بهترین و زیباترین غارها در جهان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

غارها غالبا کثیف، گل آلود و مرطوب هستند. آنها همچنین می توانند پر از حیات باشند درست به همان اندازه ای که یک دره سرسبز یا دریاچه پر از آب می تواند داشته باشد. غارها ممکن است از سنگ مرمر، کریستال یا بازالت ساخته شده باشند. غارها خیلی بیشتر از تنها گودال هایی در زمین هستند. برخی از آنها کاملا غیر عادی و جالب هستند.

10-غار ایسریسن ولت در اتریش

بهترین و زیباترین غارها در جهان

غار ایسریسن ولت در اتریش بزرگترین غار یخی جهان است که طول آن تقریبا 50 کیلومتر است (30 مایل). نام آن به «دنیای یخ های غول پیکر» ترجمه شده است. این غار در سال 1879 کشف شد، اتاق های بی شمار این غار که با هم در ارتباط هستند به هوا اجازه می دهد که در داخل اتاق ها جریان یابد. جریان هوا این غار را سرد می کند بنابراین پوشیدن لباس زمستانی برای همه بازدیدکنندگان توصیه می شود. رنگ و شکل یخ های این غار به دلیل داشتن مواد معدنی مختلف، با هم متفاوت است.

 این مجموعه غارها در بالادست روستای ورسف در سالزبورگ واقع شده اند. قبل از ورود گردشگران به غار چراغ هایی به  گردشگران داده می شود، و گاهی اوقات سازه های یخی با چراغ منیزیم برای افزایش تاثیر استفاده می شود. در حال حاضر فقط بخشی از غار برای استفاده عموم مردم باز است.

9- غار فینگال

بهترین و زیباترین غارها در جهان

جزیره استافا یک جزیره غیر مسکونی دور از ساحل اسکاتلند است. این جزیره محل چندین غار دریایی است که مهمترین آنها غار فینگال است، معروف ترین غار فیانگل است. این غار به نام های Uamh Binh یا غار ملودی نیز نامیده می شود.

 غار فینگال 70 متر طول دارد و به طور کامل از ستون های شش ضلعی بازالت – مشابه آنچه در گذرگاه غول ها دیدیم-  ممکن است به وسیله جریان گدازه های پیش از تاریخ و یک دریا شگفت انگیز ایجاد شده باشد. در سال 1829، آهنگساز فلیکس مندلسون از غار فینگال بازدید کرد، و صدای امواج داخل غار الهام بخش او برای ساخت آهنگ اوبرید هیبرید شد. او به دلیل دریا زدگی از سفر خود به این غار لذت زیادی نمی برد.

8- غار آبی رنگ

بهترین و زیباترین غارها در جهان

غار آزورا معروف ترین جاذبه توریستی کاپری ایتالیا است. غار آزورا یک غار دریایی که نصف آن را آب گرفته است وبا یک نور آبی عجیب وزیبا پر شده است. در دوره روم باستان، گفته می شد که این غار خانه ایرید ها، آژیرها(خدایان رومی) و شیاطین است.

 نور آبی ناشی از فیلتر شدن نور خورشید از طریق یک دریچه در نزدیکی سطح آب است. هر چیزی که در آب فرو رود نیز به دلیل حباب های آب نقره ای به نظر می رسد. بهترین زمان دیدن این غار آبی، اوایل بعد از ظهر است، زمانی که نور خورشید به طور مستقیم در خارج از غار می درخشد.

7- تونل ویستریا

بهترین و زیباترین غارها در جهان

باغهای کاویچی فوجی محل نمایش خیره کننده گل های ویستریا (گلیسین) در یک تونل رویایی است. حدود 150 نوع گیاه ویستریائی از حداقل 20 گونه در این  باغ وجود دارد. شکوفه های این گل ها به رنگ های بنفش، سفید، آبی، بنفش آبی یا صورتی است. بهترین زمان برای دیدن این باغ از اواخر آوریل تا اواسط ماه مه است، زمانی که “فوجی ماتسوری” یا “جشنواره ویستریا” برگزار می شود. فصل اوج تا پایان ماه آوریل است. اگر غیر از این دوره زمانی از این باغ دیدن کنید شکوفه گل های ویستریا را نخواهید دید و به جای گل های زیبا با “توده های ناامید کننده شاخه های بی روح”  مواجه می شوید

6- غار اوردا

بهترین و زیباترین غارها در جهان

اوردین اسکایا، یا غار اوردا، طولانی ترین غار زیر آبی روسیه و تنها غار گچی زیر آب زیرزمینی شناخته شده در دنیا است. طول آن تقریبا 5 کیلومتر (3 مایل) از غار با آب بسیار روشن است که غواصان می توانند نزدیک به 45 متر (150 فوت) جلوتر از خود را ببینید. در این غار هیچ جریانی وجود ندارد.

 غار اوردا محل خوبی برای گم شدن نیست. گذرگاه های کوچکتر و غارهائی که از غار اصلی دور می شوند هنوز هم یافت می شوند. دمای آب این غار 4 درجه زیر صفر است و در سطح یخ می بندد و هرجایی از غار را لمس کنید به راحتی می تواند فرو بریزد. لامر هیرس که در دورن غارها به غواصی می پردازد می گوید که قطعات سنگ گچ به اندازه ماشین ها و اتوبوس هارا دیده که از دیوارها و سقف ها به داخل آب افتاده است .

5- غارهای وایتومو

بهترین و زیباترین غارها در جهان

غارهای وایتوموو زیستگاه گونه از کرم های شب تاب است که بومی نیوزیلند محسوب می شود، این کرم های شب تاب Arachnocampa luminosa نام دارند. آنها برای جذب حشرات از خود نور ساطع می کنند، و آنها را در تارهای ابریشمی که خود تولید می کنند گرفتار کردهو به مرگی اجتناب ناپذیر فرا می خوانند. هزاران عدد از این کرم های شب تاب در غار وایتومو زندگی می کنند که همین مسئله این غار را به یکی از جاذبه های اصلی شمال جزیره نیوزیلند تبدیل کرده است. در این غار می توان با قایق به گشت و گذاز پرداخت در حالی هزاران کرم شب تاب سقف آن را مانند آسمان شب نورانی کرده است. در اتاق بالایی یک اتا برای ارگ بزرگ و یک دخمه  قرار دارد، در حالی که طبقه پایین تر محلی برای اتاق کلیسای جامع است

4- غار رودخانه زیرزمینی پورتو پرنسس در فیلیپین

بهترین و زیباترین غارها در جهان

رودخانه 5 مایلی زیرزمینی پورتو پرنسس در جزیره پالاوان فیلیپین، طولانی ترین رودخانه زیرزمینی قابل کشتیرانی است.  این رودخانه از طریق یک غار 15 کیلومتری که با استالاکتیت ها و استالاگمیت ها تزیین شده است، به دریای چین جنوبی می رسد . این رودخانه بزرگترین محوطه غار در جهان را داراست. پارک اطراف رودخانه یک سایت میراث جهانی یونسکو است که به همان اندازه زیبا وقابل توجه است و زیستگاه  بیش از 800 گونه گیاهی، 165 نوع پرنده، 30 گونه پستاندار، 19 گونه خزندگان و 9 گونه مختلف خفاش می باشد.

این رودخانه زیرزمینی  سنت پل نیز خوانده می شود، در سال 1971 به عنوان پارک ملی معرفی شد. این رودخانه 8 کیلومتری (5 مایل) است که به طور مستقیم به دریا جریان دارد. این رودخانه در طول مسیر خود، از یک غار و برخی از زیباترین سازه های سنگ آهک در جهان می گذرد. برخی از این سازه ها شبیه حیوانات، قارچ ها و مردم است. در تاریخ 28 ژانویه 2012، این رودخانه زیرزمینی به عنوان یکی از هفت عجایب طبیعت جدید نامگذاری شد. فقط 4 کیلومتر (2.5 مایل) از رودخانه برای گردشگران قابل دسترسی است. اگر می خواهید تمام طول رودخانه را سفر کنید به  مجوز ویژه نیاز دارید.

3- غار “کلیسای مرمرین”

بهترین و زیباترین غارها در جهان

شش هزار سال فرسایش موج الگوهای موجداری را ایجاد کرده که به این غارها نمای سنگ مرمرین داده است، این جلوه به وسیله انعکاس آب آبی و سبز دریاچه کاررا افزایش می یابد. دریاچه کاررا در نزدیکی مرز شیلی با آرژانتین قرار دارد.  هرچند طرح ایجاد یک سد در نزدیکی این مکان دیدنی آن را با خطر نابودی روبرو کرده است اما در حال حاضر بازدید کنندگان می توانند از این مکان دیدنی بازدید کرده و در طول غاره در روزهایی که آب ها آرام باشند، قایقرانی کنند.

غار Cuevas de Marmol، یا کلیسای مرمرین، غاری است که در مرز آرژانتین و شیلی قرار دارد. برای دیدن این غار بعد از طی مسافتی طولانی میسر می شود گردشگران باید از پایتخت به شهر کویهایکو  که دریاچه در نزدیکی آن قرار دارد پرواز کرد، سپس 320 کیلومتر (200 مایل) به سمت جنوب دریاچه رانندگی کرد. اما این سفر طولانی ارزش دیدن آب کریستالی شفاف و زیبایی الگوهای مرمرین غار را دارد. این غارها تنها با قایق قابل دسترسی هستند.

در مورد تشکیل این غارها دانشمندان می گویند  6000 سال پیش توسط برخورد امواج با کربنات کلسیم تشکیل شده است. رنگ آب با اختلاف  آب و هوا، سطح آب، و زمان سال متفاوت است.

2- غار لوبانگ باگوس

بهترین و زیباترین غارها در جهان

غار لوبانگ باگوس یا غار Good Luck به خاطر اتاق ساراواک –بزرگترین اتاق غاری در جهان- معروف شده است. این غار در پارک ملی گانونگ مولو در برونئی واقع شده است. ارتفاع سقف این غار 100 (320 فوت)متر تخمین زده شده است وحداکثر ابعاد آن 700در400 متر تخمین زده شده است. اتاق خیلی بزرگ است به طوری که 8 جامبو جت را می توان در طول آن جا داد ، و همچنین می تواند یک گاراژ(هرچند غیرقابل دسترس است) برای 7500اتوبوس باشد  . تمامی مجموعه غارهای Good Luck  بوسیله آب های جاری در پنج میلیون سال پیش ایجاد شده است. دیگر غارهای کشف شده در لوبانگ نسیب غار بادها و غار خوشبختی است.

1- غار کروبرا

بهترین و زیباترین غارها در جهان

غار کروبرا که به غار ورونجا یا ورونیا نیز معروف است، عمیق‌ترین غار شناخته ‌شده در دنیا محسوب می شود. در اکتبر 2004 محققان بعد از انجام آزمایشاتی عمق آن را 2080 متر برآورد کردند. این غار در جمهوری آبخازستان کشور گرجستان قرار دارد.

 چندی پیش غارنوردان برای رسیدن به عمیق‌ترین قسمت‌های کروبرا، اقدام به غواصی در آب‌های منجمدکننده‌ی آن نمودند. این گروه بعد از عمق سیصد متری موفق به کشف گونه‌های عجیب موجودات زنده نظیر عقرب دریایی، کرم‌های انگلی و چند نوع ماهی با شفاف شدند که در دمای نزدیک به صفر آب به زندگی ادامه می‌دادند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید