جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

شمار زیادی از جاذبه‌های طبیعی، گردشگری و تفریحی بابل یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور است. آبشار همچون شی الیم و درازکش، آب گرم ازرود و جنگل‌های سرسبز و دیدنی این شهرستان خاطره‌ای به یاد ماندنی برای مسافران این شهر به همراه دارد. در این مقاله با شماری از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی بابل آشنا می‌شویم.

آبشار درازکش

آبشار درازکش در شهرستان بابل واقع است. آبشار ابتدا به یک حوضچه بزرگ می‌ریزد که دارای وسعت نسبتا زیادی است و سپس به صورت رودخانه‌ای در جهت شمال ادامه مسیر می‌دهد. آبشار در فصل پاییز دارای آب نسبتا زیادی است ولی بیشترین میزان آب آن در فصل بهار است. آبشار روستای درازکش یکی از زیبایی‌های بکر و دست‌نخورده طبیعت بندپی شرقی است که در دل جنگل واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود ۷ متر است و در ارتفاع ۳۶۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

آبشار شی الیم بابل

آبشار شی الیم در استان مازندران واقع است. این آبشار در ۲ کیلومتری جنوب شرقی روستای گاوزن محله در میان دره‌ای انبوه از درختان جنگلی واقع شده است.

مقاله مرتبط:

راهنمای سفر به مازندران؛ تاج سرسبز جغرافیای ایران (قسمت دوم)

راهنمای سفر به مازندران؛ تاج سرسبز جغرافیای ایران (قسمت اول)

نابودی میراث ۵۰۰۰ ساله بابل

گاوزن محله، روستایی از توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل است. روستای گاوزن محله در قسمت غرب رودخانه‌ی سجادرود (سجرو) قرار گرفته و با روستاهای فیروزجاه ثابت، لمسوکلا، سرجیکلاو سماکوش محله همسایه است. این طایفه همچون دیگر طوایف بندپی درفصل تابستان به منطقه‌ی ییلاقی سفر می‌کنند و از آب‌وهوای مناسب و دلپذیر آن بهره‌مند می‌شوند. «تررجه یا تحریجه» از روستاهای ییلاقی است که با چشم‌انداز طبیعی، مسکن طائفه گاوزن است. دسترسی به این آبشار از طریق جاده ارتباطی شهرستان بابل به گلوگاه، جاده سیرباغ و سپس گاوزن محله امکان‌پذیر است. دره آبشار درست در سمت شرق روستا واقع شده است.

جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

آبگرم ازرود

آبگرم ازرود بابل که در منابع اینترنتی آب معدنی آرزو نیز ثبت شده است، در روستای آری در بخش بندپی شرقی و سی و سه کیلومتری در جنوب شرقی بابل در میان یک دره زیبای جنگلی و در کنار رودخانه قرار گرفته که مجموعه طبیعی بی‌نظیری را با ترکیبی جالب عرضه می‌نماید. آب معدنی فیروزه‌ای‌رنگ در دل جنگل‌های سبز منظره‌ای را خلق کرده که در دیگر نقاط کمتر دیده شده است. آب با جوشش از دل زمین استخر کوچکی را پدید آورده که به خاطر ترکیبات گوگردی برای بیماری‌های پوستی، روماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است. جاده دسترسی به آن از شهر بابل، جاده شهید صالحی آغاز می‌شود و پس از طی مسافت ۳۰ کیلومتر به آبادی گلوگاه مرکز بخش بند پی می‌رسد و با عبور از پل سجادرود وارد جاده دهستان فیروزجاه شده و پس از طی حدود ۳۰ کیلومتر وارد روستای زیبا و سنتی آری می‌شود که آب معدنی زیبا را در خود جای داده است که با مجموعه اطراف خود یکی از بهترین جاذبه‌های توریستی و طبیعی شهرستان بابل به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

آبشار کیمون بابل

جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

کیمون روستایی است در ۳۰ کیلومتری شهر بابل در بندپی شرقی، که دارای آب‌وهوای متعدل است. روستای کیمون در جنگل واقع شده است و از مناظر و چشم‌اندازهای بی‌نظیری برخوردار است. عبور رودخانه‌ای دائمی از این روستا طراوت خاص به این روستا بخشیده و همچنین بودن چند آبشار زیبا در مسیر رودخانه زیبایی‌های این روستا را دو چندان کرده است.

سد شیاده

این منطقه زیبا و دیدنی در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی بابل واقع شده و سد بر روی رودخانه چلیم یکی از سرشاخه‌های رودخانه بابل‌رود در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی این شهرستان بسته شده است. سقاتالارشیاده و پوشش گیاهی و جنگل‌های زیبا در کنار سد زیبای روستای شیاده ورود و بازدید گردشگران و مسافران را نیز چند برابر کرده است. هم‌اکنون این سد در ایام تعطیلات و آخر هفته‌ها بیش از دو هزار گردشگر دارد. ارتفاع سد شیاده از زمین ۲۰ متر است؛ پوشش جنگلی در دور تا دور این سد، جاذبه گردشگری سدشیاده را چند برابر کرده است. زمینه ماهیگیری برای مسافران که قلاب و وسایل ماهیگیری به همراه دارند در این سد آماده است و مسافران می‌توانند به‌عنوان یک ورزش و تفریح در مکان سد شیاده به ماهیگیری بپردازند. سقاتالار شیاده مربوط به اواخر دوره قاجاریه در روستای شیاده ساخته شده از چوب با نقش‌ونگارهای زیبا با اشعار مذهبی جلوه خاصی به این مکان تاریخی داده که مسافران و گردشگران با حضور در این روستا از این فضا بی‌بهره نخواهند ماند.

جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

جنگل های بابلجاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

جنگل لفور

جنگل بکر لفور در سوادکوه شمالی با انبوه درختان، آبشارها، چشمه‌سارها و رودها زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی را دارد. در استان مازندران، از دیدنی‌ترین مناطق سوادکوه می‌توان لفور را نام برد که در بهار و تابستان گردشگران زیادی این منطقه را برای گردش یک روزه خود انتخاب می‌کنند. قدم زدن در جنگل‌های هیرکانی که حدود ۴۰ میلیون سال قدمت دارد و از دوران ژوراسیک به جا مانده و دارای ۸۰ گونه گیاه چوبی است، بسیار خیال انگیز خواهد بود.

جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

جنگل نارنجلو

این جنگل که حفاظت‌شده‌ است، در بخش بندپی غربی قرار دارد.

جنگل شیاده

این جنگل زیبا در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد که به دلیل مرتفع بودن سد شیاده را می‌توان از بالای آن مشاهده کرد.

جنگل بابلکنار

این جنگل حفاظت‌شده در بخش بابل کنار شهرستان بابل قرار دارد.

جنگل ویوج

این جنگل در جاده شیاده واقع در بخش بندپی شهرستان بابل قرار دارد. این جنگل حدود بیست هکتار است.

جنگل بابلکنار

این پارک جنگلی در بخش بابل کنار شهرستان بابل و در روستای درونکلاشرقی و بزچفت قرار دارد.

دریاچه کامیکلا

دریاچه کامیکلا در بخش بندپی غربی شهرستان بابل و در اطراف کوه‌های البرز قرار دارد. دریاچه‌ی کامی کلا دارای چشم انداز کوه و جنگل است. دریاچه کامیکلا فصلی است و در مرداد عموما خشک می‌شود اما در سایر فصل‌ها خصوصا بهار با وجود آب و چشم‌انداز جنگلی بسیار زیباست. با دوربین و موسیقی می‌توانید در این منطقه زیبا با طبیعت پیوندی دو چندان داشته باشید.

جاهای دیدنی بابل ، یکی از پرگردشگرترین شهرهای کشور

بافت این منطقه کاملا روستایی بوده و عمده فعالیت مردم آن کشاورزی و دامداری سنتی است. این بخش از طریق جاده شهید صالحی به شهرستان بابل متصل می‌شود. از این رو علاقه‌مندان به محصولات کشاورزی و لبنی می‌توانند از این منطقه این محصولات را فراهم کنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید