آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

آبشار کرودیکن ناغان واقع در شهرستان کیار

گاهی دست یافتن به آنچه می خواهیم مستلزم تحمل سختی هاست اما آنچه در انتهای امر انتظارمان را می کشد آنقدر زیبا، حیرت انگیز و دوست داشتنی است که سختی ها را برایمان شیرین و عزممان را راسخ می کند.

شکافتن دریاها، کشف آسمان ها، فتح قله ها و همه رویاهایی که روزگاری برای بشر سخت و دور از درسترس بوده با همین پیگیری و عزم راسخ تبدیل به لذتی بی بدیل شده که حالا حالاها مزه اش زیر زبان می ماند.

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

آبشار بلندبالای کردویکن یکی از مظاهر شگفت انگیز طبیعت بکر ایران است که صدای غرش بی مهابایش مو به تن تان راست می کند و زیبایی بی بدیلش تمام روح و تن تان را به تماشا می کشاند.

این آبشار زیبا و خوش قد و بالا که هر بیننده ای را به حیرت وامی دارد جایی در پیچ و تاب کوه های بلندبالا و به اصطلاح حرفه ای ها خشن جاخوش کرده که پای کمتر کسی به آن می رسد.

آبشار کرودی کن یا تنگ زندان : از آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان بروجن و در منطقه حفاظت شده سبزکوه قرار دارد. این آبشار یکی از پرآبترین و بلندترین آبشارهای ایران است.

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

کرودی کُن به زبان محلی (مه دود مانند) است. این آبشار در ۵۵ کیلومتری شمال لردگان مابین روستاهای معدن و کلارمویی در موقعیتی صعب العبور قرار دارد، و تنها دره نوردان حرفه‌ای یا کوهنوردان میتوانند از این‌منطقه بازدید کنند.

این منطقه یکی از مناطق صعب العبور ایران شمرده می‌شود و عبور از دره تنگ‌زندان ملزم به برخورداری از توان بدنی بسیار بالا ،شنا در ابهای جاری و حرفه‌ای بودن در فن دره نوردی می‌باشد(canyoning). منشا آب آن چشمه‌ای در ۵۰ متری پرتگاه آنست.

لردگان

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایرانکوه ها بدون وقفه ادامه دارند و اینجا حکومت مطلق با ارتفاعات زاگرس مرکزی است. ترکیب کوه ها با دره ها و صخره های سنگی و رودخانه هایی که راهشان را از این مسیر صعب العبور بازکرده و خود را به دامان دشت ها می رسانند حقیقتا دیدنی است.

به این مجموعه زیبا و بی بدیل انبوه جنگل های بلوط کوهستانی را نیز اضافه کنید و البته انبوه آبشارهای که در پیچ و خم کوهستان گم شده اند.

اینجا چهارمحال وبختیاری است. سرزمینی کوهستانی و هزاررنگ با اقوامی جذاب و پیشینه ای طولانی که طبیعت حیرت انگیزش زبانزد عام و خاص است و رودخانه کارون در آن متولد می شود. چهارمحال بختیاری بلندترین استان ایران است و شهرکرد که درست در مرکز آن واقع شده بالانشین ترین مرکز استان در بین شهرهای ایران است.

 در میان شهرهای بزرگ و کوچک این استان این بار عازم شهر لردگان می شویم. شهری زیبا که درست در جنوب استان قرار گرفته و همسایه دیوار به دیوار اصفهان و خوزستان است.

شهری که با چشمه زیبای برم و تفرجگاه چشم نوازش شناخته می شود و البته به داشتن ارتفاعاتی شکوهمند که شهر را دربرگرفته اند شهره است. لردگان ۱۶۰ کیلومتری با شهرکرد فاصله دارد و دومین شهر پرجمعیت استان است.

در میان زیبایی های بی بدیل شهرستان لردگان عازم دیدار آبشاری شکوهمند در قلب دره ای شگرف هستیم که تمام آبشارهایی را تا کنون دیده اید از میدان به در می کند.

سبزکوه

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

یکی از این مناطق طبیعی که حالا به دلیل اهمیت و ارزش بالایش به عنوان یک منطقه حفاظت-شده شناخته می شود منطقه حفاظت شده سبزکوه است.

 آنچه سبزکوه را متمایز کرده است طبیعت حیرت انگیز آن است. کوه هایی پوشیده از انبوه مراتع و جنگل های چشم نواز بلوط که در کنار درختان ارس، بنه، ارژن، زالزالک، بادام وحشی و پسته وحشی که چشم و دلتان را یکجا می رباید.

ترکیب این کوه های بلند بالا که ارتفاع بلندترینشان بیش از سه هزار متر است در کنار صخره های سنگی کوتاه تر منظره زیبایی را به وجود آورده است و این اختلاف ارتفاع دیدنی سبب شده تا این منطقه آب و هوای متنوعی هم داشته باشد.

لابه لای این ارتفاعات اما خانه کل، بز، قوچ، میش، سنجاب، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، روباه، شغال، سارگپه، عقاب طلایی، کبک های زیبا و خرگوش های بازیگوش و … است که اغلب خودشان را نشان نمی دهند و در دامان کوه ها و جنگل-های بلندبالای این دیار زندگی می کنند.

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

رودخانه ها و چشمه ها هم با وسواسی حیرت انگیز در میان پیچ و خم های این منطقه راهشان را پیدا می کنند و از بلندای کوه ها تا اعماق دره های متعددد را با صبر و حوصله طی می نمایند.

چشمه آب سفید، چشمه تنگ زندان، موسی خان، چشمه خان و .. تنها برخی از ده ها چشمه جوشان این منطقه زیباست. اما یکی از زیبایی های چشم نواز و دلبرانه این سرزمین آبشارهای متعدد و پرآب آن است که ارتفاع بلندشان آن ها را به هیولایی زیبا و غرنده مبدل کرده است که گویا صدای گویای طبیعت سبزکوه است.

سبزکوه نام خود را از یکی از ارتفاعات بلندبالای منطقه که سبزکوه نامیده می شود گرفته و سال های سال محل گذر عشایر این منطقه بوده اما برخی نقاط این سرزمین صعب العبور حتی از دسترس عشایر نیز به دور بوده است.

جاده بروجن به لردگان، جاده لردگان به روستای معدن، جاده روستای وستگان، جاده خاکی تنگ زندان و مسیر شهر ناغان به همراه کلی مسیر خاکی و آسفالته دیگر شما را به این منطقه حفاظت شده و ابتدای مسیر طبیعت گردی ما می رساند.

تنگ زندان

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

برای رسیدن به تنگ زندان باید عازم ارتفاعات هزاردره شویم. هزاردره بلندترین ارتفاع این منطقه است که ۳۸۷۰ متر بلندی دارد و در مقایسه با کوتاهترین ارتفاع این منطقه که ۱۱۲۰ متری ارتفاع دارد یک غول تمام عیار محسوب می شود.

هزاردره درست در منطقه تنگ زندان قرار گرفته است. منطقه ای کوهستانی با صخره های سنگی و جنگل های بلوط که به یک بهشت بی بدیل می ماند اما به دلیل سختی دسترسی به آن تنگ زندان نامیده می شود. دره ای عمیق و زیبا که رودخانه سبزکوه و کره بس درست از میان آن عبور می کنند و جلوه های شگفت انگیزی را بوجود آورده اند.

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

تنگ زندان درست در مکانی قرار گرفته که ارتفاعات حیرت انگیز هزاردره را از ارتفاعات سبزکوه جدا می کند. دسترسی به تنگ زندان و صعود در آن دیگر به همین سادگی ها میسر نیست و نیازمند راهنمایی افراد آگاه و یا بومی منطقه است.

برای فرود به داخل دره باید از تجهیزات مناسب صخره نوردی و دره نوردی کمک بگیرید.تنگ-زندان در طبیعت حیرت انگیز و پر پیچ و خم خود آبشارهای کوتاه و بلند بسیاری را جای داده است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارد.

مسیر را ادامه می دهیم و در دورن دره فرودهای مختلفی انجام می دهیم. سنگلاخی بودن دره پیمایش را کمی سخت می کند اما طبیعت حیرت انگیز این دره و ارتفاعات هزاردره هر مسافری را به ادامه مسیر ترغیب می نماید.

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

 هرچه در اعماق دره به جلو پیش می رویم ظاهر ارتفاعات بلندبالای منطقه جذاب تر می شود. بر روی بدنه کوه ها طبقاتی بوجود آمده که به آن ها ظاهر پلکانی بخشیده است و نشان از گذر زمان دارد.

در مجاورت آبشارها و رودخانه ها هم خزه ها و گیاهان بیشتری به چشم می خورد. به هنگام گذر از این مناطق باید مراقب لیزبودن مسیر زیرپایمان نیز باشیم.

هرچه به پیش می رویم مسیر کوهستانی تر شده و دره شکل و شمایل جذاب تری پیدا می کند گاه صخره های سنگی آنقدر به یکدیگر نزدیک می شوند که باید یک به یک از میان شان عبور کنیم. اما پس از چندین ساعت پیاده روی در دل این طبیعت کوهستانی جذاب و خشن نرم نرمک صدای غرشی به گوشمان می سرد که نشان از نزدیک شدن به کرودیکن است.

آبشار کرودیکن

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

آبشار بیش از ۱۳۰ متر ارتفاع داشته و بسیار پرآب است. آب با فشار زیادی از دل کوه بیرون زده و با شدت در فضا پخش می شود. آبشار با شکوه و قدرت فراوان خودش را به زمین می کوبد و این کوبش آب بر روی صخره های پایین دست سبب پاشیدن قطرات آب و تبدیل شدنشان به ذرات هزارتکه می شود که در هوا به رقص درمی آیند.

صدای مهیب آبشار پاهایتان را میخکوب می کند اما تماشای این حجم از زیبایی در این گوشه دور از دسترس خستگی مسیر را از تنتان به در می کند. مهی غلیظ اطراف آبشار را فراگرفته و نزدیک-شدن به آن را سخت می نماید. پایین دست آبشار هم حوضچه ای تشکیل شده که آب آن کف آلود و سفیدرنگ است.

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

کرودیکن یکی از بلندترین، پرآب ترین و زیباترین آبشارهای تنگ زندان، سبزکوه و در نهایت ایران است.

در دل کوهی که آبشار از دل آن به بیرون جوشیده و سرازیر می شود غارهای کوچک و بزرگ متعددی قرار دارد که از دل هر کدامشان چندین چشمه پرآب می جوشید و چنین آبشار حیرت انگیزی را بوحود می آورد.

خنکای اطراف آبشار نیز بسیار دلچسب است. آب آبشار در قالب رودخانه ای جاری شده و در نهایت به رودخانه سبزکوه و کره بس می-پیوندد. به دلیل طبیعت کوهستانی و خشن این منطقه اواسط فصل تابستان تا ابتدای پاییز بهترین زمان برای بازدید این آبشار زیبا است.

آبشار کرودیکن لردگان واقع در بلندترین استان ایران

کرودیکن آخرین آبشار این منطقه نیست اگر تنگ زندان را تا انتها بپیمایید به آبشارهای زیبای دیگری نیز برخوردخواهیدکرد که چشم تان را خواهد گرفت. چهارمحال و بختیاری سرزمین هزاررودخانه و هزار آبشار است که حتما شما را هم برای همیشه دلبسته طبیعت بکر و پرناز خود خواهدکرد.

۳ دیدگاه دربارهٔ «آبشار کرودیکن ناغان واقع در شهرستان کیار»

  1. با سلام وتشکر بابت معرفی مناطق گردش گری وکوه نوردی استان چها رمحال بختیاری :آبشار کردیکن در منطقه سبزکو ه ومتعلق به بخش ناغان شهرستان کیار می باشد وهیج راه دسترسی هم از لردگان ندارد لطفا تصحیح بفرمایید.

    پاسخ
  2. آبشار کردیکن کجا از کیاره چرا آدرس دروغ میدی ملت دنبال نداشته هاتی آب شار سبز کوه روستایه کلامویی هست

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما