آشنایی با کاخ زمستانی سنت پترزبورگ

آشنایی با کاخ زمستانی سنت پترزبورگ

اگر می‌خواهید بدانید تزارهای روسیه در چه مکانی زندگی می‌کردند باید سری به کاخ زمستانی سنت پترزبورگ که از مشهورترین دیدنی‌های روسیه به شمار می‌آید بزنید، کاخی پرشکوه و پر زرق و برق با بیش از ۱۰۰ اتاق که نمایشگر ثروت و شکوه زندگی سلطنتی بوده است. شکوهی که بعدها خون مردم روسیه را به جوش آورد و سبب انقلاب اکتبر شد.

آشنایی با کاخ زمستانی سنت پترزبورگ

کاخ زمستانی بنای تاریخی جذاب و از جاذبه های تماشایی سنت پترزبورگ است که شیوه ی معماری باروک در اواسط قرن ۱۸ را به خوبی نشان می دهد. این کلیسا نمونه ای جذاب از تلفیق معماری و ظرافت های تزئینی است که شما را به دنیایی متفاوت می برد: دنیایی پر از شکوه و ثروت. کاخ زمستانی که به مدت ۱۵۰ سال اقامتگاه پادشاهان بود در نوامبر ۱۹۱۷  یعنی بعد از انقلاب اکتبر به موزه تبدیل و به مجموعه ی آرمیتاژ اضافه شد.

آشنایی با کاخ زمستانی سنت پترزبورگ

با رفتن به این موزه شانس این را دارید تا از تالارها و اتاق های باشکوه دیدن کنید به طوری که امروز بازدید از اتاق های کاخ زمستانی یکی از جذاب ترین بخش های کاخ آرمیتاژ است. در قسمتی از قصر مجموعه ای از وسایل قدیمی اوراسیا و شرق و همینطور مجموعه ای از نقاشی ها، مجسمه ها و آثار هنری شرقی و اروپایی به نمایش در آمده است.

به این کاخ لقب دیده‌بان رودخانه نوا داده‌اند چرا که با ابهت بسیار در کنار این رود قرار گرفته و گویا از آن محافظت می‌کند. کاخ زمستانی یا همان وینتر پالاس با آنکه تاریخی پر فراز و نشیب و چندین آتش سوزی بزرگ را پشت سر گذاشته اما باز هم هنگامی که بر فرش قرمزی مخملی و پله‌های مرمرین آن قدم می‌گذارید و تندیس‌های برنزی، آینه‌های بزرگ و نقاشی‌های سقف‌ها و حتی چوب‌های حکاکی شده را می‌بینید ساعت‌ها محو تماشایش می‌شوید. رنگ‌های زرد و طلایی دیوارهای کاخ جلوه‌ای مجلل به کاخ داده‌اند و بازدید از آن را به یکی ازبایدهای تور روسیه تبدیل کرده است.

با بالا رفتن از پله های این کاخ احساس می کنید که به مهمانی پادشاهان رفته اید و با هر قدمی که برمی دارید مجسمه ها، نقاشی ها و آینه های بزرگ کاخ را می بینید که قرارگیری آن ها در کنار هم جلوه ی باشکوهی به کاخ داده است. با تماشای طراحی های داخلی و نقاشی ها چیزهای زیادی را درباره تاریخچه ی این کاخ و سنت پترزبورگ درک می کنید.

این ساختمان سه طبقه به صورت چهارگوش ساخته شده و با اینکه هر کدام از چهار نمای آن منحصربفرد بود اما در همه ی آن ها ستون های سفید، گچ بری های طلایی و پس زمینه ی صورتی به کار رفته بود. با قرار دادن ۱۷۶ مجسمه در بالای پشت بام نمای ساختمان حتی از قبل هم جذاب تر شد. بعد از اینکه کاترین دوم به روی کار آمد چندان موافق طراحی معمار قبلی نبود برای همین به جای طراحی های گوتیک قبلی از طراحی داخلی نئوکلاسیک استفاده کرد.

آشنایی با کاخ زمستانی سنت پترزبورگ

در سال ۱۸۳۷، بخش های داخلی این کاخ در اثر آتش سوزی از بین رفت و ۴ سال بعد مرمت آن کامل شد. با وجود اینکه ظاهر نئوکلاسیک آن کاملا حفظ شد اما طراحی های جدیدتری هم معرفی شدند. نمای بیرونی هم که کمی آسیب دیده بود طبق همان نقشه های قبلی بازسازی شد. این کاخ که در طی سالیان بارها رنگ آمیزی شد امروز به رنگ سبز و سفید درآمده است. نمای جنوبی که مشرف به میدان است شکوه دیگری دارد: در این قسمت معمار از سه طاق استفاده کرده تا ورودی باشکوهی را به سمت حیاط به وجود بیاورد و با بکار بردن ستون های دوتایی آن را کاملا برجسته کرده است. در طبقه همکف این ساختمان دفترهای اداری، در طبقه ی اول اتاق های امپراتوری و طبقه ی دوم محل اقامت مقامات مهم است.

مسیر دسترسی به کاخ زمستانی

کاخ زمستانی در نزدیکی میدان کاخ و در کنار کاخ اصلی پتر کبیر قرار دارد. بازدید از کاخ زمستانی در اولین پنج شنبه ی هر ماه رایگان است اما در روزهای دیگر هزینه ی ورود به مجموعه ی اصلی موزه حدود ۱۸ یورو است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما