طبیعت زیبا و بکر رشته كوه خروسلو (خروسلو داغ) استان اردبیل

طبیعت زیبا و بکر رشته کوه خروسلو (خروسلو داغ) استان اردبیل

درجنوبی ترین بخش‌های دشت مغان، رشته کوهی هست که سرمنشاء بسیاری از برکات و نعمت‌ها و موهبت‌های طبیعی است. کوه خروسلو داغی نام این ارتفاعات پرخیر و برکت است و به نوعی قلب آب و هوایی اردبیل محسوب می‌شود که اینجا در ۴۰ كیلومتری شمال غربی شهر گرمی مغان قرار دارد و مرتفع ترین و مشهورترین قله آن خانملو است.

رودهای برزند چای و قوروچای از این رشته کوه سرچشمه می گیرند و دشت مغان را از بخش های انگوت و اجارود جدا می سازد.

این رشته کوه از منطقه مغان، از جنوب به قریه تکه کندی و قشلاق های بهمن، از غرب به جاده پارس آباد مغان و از شرق به رودخانه قوری چای محدود است و ۱۲۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

طبیعت زیبا و بکر رشته كوه خروسلو (خروسلو داغ) استان اردبیل

سفر به ارتفاعات خروسلو داغی می‌تواند یک طبیعت گردی در دل جغرافیایی غریب باشد و تبدیل به فرصتی شود برای همنفسی با سرزمینی که در آن زندگی و در نهایت آشتی بیشتر با طبیعت.

جلگه مغان در بخش انتهایی این رشته کوه پرصلابت قرار دارد و به نوعی مجموعه‌ای دیدنی از جاذبه‌های گردشگری اردبیل را یکجا گرد هم می‌آورد.

طبیعت زیبا و بکر رشته كوه خروسلو (خروسلو داغ) استان اردبیل

منطقه طبیعی خروسلوی مغان در رشته کوه خروسلو جزو مناطق حفاظت شده کشور عزیزمان است که گونه‌های جانوری زیبا و نادری مانند آهو، کل و بز، گرگ، روباه، خرگوش، باقرقره و هوبره در آن منزل کرده‌اند.

سه قشلاق مهم کوهستانی در این منطقه قرار دارد که با تقسیم بندی دهستانی از یکدیگر جدا شده‌اند و عبارتند از اهر خرمبید و کلیبر.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما