راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

بلیط هواپیما گران است، اما پرواز با هواپیما یک مزیت غیرقابل انکار دارد- سرعت سفر. همه شهرهای بزرگ ایتالیا دارای فرودگاه هستند.

دانش آموزان و سالمندان می توانند از تخفیف ها استفاده کرده و در پرواز پس انداز کنند. اما باید توجه داشته باشید که هیچ یک از کارمندان فرودگاه شما را از مزایا مطلع نمی کنند ، شما باید خودتان همه چیز را بیابید.

سیستم حمل و نقل ریلی

قطارهای ایتالیا معمولا نرخ مناسبی دارند و ایستگاه هایی دارند که در دل شهرها ساخته شده اند در این میان مناطقی هم هستند که ایستگاه قطارشان، خارج از شهرقرار گرفته است.

به همین منظور اتوبوس هایی در نظر گرفته شده تا مسافران را بین ایستگاه قطار و شهر جابجا کنند. سیه نا و پروجا از این دست شهرها هستند. البته قطارهای سریعتری هم هستند که بلیط گرانتری دارند و مدت زمان توقفشان کوتاه تر است.

انواع قطارها در ایتالیا

(Frecce and Eurostar(ES or Treno Eurostar Italia

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

قطارهای سریع السیری هستند که فقط بین شهرهای اصلی تردد می کنند. رزرو صندلی در این نوع از قطارها اجباری است ومبلغی که بابت بلیط پرداخت می کنید معمولا شامل رزرو هم می شود.

Intercity/  Intercity Plus

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

این قطارها فقط در شهرهای اصلی توقف دارند. رزرو جا در این نوع از قطارها اجباری است و در نوع Intercity Plus هزینه رزرو در مبلغ بلیط لحاظ می شود.

Regional Trains – Regionale

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

این قطارها درواقع همان قطارهای معمولی و محلی هستند. بلیطی که شما تهیه می کنید برای مدت زمان کوتاهی مناسب است که با یک هزینه کم می توانید سفرتان را پیش ببرید. فقط  نکته ای که می بایست حتما به آن توجه کنید این که شما باید بلیط خود را اعتبار بخشی کنید(valid کنید).

این کار را می توانید در یکی از باجه های سبز یا سفید انجام دهید. در زمان ها و مسیرهای شلوغ و پرترافیک، بلیط  first class تهیه کنید زیرا با اینکه 30 درصد به مبلغ بلیط اضافه می شود اما این شانس رو به شما می دهد که لااقل بر روی صندلی بنشینید!

سیستم حمل و نقل جاده ای ایتالیا

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

گشت و گزار در ایتالیا با قطار هزینه کمی دارد، تعداد ایستگاه ها در گوشه و کنار شهرها بالاست با این وجود بعضی افراد اصرار دارند با خودروی شخصی خود ایتالیا را بگردند. گاز در ایتالیا گران است پس اگر می خواهید در هزینه تان صرفه جویی شود بهتر است ماشین های دیزلی را کرایه نمایید.

(اگرچه قیمت سوخت دیزل هم رو به افزایش است و اخیرا با نرخ گاز برابری می کند!) یکی از وسایل نقلیه ای که با آن می توان سراسر ایتالیا را گشت؛ اتوبوس است چرا که شرکت های اتوبوس رانی زیادی در شهرهای آن مشغول به کارند. در دهکده های کوچک و روستایی هم اتوبوس های محلی ای وجود دارند که مسافران را به شهرهای بزرگتر می رسانند ولی جدول زمانبندی محدودی دارند به طوری که مناطقی مثل سیسیل از طریق خط های اتوبوس  SAIS Autolinee قابل دسترس ترهستند.

سیستم حمل و نقل هوایی ایتالیا

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

شما برای مسیری که نهایتا یک ساعت با قطار طول می کشد نیازی به گرفتن بلیط هواپیما ندارید. حتی از نظرصرفه جویی در زمان هم منطقی نیست چرا که 2 ساعت قبل از پرواز می بایست در فرودگاه حضور داشته باشید علاوه بر آن عموما نیم ساعت از شهر تا فرودگاه فاصله وجود دارد.

ولی اگر می خواهید از ونیز به سیسیل بروید یا این کار را برای مسافت بین رم و ساردینا انجام دهید بهتر است که گزینه پرواز را انتخاب کنید زیرا هرچیزی که سرعت کمتری داشته باشد پرهزینه تر است!

سیستم حمل و نقل آبی

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

سیستم حمل و نقل در ونیز کمی متفاوت  و البته بسیار ساده است. در واقع جابجایی ها از طریق قایق صورت می گیرد. تنها نکته نگران کننده این است که بلیط این قایق ها برای کاری که انجام می دهند کمی گران است. Vaporetto، Gondola، Traghetto انواع قایق هایی هستند که در سیستم حمل و نقل ونیز کاربرد دارند.

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

Vaporetto قایق های اتوبوسی بزرگی هستند که مسیرهای منظمی دارند مثل مسیر گرند کانال یا مسیر ونیز به مورانو و … Gondola این قایق ها در واقع تصویر اصلی ونیز را نشان می دهند و بیشتر کاربرد سرگرمی در اوقات فراغت را دارند.

Traghetto این قایق ها بسیار شبیه  Gondola هستند اما فقط برای عبور از گرند کانال به کار می روند آن هم در نقاطی که پل یا پوششی بر روی کانل نباشد.

اتومبیل و موتور سیکلت در ایتالیا

راهنمای حمل و نقل در ایتالیا

در ایتالیا شبکه بزرگراهی راه اندازی شده است که می توان آن را با نشان سفید جاده A در زمینه سبز تشخیص داد. شمال و جنوب دل سول را به هم وصل می کند – این مسیر از میلان به Reggio Calabria (A1 از میلان به A2 ، A2 از رم به A3 و A3 از ناپل تا Reggio Calabria) امتداد می یابد.

بیشتر بزرگراه ها تلفاتی را متحمل می شوند. می توانید به صورت نقدی یا کارت اعتباری پرداخت کنید. برای جلوگیری از صف ، کارت پیش پرداخت (ویوارد) خریداری کنید. آنها در بانکها و دفاتر ACI فروخته می شوند. فرقه – 25 ، 50 و 75 یورو. می توانید در سراسر ایتالیا از چنین کارت هایی استفاده کنید.

Stade statal – چنین جاده هایی با علائم S یا CC در نقشه ها نشان داده می شوند. این بزرگراه دو، چهار خطه است که در آن ترافیک به ویژه در مناطق کوهستانی تردد سریع انجام نمی شود. استانی استانی جاده های روستایی است که روستاهای کوچک را به هم وصل می کند. محل محلی – جاده های محلی که هنوز ممکن است گذاشته نشده باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما