تله کابین عون بن علی تبریز ، جاذبه های تفریحی کوه عینالی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

تله کابین عون بن علی تبریز یکی از بهترین و فراموش نشدنی ترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی و کلانشهر تبریز با سابقه ی ۱۰ ساله است .

آدرس تله کابین عینالی تبریز : ایران، آذربایجان شرقی، تبریز، بزرگراه پاسداران، کوه عینالی

آنتن دهی گوشی همراه : همه اپراتورهای شبکه همراه

مدت پیشنهادی بازدید از عینالی : با احتساب مسیر 7 ساعت

کافی شاپ : موجود است

رستوران : موجود است

سرویس بهداشتی و نمازخانه : موجود است

سختی مسیر : آسان

پارکینگ خودرو : موجود است

وسایل مورد نیاز : عصا کوه نوردی – عینک آفتابی – کرم ضد آفتاب – کوله پشتی – لباس گرم – پول نقد – کارت شناسایی – لباس بادگیر – کلاه آفتابی – دوربین عکاسی

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

تبریز پایتخت شهرهای اسلامی دنیا در سال 2018 میلادی می باشد، ما در پست های گذشته شما را با چند جاذبه توریستی به نام این شهر یعنی خانه مشروطه ودریاچه ائل گلی تبریز آشنا کردیم، در این پست به معرفی کامل منطقه توریستی و گردشگری عینالی به همراه تله کابین عینالی خواهیم پرداخت.

کوه عینالی یا عون بن علی از برترین مناطف تفریحی شهر تبریز می باشد و شما در این قسمت می توانید از پایه کوه عینالی بوسیله تله کابین خودتون رو به بالاترین نقطه کوه برسونید و به تفریح بپردازید، علت نام گذاری این منطقه به اسم عون بن علی وجود یک زیارتگاه به همین اسم در بالای قله کوه می باشد که سبب شده تا این کوه به یک منطقه توریستی، تفریحی و زیارتی تبدیل گردد.

همچنین علاوه بر همه این زیبایی ها یک دریاچه مصنوعی بی نظیر به اسم داغ گلی در این منطقه ساخته شد است و تقریبا هر نوع تفریحی که مد نظر شما باشید را در این قسمت از شهر تبریز می توانید انجام دهید.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

راهنمای سفر به منطقه توریستی عینالی تبریز

از هر کجای شهر تبریز به سمت شمال که نگاه کنید رشته کوه های قرمز رنگ را خواهید دید که در نوع خود بسیار شگفت انگیز می باشد،نام این رشته کوه ها فام است اما در بین مردم آذربایجان شرقی به اسم عینالی شناخته می شود و بلندترین نقطه این کوه 1833 متر می باشد.

جاهای دیدنی کوه عینالی تبریز

دوستان عزیز در منطقه و تفرج گاه عینالی تبریز تفریحات متعددی وجود دارد که یک به یک به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

زیارتگاه عون بن علی

در بالای کوه عینالی یک امام زاده به چشم شما میخورد که در آن فرزندان حضرت علی به اسم عون بن علی و زید بن علی در آن مدفون گردیده اند و در بین مردم شهر تبریز از حرمت و شهرت خاصی برخوردار می باشد، به گفته مورخین این زیارتگاه قبل از ورود دین اسلام به کشور ایران کلیسای ارامنه بوده است و پس از ورود دین اسلام و شهادت فرزندان حضرت علی این مکان به مسجد و امام زاده تغییر کاربرری داده است.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

ستون یادمان شهدای جنگ تحمیلی

یک برج زیبا در عینالی ایجاد شده است و هدف از ایجاد آن یاد از شهدای گمنان هشت سال جنگ تحمیلی ایران و عراق می باشد که در این قسمت 200 شهید گمنام دفن گردیده اند و مردم برای ادای احترام به این شهدا از این قسمت عینالی هم باردید به عمل می آورند.

تله کابین عینالی تبریز

تله کابین عون بن علی یا تله کابین عینالی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه توریستی در شهر تبریز می باشد که در مدت زمان بسیار کمی شما را از پایین کوه به بالاترین نقطه کوه می رساند، تله کابین عینالی که در سال 1390 شمسی به دست یک شرکت معتبر اتریشی با برترین لوازم و تجهیزات روز جهان ساخته شد قرار است در دو فاز دیگر هم ارتقا یابد و جز با کیفیت ترین و طولانی ترین تله کابین های کشور ایران می باشد.

هزینه بلیت تله کابین عینالی رفت و برگشت : هر نفر 20 هزار تومان

هزینه بلیت رفت تله کابین عینالی : 10 هزار تومان

ساعات بازدید از تله کابین عینالی : 8 صبح تا 20

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

زیپ لاین عینالی تبریز

به تازگی هزمان با عید نوروز 1397 زیپ لاین عینالی یا زیپ لاین عون بن علی افتتاح گردید و خیلی جالبه بدونید که عنوان بزرگترین و طولانی ترین زیپ لاین کشور رو به خودش اختصاص داده است، طول زیپ لاین عینالی تبریز 500 متر یعنی نیم کیلومتر است که شما در این زیپ لاین می توانید منظره ای زیبا از طبیعت و محیط شهری تبریز را روی هوا طی کنید.

هزینه بلیت زیپ لاین عینالی تبریز : 10 هزار تومان

ساعات کاری زیپ لاین عینالی : 9 تا 19

دریاچه مصنوعی داغ گلی در کوه عینالی

وقتی از زیارتگاه عون بن علی پایین بیایید با دریاچه مصنوعی داغ گلی روبرو خواهید شد که مساحت این دریاچه به 55 هزار متر مربع می رسد و در نوع خود کشور بی همتسات، در تصاویر مشاهده می کنید که دریاچه دغ گلی چقدر زیباست.

جنگل و پارک های سرسبز عینالی

قبل بوجود آمدن تله کابین عینالی و زیپ لاین این منطقه توریستی در سال 1381 شمسی در کوه عینالی یا رشته کوه های فام درخت کاری های متعدد و جنگل کاری های زیبایی انجام گرفت که هم اکنون تاثیر ان و زیبای این درختان و پارک بوجود آمده در نوع خود بسیار بی نظیر است.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

چشمه ها و رودخانه آجی چای کوه عینالی

رودخانه آجی چای از رشته کوه های با سلابت سبلان سرچشمه می گیرد و از آذربایجان شرقی در کوه عینالی به غرب کشور و دریاچه ارومیه ختم می شود، اگر اهل کوه نوردی و بیرون شهر هستید می توانید در امتداد رودخانه آجی چای عینالی پیاده روی کنید و به تفریح بپردازید.

از دیگر جاذبه های تفریحی کوه عینالی

سینمای شش بعدی عینالی

آبشار مصنوعی عینالی

مجسمه عظیم قیچی ساز اورست نورد ایرانی

توربین های بادی کوهستان عینالی

مزرعه پرورش شترمرغ عینالی

اگر قصد سفر به کوه عینالی را دارید باید بدونید این منطقه جز مناطق بادگیر شهر تبریز می باشد و باید لباس بادگیر با خودتون همراه داشته باشید، همچنین در صورت سفر به عینالی با ماشین سواری می توانید از جاده 4 کیلومتری این رشته کوه استفاده کنید و خودتون رو به بالاترین نقطه برسونید، بهترین فصل سفر به شهر تبریز و به خصوص عینالی فصل بهار و تابستان می باشد چون در سایر فصول سال یعنی پاییز و زمستان بارش های برف و باران و هوای سرد طاقت فرسایی حکم فرماست که برای سایر مردم که در شهرهای دیگر کشور زندگی می کنند شاید قابل تحمل نباشد.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

منطقه عون بن علی تبریز که به نام عینالی، عینال یا زینال هم نام برده می شود، کوه و آرامگاهی است بر بلندای رشته کوه سرخاب که در شمال شهر تبریز واقع شده. به نقل قول یکی از تاریخ شناسان به نام تاورنیه، قبل از ظهور اسلام در ایران، این مکان یک آتشکده و عبادتگاهی بوده که بعد از ورود اسلام به ایران به آرامگاه عون بن علی تبدیل شده است. بر اساس نظر محققان در سده دهم هجری، یکی از تکایای درویشان نعمت الهی در محل کنونی آرمگاه مدفون بود.

کوه عینالی از شمال به رودخانه تلحه رود که به نام آجی چای نیز شهرت دارد منتهی می شود، از سمت شرق به چشمه کهلیک، از جنوب به فرودگاه تبریز و از غرب به خیابان ها و شهرک های تبریز ختم می شود.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

در سال های اخیر با فراهم شدن امکانات رفاهی مانند، رستوران و تله کابین و … باعث شده این مکان به بهترین جاذبه گردشگری شهر تبریز تبدیل شود. ارتفاع بلندترین نقطه کوه سرخاب از سطح دریا به ۱۹۶۰ متر می رسد. این کوه مجموعه ای تپه ها، دره ها، تپه ها گفته می شود که در یک موقعیت جغرافیایی معینی قرار دارند.

از جمله امکانات تفرجگاه عینالی تبریز، تله کابین عون بن علی تبریز می باشد که در قالب سه فاز اجرایی در حال ساخت است. این تله کابین بعد از اتمام، طولانی ترین تله کابین ایران خواهد شد. این پروژه بین ایران یک شرکت اسکاندیناوی انعقاد گشت که براساس آن فاز اول این پروژه با اعتبار 10 میلیارد تومان در مدت نه ماه اجرا شود، که در دی ماه سال 1389 فاز اول آن بهره برداری شد.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

فاز اول تله کابین کوه عینالی تبریز با طولی برابر ۱۴۸۰ متر در سطحی شیبدار انجام شد، مسیر آن نیز از دامنه کوه سرخاب شروع و در ارتفاعات عون بی علی با ارتفاع حدود 261 متر از سطح زمین به اتمام رسید. این مرحله از ساخت برای انتقال هزار نفر در ساعت طراحی شد که با میانگین حداقل 12  و حداکثر 24 کابین انجام خواهد شد.

براساس محاسبات مهندسان ساخت، کل زمان سفر با تله کابین کوه عون بن علی در مسیر رفت و برگشت 6 دقیقه و 24 ثانیه در مسافتی برابر با 4 کیلومتر می باشد. به طور کلی هر 6 ثانیه یک کابین در رفت و یک کابین در برگشت خواهد بود. سیستم هدایت تله کابین نیز با 191 کیلو وات برق کار می کند.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

زمانی که تله کابین عون بن علی تبریز حرکت کرده و از دکل سوم رد می شود، مسافران از بین صخره ها می توانند تمام شهر تبریز را مشاهده کنند. بعد از عبور از دکل چهارم و پنجم مسجد عون بن بن علی که یادمان شهدای گمنام است نمایان می شود. می توان گفت زیباترین نقطه مسیر تله کابین، عبور از دره مقابل رستوران تبریز است که عمقی برابر با ۹۰ متر دارد.

هم اکنون شهرداری تبریز در حال تسریع اجرای فاز دوم تله کابین عون بن علی توسط مشارکت بخش خصوصی می باشد. البته مقدمات اجرای فاز دو فراهم شده است. فاز دوم این پروژه از ارتفاعات عون بن علی تا سد شهید مدنی با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد احداث خواهد شد.

تله کابین عون بن علی تبریز ،  جاذبه های تفریحی کوه عینالی

فاز سوم پروژه تله کابین عون بن علی از سد شهید مدنی آغاز و تا ارتفاعات کوه دند ادامه خواهد یافت که بعد از راه اندازی این پروژه، همانطور که گفته شد طولانی ترین نله کابین کشور خواهد بود.

گفتی است که با راه اندازی سه فاز تله کابین عون بن علی، این مکان به یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی مبدل خواهد شد و می تواند هزاران نفر از شهروندان بومی و حتی گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب کند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید