نحوه انجام زری بافی / هنر ملی ایرانیان

نویسنده:

محیا صادقی

در تاریخ:

در این مطلب با زری بافی که یکی از زیباترین و اصیل ترین هنرهای ایرانیان می باشد آشنا می شویم .بد نیست بدانید این هنر قدمتی دیرینه در ایران دارد .برای آشنایی بیشتر با این هنر با ما همراه باشید.

هنر زری بافی یکی از قدیمی ترین هنرها نزد مردم ایران است . شواهد حاکی از آن است که این هنر در زمان هخامنشیان هم رواج داشته است.

چرا که در طرح هایی که در مجسمه های تخت جمشید وجود دارد لباسشان به صورت زری بافت دیده می شود . در زری بافی از ابریشم برای بافت پارچه استفاده می شود که جلوه زیبایی به کار می دهد.

نحوه انجام هنر زری بافی

هنر زری بافی از هنرهای ملی ایرانیان است که از زمان هخامنشیان و سپس در زمان ساسانیان بافتن پرده ها و پارچه ­های زری, رواج داشته است و برای تزئین کاخهای سلاطین به کار می رفته در حالیکه بنا به اسناد و مدارک به دست آمده , حدود ۲۰۰۰ سال قبل محصولات ابریشمی ایرانی در آسیا و اروپا شهر خاصی داشته است,

و بهترین پارچه ­های زری و مخمل به دست هنرمندان و صنعتگران با ذوق ایرانی بافته می­شده است.این بافته سنتی نیز مانند بسیاری از پارچه­ های سنتی از دو گروه نخ تارو پود تشکیل شده است.

در هنر زری بافی سنتی هم نخ تار وهم نخ پود از جنس ابریشم بوده و وقتی پارچه بافته می­شود , از شفافیت و لطافت خاصی برخوردار می­شود.

برای بافت این پارچه از رنگ بندی پیچیده ای استفاده نمی­کنند.برای نخ تار در نهایت از دو رنگ و برای , نخ پوداز شش رنگاستفاده می­شود.

از جمله نکات مهم در بافت پارچه زربفت استفاده از نخ­های نازک طلا ونقره است.عامل دیگر پیچیدگی, طرح و نقش پارچه است که به کمک همان چند رنگ تولید می شود.

دستگاه زری بافی

نحوه انجام زری بافی / هنر ملی ایرانیان

دستگاه زری­بافی بسیار ساده و از آلات چوبی ساخته می­شود.با هر دستگاه به طور معمول دو نفر کار می­کنند, یک نفربافنده زری و دیگری شاگرد او که به گوشواره کش ملقب است.

کار گوشواره کش بالا و پائین بردن تخته­هائی است که از قبل نقشه­ ها روی آن نقش بندی شده است, و در قسمت بالای دستگاه نصب است و به این وسیله نقش­ها به طرف بافنده هدایت می­شود.در اغلب موارد زمینه یا بوم پارچه زری از نخ ابریشم است و نخ گلابتون جز نخ­های پود می­باشد.

بیشتر بدانید زری بافی، هنری که هنوز نفس می کشد

زری بافی یکی از زیباترین و پر پیشینه ترین دست بافته های ایران است که قرن هاست، معرف صنایع دستی ایران بوده , و هر ایرانی به آن افتخار می کند. اولین نمونه های این هنر را می توان از دوران هخامنشیان سراغ گرفت.

زیرا در بسیاری از نقوش برجسته تخت جمشید، شوش و حتی پاسارگاد، نقوشی در حاشیه های لباس شاهنشاهان , و درباریان به چشم می خورد که حاکی از این است که لباس آنها از پارچه های زربفت بوده،

به علاوه در حاشیه لباده و حاشیه آستین‌ها و یقه لباس، قطعاتی از طلای ناب به شکل شیر، مرغ، ستاره با گل پنج‌پر و یا نقوش هندسی مانند مثلث و غیره می‌دوختند و بسیاری از این قطعات طلا، امروزه در موزه , ایران باستان و موزه های دیگر دنیا موجود است که متعلق به عهد هخامنشی می‌باشد.

برای بافت پارچه زری مراحل پیچیده‌ای نیاز است، نخست باید در فضایی به مساحت ۴*۳*۵ کارگاه زری بافی ایجاد شود. سپس اسکلت چوبی یا فلزی برپا شده و پس از آن نخ ابریشم تار رنگ شده بر روی آن نصب می‌شود.

نحوه انجام زری بافی / هنر ملی ایرانیان

بعد از آنکه نقش مورد نظر انتخاب شد، بر روی جدول طراحی و رنگ آمیزی و نقطه چین می‌شود. بر اساس این نقشه نخ‌هایی بر روی چهارچوب نقش بندی به صورت عمودی بسته شده و بعد رنگ‌های موجود , در نقشه با نخ‌های افقی در داخل نخ‌های عمومی تعبیه و پیاده می‌شوند.

نحوه بافت پارچه زری باف

برای بافت پارچه به دو نفر احتیاج است، نفر اول “گوشواره کش” است که بالای دستگاه می نشیند, و نفر “دوم بافنده” نام دارند. شیوه فعالیت هر یک از این افراد بسیار دقیق و حساس بوده و با ابزار , و ادوات مخصوص انجام می‌شود.در سال ۱۸۰۹ شارل ماری فرانسوی دستگاه ژاکارد را به جای شاگردی که بالای دستگاه باید مینشست ، اختراع می‌کند .

با این همه نمی ‌شود روزانه از ۶ سانتی ‌متر بیشتر زری بافت . قیمت پارچه زری تا متری یک میلیون تومان است, و دلیل بالا بودن قیمت آن هم بیشتر از آنکه به خاطر نخ گلابتون باشد به دلیل دقت و حوصله زیادی است.

که صرف بافتن آن می‌شود این پارچه‌ ها برای تن‌ پوش درباریان به کار می‌ رفته. همچنین هدیه همیشگی پادشاهان ایران برای نمک ‌گیر کردن پادشاهان دیگر کشورها بوده است .

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید