

مکان زیارتی و گردشگری ایوب پیغمبر در ۸۵ کیلومتری شمال بجنورد و در روستایی به همین نام از توابع بخش حصارگرمخان در حاشیه مرز ایرانبا جمهوری ترکمنستان از مکان‌های دیدنی پیرامون این شهر است. افزون بر آرامگاه ، وجود چشمه‌ای آب گرم که مردم برای آن خواص درمانی و شفابخشی قائل هستند، در روستای ایوب پیغمبر گردشگرانی را به خود جلب می‌کند.

جاذبه های حصارگرمخان

بقعه ایوب پیغمبر (علیه السلام)

آستان متبرك ايوب پيغمبر (علیه السلام) درمجاوت روستای ایوب پیامبر شهرستان بجنورد واقع شده است.

عمارت آجری حرم حضرت ایوب (علیه السلام) قدمت چندانی ندارد و نوساز است. گنبدی خشتی و گچ اندود به رنگ سبز و بدون تزئینات معماری بر فراز آن قرار گرفته و دو گلدسته ی کوچک در دو طرف آن ساخته شده است. پس از درب ورودی، فضای مسقفی است با پلان مستطیل شکل که زوّار برای نماز و دعا و خواندن زیارت نامه از آن جا استفاده می کنند. در مقابل درب ورودی، روضه ی مبارکه ی حضرت ایوب (علیه السلام) قرار دارد که اتاقی کوچک است. در سمت راست درب ورودی اتاق آرامگاه، زیارت نامه آن حضرت بر دیوار نصب گردیده که زوّار قبل از ورود، در آن جا توقف و آن را قرائت می کنند.

حصارگرمخان

در داخل روضه مبارکه، صندوقی به ارتفاع تقریبی یک متر بر روی مزار حضرت ایوب (علیه السلام) قرار گرفته است. به تازگی قسمت ورودی حرم توسعه داده شده و نمای بیرونی را با سنگ های سفید رنگ زینت داده اند و برای رفاه زوار، دستگاه های خنک کننده و روشنایی مناسب ایجاد گردیده است.

  عمارت مفخم شاخص‌ترین اثر دوره قاجاریه

آبگرم ایوب پیغمبر

روستای ایوب پیغمبر واقع در دهستان گیفان و ۹۵ کیلومتری شمال بجنورد می‌باشد که به دلیل چشمه‌های جوشان آب گرم سالانه گردشگران زیادی را از سایر استان‌ها و همچنین دیگر کشورها به سمت خود جذب می‌کند.

این چشمهٔ آب گرم در روی تپه‌ای به ارتفاع 300 متر از سطح دره گیفان واقع‌شده و اکثر افراد به دلیل خواص درمانی آن به این روستا مسافرت می‌کنند.

مقبره‌ای در کنار استخر آبگرم ایوب وجود دارد که به گفته پیران این روستا مختص به «ایوب پیغمبر» است و به همین دلیل افراد زیادی پس از شنا در استخر آب گرم و پاکی بدن به زیارت آن می‌روند.

در سال 1334 جهت این قبر را به سمت قبله تغییر داده‌اند و این موضوع نشان از این دارد که این مقبره مربوط به دوران قبل از اسلام است.

گوگردی بودن آب چشمه‌های این روستا باعث شده تا برای درمان و تسکین امراض پوستی هرساله افراد زیادی به این روستا مسافرت کنند.گروه زیادی بر این عقیده‌اند که حضرت «ایوب پیغمبر» برای علاج بیماری خود عصایش را بر این مکان کوبید که به‌واسطه آن آب گرمی از زمین بیرون آمده و آن حضرت برای از بین بردن آلودگی و از بین بردن کرم‌های بدنش در آن استحمام کرده است.وجود فسیل‌هایی از کرم و دیگر جانداران ریز در اعماق استخر این باور روستائیان را قوی ترکرده است.آب چشمه اصلی ایوب معادل 47 درجه سانتی‌گراد حرارت دارد که به‌راستی می‌توان آن را به‌عنوان آب گرم طبیعی معرفی کرد، اما جالب‌تر از آن وجود چشمه‌های آب سرد در داخل و کنار استخر آب گرم است.

  آتشکده اسپاخو یکی از کهن‌ ترین سازه‌های پابرجای باستانی

حصارگرمخان

وجود چشمه آب سرد و گرم در درون استخر دمای آب را متعادل و دل‌چسب برای شنا ساخته است.
آب ایوب برای روستائیان اطراف از قداست خاصی برخوردار است و آن‌ها معتقدند افراد هنگام شنا در این آب باید بانام خدا وارد آب شوند.

هم‌اکنون آب گرم ایوب دارای دو استخر مجزا است. یکی از آن‌ها که محل جوشش آب گرم است مختص آقایان و دیگری مختص بانوان می‌باشد.

روستای ایوب تمامی جاذبه‌های گردشگری ازجمله هوای معتدل، تنوع جانوری، گیاهی، آب گرم، ارتفاعات زیبا و میوه و گیاهان خوراکی و دارویی متنوع و… را دارد اما چرا تاکنون این منطقه نمونه گردشگری در کشور ناشناس مانده است را باید کم‌توجه‌ای مسئولان به این منطقه دانست.

متأسفانه باوجود تمامی این ویژگی‌ها نبود مکان اقامتی مناسب و همچنین راه نامناسب سبب شده تا گردشگران کمتری به این منطقه مسافرت کنند. البته چند سالی است کانکس‌هایی برای اقامت در شب در این محل احداث شده است.

منبع : wikipedia،emamzadegan،tasnimnews
نویسنده

یک نظر بنویسید