پارک فومن ، یکی از جاذبه های گردشگری گیلان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

یکی از زیباترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری فومن، «پارک فومن» این شهرستان است که به دیل حضور انواع مجسمه ها از جمله مجسمه های چهار دختران، در بین گردشگران مشهور و محبوب است. مجسمه هایی که نمایانگر سعی، کوشش و زحمت بی دریغ زنان و دختران روستاها و دهکده های فومن است که به کشاورزی مشغول بوده و سرزندگی و تلاش را به نمایش می گذارد.همچنین حضور مجسمه های کودکان با چهره هایی شاد و خندان که در محوطه ی پارک قرار دارد، نشاط مردم و بازی های محلی آن ها را به نمایش گذاشته است. دستگاه های بازی نیز در کنار این مجسمه ها، این مکان را به یکی از تفریح گاه های محبوب فومن، تبدیل کرده است.

پارک فومن ، یکی از جاذبه های گردشگری گیلان

مجسمه های چهار دختران، نمادی از تلاش زنان روستایی و کشاورز این سامان است که هر کدام در دستان خود چهار محصول و سوغات عمده فومن از جمله برنج، چای، کلوچه سنتی و توتون را به همراه دارند.

پارک فومن ، یکی از جاذبه های گردشگری گیلان

چهار دختران، نشان از اشتغال مردم منطقه به کشاورزی، زراعت برنج و چای دارد. در محوطه این پارک قدیمی در ۹۰۰متری مرکز فومن که تفرجگاه دلپذیری برای میهمانان و مسافران این شهراست، مجسمه های بزرگ و توخالی از میوه های گوناگون مانند سیب، هلو، انار و موز وجود دارد که سایبانی مناسب برای آنان است. این پارک با داشتن انواع مجسمه های بی نظیر و تاریخی و فضای زیبا و سرسبز و امکانات رفاهی مناسب طی چند سال اخیر که این شهر در روز های تعطیل پذیرای مسافران زیادی است محل خوبی برای تفریح و استراحت است. بزرگی پارک فومن در کنار درختان زیبا و سر به قامت کشیده اش همراه با وسائل بازی مفرح و متفاوت از جمله امکانات آن است.

پارک فومن ، یکی از جاذبه های گردشگری گیلان

خالق مجسمه های فومن
مرحوم استاد حاج اسماعیل ارژنگ از چهره های برجسته و ماندگار هنر مجسمه سازی در تاریخ معاصر ایران است. این هنرمند نام آور بعد از اتمام تحصیلات و آموختن هنر مجسمه سازی در آسمان هنر ایران درخشید و از آن پس آثاربه یادمانی ازخود به یادگار نهاد که بعضی از آنها در داخل کشور و شماری درخارج از کشور در موزه هایی چون لوور پاریس نگهداری می شود. استاد ارژنگ در شهر مشهد در خانواده ای زاده شد که اغلب از هنرمندان عصر خود بودند. پدرش مرحوم استاد غلام رضارحیم زاده ارژنگ (متوفای ۱۳۴۰) که اصالتا” از اهالی قفقاز و از مهاجرین دوره قاجاربود، بنیان گذار «مجسمه سازی»در ایران به شمار می رفت و استاد ارژنگ نیز ابتدا این هنر را از دستان پدر آموخت و بعدها هم راهش را ادامه داد و در طول ۷۷سال فعالیت خود آثار فاخری را پدید آورد. وی اولین کتاب آموزشی الگوی نقاشی را در ایران تهیه نمود و شیوه قلم زنی نقش برجسته روی ورق فلز را نیز بنیان گذارد. علاوه براین مجسمه هایی را طراحی کرده و ساخت که از جمله آنان می توان مجسمه گُشتاسب در میدان حُر تهران، حجاری سنگی عدالت انوشیروان ساسانی در بدنه کاخ دادگستری تهران، مجسمه میرزاکوچک جنگلی در خانه اش واقع در استاد سرای رشت و همچنین مجموعه مجسمه های شهر فومن را نام برد که درنیمه اول دهه پنجاه در دوره شهرداری مرحوم نصرت الله فرهی (۱۳۸۶-۱۳۱۰) ساخته و نصب شدند و چندی بعد همان مجسمه ها شهرفومن را به «شهرمجسمه های ایران » ملقب کردند. حاج اسماعیل ارژنگ متولد سال ۱۲۹۹ در اسفندماه ۱۳۸۹ دارفانی را وداع گفت.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید