غار گلوی شیطان ، یکی از مرموزترین غارها در بلغارستان

غار گلوی شیطان یکی از اسرارآمیزترین و مرموزترین مکان های گردشگری دنیاست که در کشور بلغارستان واقع شده است. این غار در ۱۷ کیلومتری شهر Devin و در اعماق دره ی Trigrad Gorge قرار دارد. غار گلوی شیطان علاوه بر نام جالبی که دارد به دلیل ویژگی های خاص و اسرارآمیزش یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار برای توریست ها و همین طور مکانی ایده آل برای عکاسان محسوب می شود. دهانه غار شکلی عجیب و خاص دارد که به اعتقاد بسیاری شبیه به دهان شیطان است و وقتی آرام آرام وارد غار می شوید انگار به سرزمینی مرموز وارد شده اید.

غار گلوی شیطان بلغارستان بافت طبیعی بسیار منحصر به فردی دارد به صورتی که در این غار چشمه ی زلالی جاری ست و ساختمان آن از سنگ های قیمتی ساخته شده است. درباره ی این دنیای جادویی زیر زمینی روایت های بسیاری در میان مردم بلغارستان سینه به سینه منتقل شده است. یکی از معروف ترین آن ها افسانه ی اورفئوس است.

اورفئوس یکی از آوازه خوان ها و نوازندگان اساطیری یونان است. ائورودیکه همسر اورفئوس که گفته می شود یکی از زیباترین زنان یونانی بود، بر اثر مار گزیدگی جان خود را از دست داد و به جهان زیرین (مردگان) منتقل شد. اورفئوس که تحمل جدایی از همسرش را نداشت به جهان مردگان رفت و توانست با نوای زیبای چنگ خود، هادس خدای مردگان را به بازگشت ائورودیکه راضی کند. تنها شرط هادس این بود که اورفئوس تا لحظه ی خروج از جهان زیرین حق نگاه کردن به چهره ی ائورودیکه را ندارد. اورفئوس در آخرین لحظات به چهره ی همسرش نگاه کرد و شرط را باخت بنابراین ائورودیکه برای همیشه به جهان مردگان بازگشت. بر طبق افسانه ها پس از این اتفاق اورفئوس عاشق از شدت ناراحتی به غار گلوی شیطان پناهنده شد و به مدت هفت شبانه روز گریست به طوری که از اشک های او چشمه ی معروف این غار پدید آمد.

 بسیاری از مردم بلغارستان معتقدند از آنجایی که این چشمه از اشک های پاک اورفئوس به وجود آمده است، بنابراین خاصیت درمانی دارد. این باور یکی از عوامل بازدید عده ای از غار گلوی شیطان بلغارستان است.

غار گلوی شیطان ، یکی از مرموزترین غارها در بلغارستان

اما چه چیز این غار را تا این حد اسرارآمیز و مرموز کرده است؟ اگر به این غار بروید در بالای چشمه می توانید چهره یک شیطان را ببینید که نزدیکی ورودی چشمه روی دیوار غار کنده کاری شده است. در کنار چهره شیطان چهره یک مرد نیز نقش بسته است.

علاوه بر این، ورودی طبیعی غار از دور شبیه به سر شیطان است و بر اسرارآمیز بودن این غار اضافه می کند. به همین دلیل به این غار، گلوی شیطان می گویند، چون وقتی وارد این غار می شوید انگار وارد دهان شیطان می شوید!

غار گلوی شیطان ، یکی از مرموزترین غارها در بلغارستان

بلندترین آبشارزیرزمینی بالکان نیز در این غار وجود دارد و این غار را بیش از پیش جذاب کرده است. این آبشار حدود ۴۲ متر ارتفاع دارد و از لحاظ زمین شناسی دلیل اصلی شکل گیری این غار است.

زمین شناسان معتقدند این غار به علت آبشار معروف این منطقه به وجود آمده است. همچنین چشمه های هزارتویی در این غار جود دارد که دقیقاً مشخص نیست به کجا ختم می شود. دانشمندان و ماجراجویان بسیاری تلاش کرده اند تا بفهمند انتهای آب های این غار به کجا ختم می شود ولی تاکنون موفق نبودند برای مثال دو غواص ماجراجو برای کشف این راز به آب زدند اما جسد آن ها هیچ گاه پیدا نشد!

 مردم عادی بارها با انداختن اشیائی مثل چوب و مانند آن سعی کرده بودند از ته و توی این غار سردربیاورند اما اشیائی که داخل آب غار انداخته شود هرگز خارج نمی شود!

دانشمندان به دنبال راه حلی هوشمندانه برای حل راز این غار برآمدند. آن ها با اضافه کردن رنگ به آب سعی کردند متوجه بشوند که رود جاری در غار از کجا خارج می شود. چیزی که بسیار جالب بود این بود که آب رنگ شده از خروجی غار بیرون آمد، اما بعد از یک ساعت! به همین دلیل دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هزارتویی بزرگ و وسیع زیر غار وجود دارد و به همین دلیل اشیاء گمشده در آب (از جمله اجساد) هیچ گاه پیدا نمی شوند و برای همیشه در غار گلوی شیطان باقی می مانند.

غار گلوی شیطان ، یکی از مرموزترین غارها در بلغارستان

نکاتی که باید برای رفتن به غار گلوی شیطان رعایت کنیم

۱- از آن جایی که غار گلوی شیطان بلغارستان هزار تویی عجیب است بنابراین در هنگام بازدید از این منطقه مراقب باشید تا به داخل آب پرت نشوید و یا اشیا با ارزشتان در آب نیافتد. به همین منظور توصیه می کنیم از کناره های غار و با دقت عبور کنید.

۲- غار گلوی شیطان مکان بسیار مناسبی برای عکاسی ست پس دوربین عکاسی را به هیچ عنوان فراموش نکنید تا بتوانید از مناظر بکر این غار عکس بگیرید.

۳- برای بازدید از غار گلوی شیطان حتماً از یک راهنمای حرفه ای استفاده کنید و حتی اگر فکر می کنید کاملاً ماجراجو و باتجربه هستید به تنهایی به این غار سر نزنید چون قطعاً به اندازه ی غواص های مفقود شده باتجربه نیستید!

۴- غارنوردی در این ناحیه بسیارنفس گیر است و آمادگی جسمانی بسیاری نیاز دارد بنابراین بدانید که مسیر پرپیچ وخمی را پیش رو دارید. پس با آمادگی جسمانی و تجهیزات کامل به غار گلوی شیطان بلغارستان بروید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما