مسجد پوترا مالزی ، جاذبه ای مذهبی به رنگ صورتی

مسجد پوترا مالزی ، جاذبه ای مذهبی به رنگ صورتی

مسجد پوترا مالزی، نماد معماری سنتی، اسلامی وخاورمیانه ای است که ازبناهای تاریخی و عمده مالزی محسوب می گردد. مسجد پوترا با معماری چشم نواز خود از مدرن ترین مساجد دنیاست و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

مسجد پوترا مالزی ، جاذبه ای مذهبی به رنگ صورتی

تاریخچه و فرهنگ مسجد پوترا مالزی

مسجد زیبای پوترا در سال ۱۹۹۹ به نام نخست وزیر نخست مالزی، تونکو عبدالرحمان، نامگذاری شد. این مسجد درست رو به روی دریاچه پورتاجایا قرارگرفته است که برجسته ترین وجه تمایز پورتاجایا با دیگر مناطق مالزی محسوب گشته و یکی از بزرگترین مساجد جهان است. این مسجد گویی آیینه ای است که سیر تحولات طراحی و معماری مساجد مالزی را به تصویر می کشد. معماری اسلامی مسجد پوترا آمیزه ای از طرح های سنتی، صنعتگری و مصالح محلی است.

درساخت این مسجد از معماری ایرانی اسلامی دوره صفویه الگو بردای شده است و پس از آن از دیگر فرهنگ های مسلمان هم درطراحی خود بهره برده است. ورودی اصلی مسجد تلفیقی از طرح های معماری مالزیایی، فارسی، عربی و اسلامی است و سردر ورودی آن شباهت زیادی به در ورودی پارلمان ایران اسلامی دارد و به روز ساخته شده است.

مسجد پوترا مالزی ، جاذبه ای مذهبی به رنگ صورتی

معماری مسجد پوترا

شکل کلی مسجد شبیه به مساجد پارسی است اما مناره ی ۱۱۶ متری اش شبیه به مناره مسجد شیخ عمر در بغداد و ستاره ای شکل است، دیوارهای سطوح پائینی آن شبیه مساجد مراکشی است، شیشه های رنگی که درها و پنجره ها استفاده شده آلمانی هستند، خوشنویسی های زیبایی در بنا به کار رفته و برای ساخت آن از ترکیبی از سنگ های مرمر و گرانیت استفاده شده است. گنبد آن ۷۶ متر ارتفاع دارد و با کاشی های قرمز و صورتی پوشیده شده است، گنبدهای پلکانی کوچکتری هم در اطراف گنبد اصلی وجود دارد.

برای ورود به این مسجد هیچ هزینه ورودی لازم نیست پرداخت کنید.

مسجد پوترا مالزی ، جاذبه ای مذهبی به رنگ صورتی

 امکانات و شرایط مسجد پوترا مالزی

به محض ورود به این بنای تاریخی و مذهبی با معماری بسیار زیبای اسلامی مواجه می شوید که فرصت مناسبی برای عکاسی است و می توانید دوربینی با خود برای عکاسی به همراه داشته باشید. در خارج از مسجد و محوطه اطراف آن، امکان برگزاری برخی فعالیت ها مثل اسکیت بورد، بادبادک هواکنی و دوچرخه سواری فراهم شده است و حتی می توانید به راحتی قدم بزنید. وقتی بازدید از مسجد تمام شد می توانید به داتاران پورتا بروید و از مجموعه زیبای پرانداپورتا دیدن کنید که متعلق به نخست وزیر مالزی است.

برای صرف غذا می توانید به رستوران های کنار دریاچه بروید. گردشگران درصورت خستگی از سفر و بازدید از این نقاط دیدنی می توانند ساعاتی را برای صرف غذا به این رستوران ها بروند و در کنار آن از منظره زیبای دریاچه هم لذت ببرند. از دیگر جاذبه های نزدیک این منطقه می توان به پل ساواسان، تالاب پورتاجایا و مجتمع وزارت دارایی پراندا اشاره کرد.

مسجد پوترا مالزی ، جاذبه ای مذهبی به رنگ صورتی

مسیرهای منتهی به مسجد پوترا مالزی

اگر بخواهید از سمت مرکز شهر یعنی کوالالامپور به طرف این مسجد رانندگی کنید، ۳۵دقیقه طول می کشد. کسانی که از پتالینگ جایا رانندگی می کنند، باید از بزرگراه سرمبان ای ۳۷ عبورکنند و از روی علامت گذاری ها به سمت پورتاجایا بروند.

اگر از کلانگ قصد رفتن به این مسجدرا دارید، باید به سمت لبویارا پرسکوتوان رانندگی کنید و از بزرگراه کلیاپورتاجایا عبورکنید. درکنار مسجد، پارکینگ هم در نظرگرفته شده است ،تا کسانی که می خواهند خود رانندگی کنند، ماشین را در اینجا پارک کنند. همچنین می توانید از کی ال سنترال، ترن سریع السیر بگیرید و به سمت فرودگاه بین المللی کوالالامپور حرکت کنید و در ایستگاه بندر تاسک پوتراجا متوقف شوید. از اینجا می توانید با گرفتن تاکسی آنلاین گرب به مسجد برسید. لذا از این جهت برای گردشگران شرایط مناسبی است.  این راه نسبت به ماندن درصف انتظار در بخش اطلاعات پرواز هم آسان تر و هم ارزان تر است.

دیدگاه خود را بنویسید