طرز تهیه شله زرد سنتی مخصوص مراسم

طرز تهیه شله زرد سنتی مخصوص مراسم

شله زرد دسری خوشمزه و شیرین است که شاید اکثر ما آن را به عنوان نذری خورده باشیم ، یکی از دلایلی که این غذا به عنوان نذری طبخ می شود شیوه پختن و طرز تهیه آسان آن است که در چند دقیقه بدون هیچ فنون پیچده ای میتوانید یک شله زرد خوشمزه و دلچسپ را تهیه نمایید.

شله زرد از دسر های محلی ایرانی به حساب می آید که همیشه مورد استقبال بوده و است.این دسر علاوه بر رنگ بسیار زیبا دارای طمع و مزه بسیار فوق العاده ای است که به افرادی که مزه شیرین را دوست دارند پیشنهاد می شود که آن را مزه کنند.

مواد مورد نیاز شله زرد

طرز تهیه شله زرد سنتی مخصوص مراسم

برنج دانه‌ریز: یک پیمانه

آب : شش پیمانه

شکر: دو پیمانه

خلال بادام: یک چهارم پیمانه

کره پاستوریزه: ۵۰ گرم

زعفران ساییده و دم‌شده : نصف استکان

گلاب: نصف پیمانه

دارچین، خلال بادام و پسته: به مقدار دلخواه

طرز تهیه مرحله به مرحله شله زرد

طرز تهیه شله زرد سنتی مخصوص مراسم

مرحله اول:  برای شروع ابتدا برنج را خوب بشویید و حداقل سه ساعت در آب گرم خیس کنید، بعد از سه ساعت آب آن را خالی کنید. شش پیمانه آب روی برنج بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید تا بپزد. (برای اینکه عطر و طعم بهتری بگیرد می‌توانید هل را ساییده و مقداری آب‌جوش روی آن بریزید و بعد آب آن را صاف کرده و به آب برنج اضافه کنید تا با عطرهل خیس بخورد).

مرحله دوم: هنگامی که برنج کاملا پخت (بعد ازحدود یک ساعت) دو پیمانه شکر را به آن اضافه کنید. شکر کمی آب می‌اندازد پس اگر آب شله زردتان کمی زیاد شد اصلا نگران نباشید چرا که در پروسه جوشیدن و حین پخت، تبخیر می‌شود.

شما همچنین می‌توانید شکر را در آب حل کرده و به صورت شهد به شله زرد اضافه کنید اما از آن‌جاییکه ما روش ساده و سریع‌تری را در نظر گرفته‌ایم مستقیما شکر را اضافه می‌کنیم.

طرز تهیه شله زرد سنتی مخصوص مراسم

مرحله سوم: سپس کره و هل ساییده شده را به همراه زعفرانی که با آب جوش مخلوط کرده‌اید به برنج اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید تا ته نگیرد.

توجه کنید که پخت این دسر حدود سه ساعت طول می‌کشد، وقتی که احساس کردید غلظت آن به حد مطلوب رسیده است گلاب و هل را اضافه کنید و بعد از پنج دقیقه آن از روی شعله بردارید.

مرحله چهارم: در مرحله آخر خلال‌های بادام را اضافه کنید و هم بزنید. در صورتیکه تمایلی به اضافه کردن خلال بادام ندارید می‌توانید تنها برای تزئین از آن استفاده کنید. حالا شله زرد ساده و خوشمزه شما آماده است، آن را در ظرف مورد نظرتان بریزید و با استفاده از دارچین و باقیمانده پودر هل و خلال بادام و پسته تزیین کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما