مشگین شهر از شهرهای تاریخی استان اردبیل به شمار می‌رود که جاذبه های دیدنی بسیاری همچون آرامگاه شیخ حیدر و شهر یئری را در خود جای داده است. این شهر زیبا با قدمت تاریخی طولانی‌اش، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. اگر می‌خواهید به مشگین شهر سفر کنید بازدید از آرامگاه شیخ حیدر را در صدر لیست گشت‌های خود قرار دهید. این بنای تاریخی منصوب به شیخ حیدر، پدر شاه اسماعیل تعلق دارد.

جاذبه گردشگری و تاریخی بقعه شیخ حیدر

نمای خارجی این بنا به صورت برج بلندی به ارتفاع تقریبی 18 متر و به قطر 5/10 متر به صورت استوانه‌ای است.

این بقعه از بیرون به شکل برج مدور و از داخل به شکل 12 ضلعی و در دو طبقه قسمت زیرین سردابه و قسمت فوقانی بصورت برج مدور با ارتفاع 5/18 متر و قطر 5/10 متر است.

بقعه شیخ حیدر از خارج با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ به ایات  سوره فتح و همچنین لفظ جلال اله در اشکال مختلف و با خطوط کوفی مزین شده است.

داخل مقبره از دو طبقه تحتانی و فوقانی تشکیل شده است و درب ورودی سردابه در شمال برج قرار دارد که به وسیله یک راه پله بلند به راه باریک منتهی به سردابه راه یافته است.

قبر شیخ حیدر در منتهی الیه سردابه قرار گرفته است. پلان برج یا اتاق فوقانی به شکل دوازده ضلعی منظمی است که هر ضلع آن 20/2 متر می‌باشد و به علت احداث شیارهای سراسری در سطح داخلی برج، بنا بلندتر ساخته شده و ارتفاع بیش‌تری دارد.

در ورودی و سه پنجره آن با مقرنس کاری گچی و کاشی تزیین شده است و قاب محرابی شکل بر همه جای بنا دیده می‌شود.

  دره جنگلی ایردموسی ، دره‌ای شگفت‌انگیز و زیبا

در مورد قدمت بنا و تاریخ احداث آن اظهارات گوناگونی ابراز شده است که دونالد ویلبر معتقد است این بنا از آثار قرن 7 و 8 هجری قمری است و در دوره صفویه تکمیل و کاشیکاری شده است.

جاذبه گردشگری و تاریخی بقعه شیخ حیدر

بنایِ آرامگاه شیخ حیدر در تاریخ 1318 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1380 طرح ساماندهی حریم بقعه شیخ حیدر در جلسه هیئت دولت مورد تایید قرار گرفت. از جمله این طرح شامل تملک خانه‌های اطراف بقعه، پارکینگ، موزه کتابخانه، احداث فضاهای آموزشی و غیره می‌شود.

آرامگاه شیخ حیدر با بازسازی‌های صورت گرفته، شکل تازه‌ای پیدا کرده است که هم اکنون انواع نمایشگاه‌های عمومی در این محل برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید سفری به‌یادماندنی داشته باشید، به بازدید از دیگر دیدنی های مشگین شهر همچون منطقه گردشگری کپر و کهنه قلعه بروید.

منبع : alaedin.travel،hamshahrionline
نویسنده

یک نظر بنویسید