فرودگاه بزرگ نیکولا تسلا در بلگراد صربستان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا، شلوغ‌ترین و بزرگ‌ترین فرودگاه کشور صربستان به حساب می‌آید و نام خود را از نیکولا تسلا، دانشمند معروف صربی الاصل آمریکایی می‌گیرد.

«فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا» (Belgrade Nikola Tesla Airport)، فرودگاه بین‌المللی شهر بلگراد است و پر رفت و آمدترین و بزرگ‌ترین فرودگاه کشور صربستان به شمار می‌رود. ابتدا این مکان را با نام «فرودگاه بلگراد» و «فرودگاه سورچین» (Surčin Airport) می‌شناختند؛ اما آن را در سال 2006 به افتخار «نیکولا تسلا» تغییر نام دادند که یکی از معروف‌ترین دانشمندان دنیا به حساب می‌آید و موزه‌ی او در لیست موزه های عجیب کرواسی جای دارد. این فرودگاه، قطب شرکت هواپیمایی «ایر صربیا» (Air Serbia) محسوب می‌شود. علاوه بر آن، خطوط هوایی دیگری همچون «ایر پینک» (Air Pink)، «ایگِل اکسپرس» (Eagle Express)، «پرنس اِوییشن» (Prince Aviation» و ایرلاین ارزان‌قیمت «ویز ایر» (Wizz Air) نیز در آن فعالیت دارند.

فرودگاه بزرگ نیکولا تسلا در بلگراد صربستان

تاریخچه

با توجه به افزایش ترافیک هوایی فرودگاه قدیمی بلگراد، مسئولان به فکر تأسیس فرودگاه جدیدی افتادند که در 15 کیلومتری مرکز شهر بلگراد و در نزدیکی منطقه‌ی «سورچین» قرار داشت. ساخت این فرودگاه در سال 1962 به پایان رسید و به مرور زمان، یک برج مراقبت و انبار نگهداری از محموله‌ها را به آن اضافه کردند و باندها و تجهیزات آن را هم گسترش دادند. اما با شروع جنگ‌های یوگسلاو در سال 1990 و تحریم‌هایی که بر کشور صربستان و مونته‌نگرو تحمیل شده بود، فعالیت این فرودگاه به شدت کاهش یافت و بیشتر تجهیزات آن نیز احتیاج به تعمیرات داشت. درنهایت فرودگاه بلگراد، فعالیت معمولی‌اش را در سال 2001 از سر گرفت. چند سال بعد، این فرودگاه بازسازی و به جدیدترین سیستم باند فرودگاه تجهیز شد که امنیت هواپیماها هنگام فرود در طوفان و مه را برقرار می‌کند.

فرودگاه بزرگ نیکولا تسلا در بلگراد صربستان

ترمینال ها

فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا، 2 ترمینال دارد که در مجاورت یکدیگر قرار گرفته و به کمک یک راهرو به هم متصل می‌شوند. ترمینال 1 آن را هنگام تأسیس این فرودگاه بنا کردند و در آن زمان، به پروازهای داخلی اختصاص داشت. بعدها پروازهای بین‌المللی نیز به آن اضافه شد که بیشتر، پروازهای چارتر و ارزان‌قیمت را دربرمی‌گرفت. این ترمینال را در سال 2016 و 2017 به طور کامل بازسازی کردند. ترمینال 2 با توجه به افزایش مسافران این فرودگاه، در سال 1979 تأسیس شد. بازسازی این بخش در سال 2013 انجام گرفت و چندین مغازه‌ی خرده فروشی و دفاتر هواپیمایی در آن واقع شده است.

فرودگاه بزرگ نیکولا تسلا در بلگراد صربستان

امکانات و دسترسی به مرکز شهر

این فرودگاه، 66 باجه‌ی چک-این، 27 گیت و چندین سالن استراحت دارد. همچنین همه‌ی مسافران باید از بخش کنترل پاسپورت عبور کنند و می‌توانند برای پارک ماشین‌های خود فقط از پارکینگ فرودگاه کمک بگیرند. زیرا بنا به دلایل امنیتی، امکان پارک اتومبیل در روبروی درب ترمینال‌ها وجود ندارد. برای دسترسی به نقاط مختلفی در شهر می‌توانید از تاکسی‌ها و 3 خط اتوبوس‌های فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا استفاده کنید. خط A1 این اتوبوس‌ها به سمت «میدان اسلاویا» (Slavija Square)، خط 72 به سمت «زلنی وناک» (Zeleni Venac) و خط 607 نیز به سمت «بلگراد نو» (New Belgrade) و «سورچین» حرکت دارند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید