نکات سفر به لهستان

نکات سفر به لهستان

لهستان سرزمینی است که در کنار دریای بالتیک واقع شده است. شهر ورشو، که پایتخت این کشور نیز محسوب می‌شود، به همراه شهر کراکف، دیگر شهر لهستان، از اهمیت و جایگاه بالایی نزد گردشگران برخوردار هستند. همچنین شایان ذکر است که جاذبه‌های متنوع طبیعی، فرهنگی و تاریخی این کشور تنها به این دو شهر و مناطق شهری دیگر، محدود نمی‌شوند.

نکات سفر به لهستان

فصل مناسب را برای سفر برگزینید

به طور کلی، لهستان کشوری است که می‌توان در هر زمان از سال به آن سفر کرد. به طبع بهترین موقع برای سفر به این کشور، اواخر فصل بهار تا اوایل فصل پاییز است. در این مقطع از سال آب و هوای نسبتا گرم و مطبوعی در این منطقه برقرار است.

از طرف دیگر، با سردتر شدن هوا در زمستان و بارش برف، چهره‌ی متفاوتی از این منطقه، آشکار می‌شود.

نکات سفر به لهستان

واحد پول کشور را فراموش نکنید

واحد پول اختصاصی این کشور، «زلوتی» است که هر واحد آن تقریبا برابر ۹۰۰ تومان است. به یاد داشته باشید که علی رغم قرار گرفتن این کشور در قاره‌ی سبز، تقریبا در اکثر مکان‌ها، پول‌های دیگر مانند یورو و دلار، پذیرفته نمی‌شوند.

نکات سفر به لهستان

در نتیجه، قبل از سفر به این منطقه، با اطلاع داشتن از این موضوع، نسبت به تهیه‌ی پول خود اقدام کنید. هر چند که در سطح شهر بانک‌ها، صرافی‌ها و دستگاه‌های خودپرداز امکان تعویض پول را برای شما فراهم می‌کنند.

زبان انگلیسی مشکل گشای شما خواهد بود

نکات سفر به لهستان

زبان انگلیسی سال‌ها است که در تمامی مدارس کشور لهستان از پایه، آموزش داده می‌شود. در نتیجه مردم این منطقه، به خصوص افراد جوان، معمولا می‌توانند به راحتی به این زبان صحبت کنند. البته برای آسودگی بیشتر، بهتر است چند واژه‌ی کلیدی از زبان لهستانی را فرا بگیرید.

جاذبه های گردشگری لهستان را فراموش نکنید

نکات سفر به لهستان

لهستان یکی از کشورهای بزرگ اروپا محسوب می‌شود؛ پس جای تعجب ندارد که اقصی نقاط این منطقه، از جاذبه‌ها و دیدنی‌های مخصوص به خود بهره ببرد. از ساحل‌های بالتیک در شمال تا جنگل‌های انبوه در شرق، از فرهنگ غنی شهرهای جنوبی تا مناظر زیبای غربی، همگی تنها بخشی از این جاذبه‌ها محسوب می‌شوند. به هر ترتیب تا جای ممکن سعی کنید، سفر خود را فقط به یک شهر از لهستان محدود نکنید و از دیگر مناطق شهری و حومه‌ای آن نیز، لذت ببرید.

تجهیزات سفر به همراه داشته باشید

قبل از هر چیز، از آنجایی که بیشتر جاذبه‌های این منطقه نیاز به گشت و گذار و راهپیمایی دارد، کفش راحت و مناسبی را با خود همراه داشته باشید. لباس‌های مورد استفاده نیز به فصل سفر بستگی دارد؛ اما توصیه می‌شود، همیشه لباس گرم هم با خود داشته باشید.

نکات سفر به لهستان

لازم به یادآوری است که در صورت استفاده از دارو، حتما آن‌ها را همراه داشته باشید تا دچار مشکلی نشوید. برای آسودگی خیال بیشتر در طول سفر، کپی از مدارک و مشخصات خود به همراه داشته باشید.

همچنین اگر از سیستم برقی ایران، یعنی ولتاژ ۲۲۰ و پریز دوشاخه‌ای گرد پیروی می‌کنید، برای وسایل برقی خود به مشکلی نمی‌خورید؛ چراکه پریزهای برق لهستان ۲۲۰ ولتی و دوشاخه‌ای گرد است. در غیر این صورت از همراه داشتن ترانس و تبدیل مطمئن شوید.

حمل و نقل آسان در لهستان

حمل ونقل عمومی در لهستان و به ویژه شهر ورشو، از کیفیت بالایی برخوردار است. برای مثال، متروی این شهر علاوه بر رفت و آمدهای به موقع در ساعات مقرر، هزینه‌ی نسبتا پایینی را در پی دارد.

همچنین در فصل‌های مناسب از سال، یکی از بهترین راه‌ها برای گشت و گذار در سطح شهر، اجاره کردن دوچرخه است. یکی دیگر از توصیه‌ها در صورت امکان، اجاره کردن اتومبیل است. همان‌طور که اشاره شد، با توجه به تنوع جاذبه‌ها در شهرهای کوچک و بزرگ لهستان، برای تجربه‌ی هر چه بهتر آن‌ها، می‌توانید با اجاره کردن خودرو، با خیال راحت به گشت و گذار در این سرزمین زیبا بپردازید.

نکات سفر به لهستان

ساعات کاری را در نظر بگیرید

برای ساعات کاری در لهستان، قانون خاصی وجود ندارد. عموما مراکز خرید از ۱۰ صبح تا ۹ شب، مغازه‌های محلی از ۷ صبح تا ۷ شب و رستوران‌ها تا ۱۲ شب، باز هستند. به طور کلی نیز، ساعات کاری در روزهای آخر هفته، بیشتر می‌شود.

غذاهای سنتی را بچشید

نکات سفر به لهستان

یکی از مهم‌ترین موارد در طول سفر این است که به یاد داشته باشید، حتما غذاهای محلی و سنتی لهستان را تجربه کنید. شاید این غذاها پرکالری باشند ولی مطمئن باشید از امتحان کردن آن‌ها پشیمان نخواهید شد.

عمده غذاهای کشور لهستان، با گوشت قرمز طبخ می‌شوند؛ تا جایی که در صبحانه‌ها نیز امکان استفاده از گوشت وجود دارد. همچنین سوسیس‌ها و نان‌های این منطقه نیز مانند آلمان معروف است. به طور کلی بهتر است بدانید که اصلی‌ترین وعده غذایی مردم این کشور، نهار است.

انعام دادن امری معمولی در لهستان است

برای آخرین مورد به یاد داشته باشید که انعام دادن در لهستان اجباری نیست ولی امری متداول محسوب می‌شود. به طور معمول، ۱۰٪ از صورت‌حساب را برای انعام، در نظر بگیرید. البته لازم به ذکر است که برخی از رستوران‌ها مبلغی را به عنوان انعام در صورت‌حساب لحاظ می‌کنند.

۱ دیدگاه دربارهٔ «نکات سفر به لهستان»

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما