معرفی مسجد امامزاده ابراهیم

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

مسجد امامزاده از جاذبه های گردشگری شهر کنگاور استان کرمانشاه می باشد. این بنا در محله گچ کن کنگاور در شمال غربی بقعه شاهزاده ابراهیم واقع است .

بنای این مسجد دو طبقه است. طبقه فوقانی شبستان و طبقه زیرین سردابه است.به علت عدم توجه، بخش عمده ای از بنای قدیمی شبستان زنانه که در شمال مسجد قرار دارد از بین رفته است.محراب مسجد در انتهای ضلع غربی قراردارد که دور تا دور داخل و خارج آنرا با یک رگ سنگ تراشیده شده و به ضخامت ۷ سانتی متر به شکل قرنیس تزئین کرده اند. سنگهای مرمر داخل محراب دارای نقوش هندسی و گل و بوته می باشد. سردابه مسجد در زیر شبستان بنا دشه است. در میان این سردابه ابی گوارا جریان داشته که جهت شرب و گرفتن وضو از آن استفاده میشده است. این بنا در محله گچ کن کنگاور در شمال غربی بقعه شاهزاده ابراهیم واقع است.

معرفی مسجد امامزاده ابراهیم

بنا، مستطیل شکل به طول ۵۵/۷ وعرض ۳۳/۷ متر است که در دو طبقه فوقانی – شبستان – و تحتانی – سردابه- بنا گردیده است . پوشش طاقی شبستان بر روی چهار فیلپای چهار ضلعی قرار می گرفته که در حال حاضر تنها یک فیلپا بر جای مانده است . روی هر یک از فیلپاها از چهار طرف، چهار طاق جناغی زده اند و بر روی آنها در کل، ۹ طاق ضربی برپا شده است .

شبستان زنانه، حد فاصل دو فیلپای شمالی و ضلع شمالی شبستان مسجد بوده که چون کف آن از کف قسمت های دیگر شبستان بلندتر بوده، به وسیله سه پله بدان می رفته اند . این شبستان به وسیله نورگیرهای چوبین قاب و آلت ظریفی، از شبستان مردانه جدا می شده است . بخش عمده ای از بنای قدیمی شبستان زنانه از بین رفته است . محراب مسجد با قطعات سنگ های حجاری شده تزیین و نماسازی شده است . این سنگ در داخل محراب دارای نقوش هندسی و گل و بوته هستند . در صفه سمت چپ محراب، منبری سنگی قرار داشته که در حال حاضر، در خارج از صحن شبستان فعلی برپا است . سردابه مسجد که در زیر شبستان بنا شده، ابتدا با سنگ بالا آمده، سپس چند رگ خشت خام چیده و فیلپاهای قطوری را با آجر بر روی خشت ها ساخته اند . بین فیلپاها و دیوارهای جانبی در قسمت جلو، طاق جناغی زده و در پشت آن، بقیه طاق را با زدن طاق هلالی کامل کرده اند . در میان سردابه، درگذشته، آبی جهت شرب و وضو جریان داشته است . در پای پله های ورودی شبستان مسجد، سنگابی استوانه ای ساده به قطر خارجی ۱۱۱ و بلندی ۱۱۵ ساتنی متر دیده می شود . بنای مسجد مربوط به دوره قاجاریه است .

معرفی مسجد امامزاده ابراهیم

مسیر دسترسی: شمال غربی معبد آناهیتا بقعه امام زاده ابراهیم کنگاور.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید