نقاب یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است. فاصله ی شهر نقاب تا مرکز استان خراسان رضوی ( مشهد ) حدوداً 303 کیلومتر می باشد .حدود شهر نقاب از شمال به بخش مرکزی و ارتفاعات اسفراین ، از جنوب به دهستان پیراکوه ، از شرق به دهستان حکم آباد و از غرب به اراضی  شهرستان جغتای محدود می شود .

دسترسی به این شهر از طریق جاده آسفالته ای که از جاده ی آسیایی مشهد – سبزوار – تهران منشعب و در جهت شمال ، شمال غربی به منظور دسترسی به آبادیهای شمالی و شمال غربی شهرستان گسترده شده امکان پذیر است . علاوه براین از طریق راه آهن سراسری مشهد – تهران که در مسیر خود شهر نقاب را می پیماید نیز می توان به شهر نقاب دسترسی داشت . در شهر نقاب یک ایستگاه راه آهن مرکزی به نام همین شهر ( ایستگاه نقاب ) وجود دارد که کلیه قطارهای مسافربری و باربری که از این مسیر می گذرند در آن توقف دارند .

شهر نقاب در آذر ماه 1373موجودیت شهری خود را از الحاق و ادغام چند روستای مجاور و نزدیک به نامهای کلاته آقامحمد ، نقاب ، ملایجرد ، سرداراباد ، شمس آباد و قدر آباد یافته و سابقه شهری چندانی ندارد برای یافتن هسته اولیه شهر باید بدنبال هسته های اولیه روستاهای که این مجموعه را تشکیل داده اند باشیم .

نقاب

6 روستای یاد شده پس از تسلیم و تخریب آق قلعه ( تنها اثر تاریخی شهر ) در اطراف این قلعه بنیان گذاری شده است و هرکدام جداگانه دارای یک هسته هستند . هسته های اولیه این روستاها ، بجز روستای کلاته آقامحمد ، همه در سمت شمال جاده اصلی ( بلوار امام رضا (ع)) شکل یافته اند .سمت توسعه و رشد روستاهای مذکور به سمت جنوب بوده و در حال حاضر بخش جدید و نوساز شهر مزید براین علت ، در قسمت جنوب دیده میشود . بهر حال اگر با دید کلی به شهر بنگریم ، روستای نقاب بدلیل ایفای نقش مرکزیت بخش مرکزی  جوین و دهستان مرکزی جوین هسته اولیه و اصلی شهر نقاب محسوب می گردد. گواه این امر چگونگی توزیع خدمات و امکانات شهریست که اکثرا در روستای نقاب قدیم چینش شده است .استوار بودن اقتصاد (شهر) بر فعالیتهای کشاورزی و سابقه آن از نظر کشاورزی موجب شده تا در اطراف جاده اصلی شهر نقاب مغازه های زیادی به شکل انبار غله ، باربریها، باسکولها، و همچنین تعمیر گاههای وسایل موتوری کشاورزی سنگین ساخته شود که دلیل دیگری براین مدعاست.

منبع : neghabcity
نویسنده

یک نظر بنویسید