بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

اگر مسافر هستید یا ماهیگیری را به طور حرفه ای دنبال نمی کنید و قصد دارید  برای تنوع هم که شده در این رشته مفرح و شیرین بخت آزمایی کنید.برای شروع کار از مکان های مطمئن آغاز کنید ما ده نقطه را به شما معرفی می کنیم.

شما به راحتی می توانید این نقاط را پیدا کنید. همینطور می توانید در این مکان ها وسیله نقلیه خود را پارک کنید. و با خاطر جمع تر و نگرانی کمتری به ماهیگیری بپردازید.اگر وسیله ماهیگیری ندارید نگران نباشید برای ماهیگیری به ابزار خاص و گران  نیاز نیست میتوانید سری به یکی از فروشگاههای لوازم ماهیگیری بزنید و یک چوب کاسی 4.50 که وسیله مناسبی برای شروع است بخرید.

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

اندازه قلاب هم البته بستگی به اندازه ماهی ای دارد که میخواهید بگیرید اما یک قلاب شماره 9 برای شروع اندازه مناسبی است.برای نخ و سرب و چوب پنبه هم می توانید از فروشنده مشورت بخواهید.

حالا می ماند یک طعمه؛ اصلا نیازی نیست که به دنبال کرم یا لارو و یا رش و بقیه موارد بروید. خمیر ساده ترین و موثرترین طعمه است. و همه ماهی ها از این طعمه استقبال می کنند.

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

مهمترین نکته در ماهی گیری رودخانه ای این است که بدانیم ماهی در کجای رودخانه قرار دارد.

بهترین محل های ماهی گیری تفریحی در گیلان

1.زیر پل سفید رود در شهرستان آستانه اشرفیه 

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

 آستانه ی اشرفیه در 35 کیلومتری مرکز استان یعنی شهرستان رشت واقع شده است. و فاصله ی آن تا شهرستان لاهیجان نیز حدود 7 کیلومتر می باشد.

بقعه ی سید جلال الدین اشرف، بازار هفتگی بسیار جذاب با محصولات دامی و کشاورزی، آرامگاه دکتر معین، پارک ساحلی و …. از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آیند. شهرستان مذکور به جهت همجواری با چند رودخانه نظیر سفید رود، شمرود و حشمت رود که در اطراف آن واقع شده اند، و نیز فاصله ی کم آن تا بندر کیاشهر و همجواری اش با آب های نیلگون دریای کاسپی بسیار مورد گردشگران می باشد.

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

از این رو باید عنوان نمود که یکی از مناسب ترین و پر مخاطب ترین محل های ماهی گیری در شهرستان آستانه ی اشرفیه منطقه ی زیر پل سفید رود، در همجواری پارک ساحلی می باشد. این نقطه به جهت دارا بودن امکانات رفاهی و اقامتی، بسیار مورد توجه مسافران قرار می گیرد.

و از این منظر بسیاری از افراد جهت تفریح ماهی گیری در آنجا مستقر می شوند. مناسب ترین زمان برای ماهی گیری دراین منطقه فصول بهار، تابستان و پاییز عنوان شده است. گفتنی است که برنج و بادام زمینی از سوغات های پر طرفدار این شهر به شمار می آیند.

2.موج شکن بندر انزلی

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

موج شکن بندر انزلی که آن را یادگار یک قرن ایستادگی می دانند، در طی سال های گذشته همچون بنایی استوار در برابر امواج خروشان دریای کاسپی مقاومت نموده است. این موج شکن در سال 1293 به منزله ی جلوگیری از آسیب رساندن موج های دریا به کشتی ها و نیز قایق ها بنا شده است. اما اکنون این منطقه به محلی تفریحی برای بومیان و گردشگران تبدیل گشته است.

یکی از تفریحات رایج در موج شکن، نشستن بر سنگ های کناری آن، خصوصا در 100 متر پایانی و انتظار جهت ماهی گیری می باشد. ماهی گیری در این محل که امروزه نظر بسیاری را در بین گردشگران و بومیان به خود معطوف داشته، بسیار همگانی شده است. مناسب ترین فصول جهت ماهی گیری در موج شکن انزلی فصل های بهار، تابستان و پاییز معرفی شده است.

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

بندر انزلی به جهت همجواری با آب های دریای کاسپی، وجود منطقه ی آزاد کاسپین، بازار های محلی و هفتگی جذاب و نیز مراکز خرید بسیار، مورد توجه شمار زیادی از گردشگران می باشد.

3. اسکله ی ماهی گیری بندر کیاشهر

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

شهرستان کیاشهر در فاصله ی 17 کیلومتری آستانه ی اشرفیه و تقریبا 50 کیلومتری شهرستان رشت واقع شده است. موقعیت جغرافیایی بندر کیاشهر به جهت همجواری اش از شرق با شهر چمخاله و از غرب با زیبا کنار و بندر انزلی و نیز از جنوب با شهر های آستانه ی اشرفیه و لاهیجان، منجر شده تا امروزه نظر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه معطوف گردد.

به طوری که بندر کیاشهر هر ساله میزبان شمار زیادی از این گردشگران می باشد. همجواری با سواحل دریای کاسپی، بازار های هفتگی، عرضه ی متنوع محصولات کشاورزی و دامداری، وجود پارک های جنگلی و …. از جمله جاذبه های گردشگری در این منطقه به شمار می آیند.

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

یکی از تفریحات منطقه که نظر بسیاری از گردشگران را در خصوص بندر کیاشهر به خود معطوف داشته است، ماهی گیری در اسکله ی کیاشهر می باشد. اسکله ی ماهی گیری کیاشهر در ساحل شمال غربی کیاشهر و در میانه ی تالاب بوجاق قرار دارد. در این صید گاه علاوه بر شیلات، مردم بومی و گردشگران نیز با استفاده از قلاب و بدون مانع ماهی گیری می نمایند.

از ویژگی های بارز این محل می توان به همجواری اش با تالاب بوجاق و رودخانه ی سفید رود اشاره نمود. مناسب ترین فصول ماهی گیری در این منطقه، فصل های بهار، تابستان و پاییز عنوان شده است.

4. سواحل رودخانه ی اوشمک در زیبا کنار

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

 سواحل رودخانه ی اوشمک در زیبا کنار یکی از مناطق فوق العاده عالی جهت ماهی گیری تفریحی برای علاقه مندان و گردشگرانِ دوستدار ماهی گیری به شمار می آید. این رودخانه در مرکز شهر زیبا کنار و به موازات رودخانه ی سپید رود واقع شده است. رودخانه ی اوشمک را یکی از پُرماهی ترین رودخانه های شمال کشور و حتی ایران معرفی نموده اند.

این محل در همجواری پل زیبا کنار قرار دارد و در انتهای کوچه ی کشاورز به دریا منتهی می شود. و بهترین مکان برای صید ماهی با قلاب به شمار می آید. امروزه افراد بسیاری ساعت ها بر لبه های رودخانه ی مذکور می نشینند و مناظری بی نظیر را در حین ماهی گیری خلق می نمایند. به طوریکه این مناظر جذابیت بسیاری برای گردشگران و بومیان منطقه داشته است.

با سفر به شهر توریستی زیبا کنار و اقامت در مجتمع اقامتی زیبا کنار از تفریح سالم ماهی گیری در این منطقه بهره مند شده و نیز از جاذبه های گر دشگری آن دیدن نمائید.

5. سد منجیل ( رودخانه سفید رود )

بهترین مکان ها برای تفریح و ماهیگیری در گیلان

سفید رود که دومین رود بلند ایران معرفی شده است، دارای حدود 765 کیلومتر طول می باشد، و طولانی ترین و پر آب ترین رود استان گیلان به شمار می آید. در منطقه ی منجیل سد بزرگ سپید رود بر روی این رودخانه احداث شده است، که دریاچه ای را با وسعت حدود 56 کیلومتر مربع در پشت آن ایجاد نموده است.

چشم انداز های طبیعی رودخانه ی سفید رود و نیز دریاچه های سد سفید رود منجر شده تا امروزه نظر بسیاری از گردشگران به این منطقه معطوف گردد.

به طوری که این نقطه به یکی از بهترین مناطق ماهی گیری تفریحی در نزد بومیان و گردشگران تبدیل شده است. تنوع ماهی های مختلف نظیر سفید کولی، شاه کولی، کپور، اسبله و …. یکی از ویژگی های ممتاز این منطقه جهت ماهی گیری به شمار می آید. همچنین رودخانه ی سفید رود به موازات جاده ی قزوین – رشت، پس از سد سفید رود تا روستای گنجه و نزدیکی شهرستان رستم آباد سیر مناسبی را جهت ماهی گیری ایجاد کرده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید