غذاهای خیابانی در نوستالژیک ترین خیابان تهران

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

استریت فود که به معنی خیابان غذا می باشد، در پیاده راه خیابان باب همایون و همجواری خیابان سی تیر تهران واقع شده است. در واقع استریت فود یکی از اماکن عمومی امن برای آرامش شهروندان و گردشگران محسوب می شود. این خیابان در شب به جهت شب نشینی های خانوادگی با استقبال بیشتری مواجه می باشد.

غذاهای خیابانی در نوستالژیک ترین خیابان تهران

باب همایون از قدیمی ترین خیابان های پایتخت است که در بخش تاریخی آن قرار دارد. غرفه ها و دکه های غذا که محل عرضه ی انواع غذاهای خیابانی هستند، یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت نیز محسوب می شوند. عرضه ی انواع غذاها، سوغات ها، صنایع دستی، آجیل، دم نوش های خوش طعم و … که در این خیابان صورت می گیرد، از جمله علایق توریست ها و پایتخت نشین ها به شمار می آیند. حال و هوای ایران کهن در این محله ی تاریخی، بخش شمالی خیابان باب همایون را همچون بازارچه ای سنتی و تماشایی که پر از سرگرمی ها و خوراکی های متنوع و خوش مزه می باشد، به نمایش نهاده است. همجواری این خیابان با ایستگاه متروی امام خمینی (ره) یکی از امتیازاتی است که مراجعه به آن را برای بیشتر افراد فراهم نموده است.

غذاهای خیابانی در نوستالژیک ترین خیابان تهرانمعرفی استریت فود باب همایون در تهران
خیابان باب همایون که وعده گاه دوست داران غذاهای خیابانی در محله ای خاطره انگیز از تهران قدیم به شمار می آید، هر روز عصر تا پاسی از شب با حضور اغذیه فروشان سیار و نیز دکه ها و غرفه ها ی سیار میزبان پایتخت نشین ها و گردشگران می باشد. این خیابان که یک خیابان نوستالژیک در تهران قدیم محسوب می شود، محل عرضه ی خوراکی های خوش مزه با تنوع بی شمار است. درواقع خیابان باب همایون یکی از خیابان های مرکزی و نیز تاریخی تهران است که پس از سنگ فرش شدن آن، به یکی از پر طرفدار ترین خیابان های شهری مبدل گردیده است.

احیای شب‌های تهران، هدف اصلی راه‌اندازی خیابان غذا در ۳۰تیر است. حالا با همین هدف گزینه‌های دیگری در منطقه ۱۲ و بافت مرکزی تهران مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا با استفاده از ظرفیتشان بتوانند به‌عنوان خیابان غذا فعالیت کنند.
غذاهای خیابانی در نوستالژیک ترین خیابان تهرانپیاده راه باب همایون مکانی زیبا و آرامش بخش برای قدم زدن نیز به شمار می آید. این گذر گردشگری در ضلع جنوبی میدان امام خمینی (توپخانه) و نیز در شمال ایستگاه متروی امام خمینی (ره) قرار دارد. همچنین از جنوب نیز به خیابان صور اسرافیل و ساختمان وزارت دارایی منتهی می گردد.

از زمانی که بخشی از خیابان باب همایون به دکه های اغذیه فروشی و یا غرفه های غذای سیار اختصاص داده شده است، نام این خیابان بیش از پیش بر سر زبان ها قرار گرفته است. عرضه ی غذاهایی نظیر سمبوسه ی داغ، کباب های سیخی، بلال ذغالی، آش های مختلف و …. در این خیابان که عطر دلپذیری را به دنبال دارند، اشتهای بسیاری از دوستداران غذاهای خیابانی را بر انگیخته است.

به طوری که کمتر کسی یافت می شود که به سادگی از آن عبور نماید و جهت خرید این غذاهای خوش طعم وسوسه نگردد. قابل ذکر است که این مکان یکی از محل های پرطرفدار جهت صرف افطار در ماه مبارک رمضان نیز به شمار می آید.
غذاهای خیابانی در نوستالژیک ترین خیابان تهرانهمچنین در پیاده راه باب همایون انواع صنایع دستی، سوغات ها، دمنوش های معطر، آجیل ها و …. عرضه می گردد، که به نوعی توجه خیلی از افراد را به خود معطوف داشته است.

وجود زورخانه ای سنتی در این راسته، بر حال و هوای تاریخی آن می افزاید، به طوری که رهگذران خود را در حال و هوای ایران قدیم و نیز فضایی کهن تجسم می نمایند.و همجواری سالن نمایشی که فیلم های خاطره انگیز و نوستالژیک را به نمایش می گذارد، را می توان از دیگر جاذبه های آن معرفی نمود. در عین حال باید عنوان کنیم که وجود تمامی جاذبه های مذکور توانسته بخش شمالی باب همایون را به شکل یک بازارچه ی سنتی – تماشایی که انواع سرگرمی ها و خوراکی های خوش مزه را در خود جای داده است، معرفی نماید.

غذاهای خیابانی در نوستالژیک ترین خیابان تهران

به خیابان سی تیر که بروید، دکه‌های خوش‌عطر و بو، فولکس‌های خوشمزه و دکه‌هایی با غذاهای رنگ‌ووارنگ را یکی یکی می‌بینید. این‌جا مقر خوشمزه‌ترین غذاهای خیابانی تهران است که در شب جذابیت آن چند برابر می‌شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید