دیدنیهای استان مرکزی در تابستان | طبیعت گردی خنک تابستان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

اراک یکی از پهناورترین شهرهای کشور ایران ، بزرگ ترین شهر استان مرکزی و مرکز آن است. به علت دارا بودن صنایع مادر اراک را پایتخت صنعتی ایران می نامند. شهر اراک نسبت به سایر شهرهای کشورمان شهری جوان محسوب می شود چرا که تاریخ تاسیس آن به دوران قاجار برمی گردد و تنها کمی بیش از دو قرن قدمت دارد. علی رغم قدمت کوتاه این شهر دارای آثار فرهنگی و تاریخی بسیار همچنین طبیعت زیبایی  است که آن را به محلی مناسب برای گردشگردی تبدیل می کند.

تالاب میقان

تالاب میقان اراک به عنوان زیستگاه پرندگان مهاجر یکی از مکانهای دیدنی شهر اراک است. تالاب میقان علاوه بر تامین آب یک شهر بیابانی به پاک بودن هوای آن نیز کمک می کند. اگر در طول سال به مقدار کافی باران بیاید پرآب می شود اما در سال های کم بارش خشک شده و فرم کویری می گیرد.  زمین های باتلاقی آن منبع عظیم سولفات سدیم در کشور هستند که باعث شده کارخانه املاح معدنی ایران  به استخراج مواد معدنی از تالاب بپردازد. اگر علاقه مند به طبیعت هستید بازدید از تالاب را فراموش نکنید، چرا که گونه های مختلف و گاهی نادر از پرندگان، پستانداران و گیاهان آب شور در اطراف آن یافت می شوند. مشهورترین آن ها درنا است.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

پارک سرچشمه در محلات

امروزه در فضاهای شهری و شلوغ وجود پارک‌ها امری بسیار ضروری است، پارک‌ها علاوه بر اینکه طراوت و اکسیژن را با خود برای شهرهای بزرگ به ارمغان می‌آورند، روح اهالی و گردشگران را نیز جلا می‌دهند. سرچشمه نام چشمه‌ای خروشان در نقطه‌ای مرتفع در محلاتِ اراک است که آب این چشمه علاوه بر تأمین آب شرب شهر به مصارف کشاورزی هم می‌رسد و مزارع و باغاتی را در این منطقه سیراب می‌کند. با احداث “پارک سرچشمه” در کنار چشمه خروشان محلات، این پارک به مکانی مناسب جهت فراغت خانواده‌ها تبدیل شده است که می‌توانند با ساعاتی وقت گذراندن در زیر سایه‌سار درختان تنومند چنار که سایه خود را بر دامان پارک گسترانده‌اند به آرامش دست یابند.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

چشمه های آبگرم محلات

در میان جاذبه های استان مرکزی چشمه  آبگرم محلات از شهرتی دیرینه برخوردار است. این چشمه  قدمت طولانی دارد و  درکتابهای تاریخی به خواص درمانی آن اشاره شده است. سالانه گردشگران زیادی به ویژه در ایام  نوروز باستانی و تابستان رهسپار این منطقه میشوند تا از خواص درمانی آن استفاده کنند.چشمه‌ های آبگرم محلات شامل شش چشمه به نام‌ های شفا، دنبه، روماتیسم، حکیم، سودا (بختیاری) و سلیمانیه ‌است که در این میان چشمه حکیم دمای کمتری نسبت به چشمه‌ های دیگر دارد. چشمه های آبگرم محلات با خاصیت درمانی و تفریحی محور اصلی گردشگری این شهرستان در استان مرکزی میباشند.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

باغات گل محلات

باغات گل محلات در فصول مختلف مسافران را به دیدن زیباترین آفریده خداوند دعوت می کند و یکی از سوغات با طراوت این شهرستان است.باغ گل محلات حدود300مجموعه گلخانه میباشد که یکی از اماکن توریستی میباشد این شهر آرامیده در آغوش گل ها زرد میخک و شقایق های سرخ وحشی؛ “محلات” از توابع استان مرکزی، به دلیل شهرتش در پرورش گیاه زینتی به “هلند ایران” معروف شده است. این شهر به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوهستان، وجود باغ ها، مزرعه های پروش گیاه زینتی و همچنین دور بودن از مراکز و کارخانه های آلاینده هوا، از سوی گردشگران خارجی به “بهشت افسانه ای” نیز شهرت پیدا کرده است.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

روستای هزاوه

روستای تاریخی هزاوه یکی از روستاهای زیبا و جذاب و دیدنی استان مرکزی است که در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر اراک قرار دارد و جزئی از دهستان فراوان، بخش فرمهین به شمار میاد.

میرزا تقی خان معروف به امیرکبیر در سال 1320 هجری قمری در این روستا به دنیا آمده است این روستا همچنین زادگاه دیگر نامداران تاریخ ایران نیز است و به همین سبب نام روستای هزاوه به عنوان زادگاه مردان تاریخ ایران ثبت شده است. قدمت روستای تاریخی هزاوه با توجه به آثار تاریخی  پیدا شده بر اساس مطالعات باستان‌ شناسى بر روى تپه تاریخى هزش قرن پنجم هجرى را نشان می‌ دهد.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

دریاچه تفریحی ساوه

دریاچه مصنوعی ساوه با هدف ایجاد فضایی تفریحی در شهر بنا شد. این منطقه به سرعت به یکی از جذابیت‌های شهر تبدیل شد. تا جایی که در ساعت‌های غروب اطراف دریاچه پر است از شهروندانی که برای سپری کردن ساعات فراغت خود به این منطقه آمده‌اند. در اطراف دریاچه سینمای رو باز و شهربازی هم احداث شده است.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

خانه حسن پور

وارد گذر پنجم بازار تاریخی اراک که می شوی، خانه ای به قدمت 100 سال چنان مقابلت رخ می نماید که ناخودآگاه وارد آن می شوی. بوی کهنگی، بوی آجرهای خام، بوی کاهگل و حتی بوی نان تازه را می توان براحتی از لابه لای خشت های این خانه استشمام کرد. خانه ای که تا 15 سال پیش، ساکنانی داشت، اینک تبدیل به مکانی برای حفظ و معرفی صنایع دستی ایران به نسل جدید شده است، نسلی که با آن دوران بسیار فاصله گرفته است.
درهای چوبی و قهوه ای رنگ خانه حسن پور رو به حیاطی باز می شوند که در نگاه اول درخت توت تنومندی درون آن خودنمایی می کند پله های قدیمی و بلند با سنگهایی قدیمی راهنمای خوبی هستند برای ورود به داخل ساختمان دو طبقه موزه حسن پور.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

 منطقه حفاظت شده هفتاد قله

بین شهر های اراک، خمین و محلات با فصله ۲۵ کیلومتری از اراک این منطقه قرار دارد. از زمان های قدیم به علت پوشش گیاهی و جانوری خاص منطقه و ازدیاد حیوانات هفتاد قلعه مورد توجه شکارچیان و ثروتمندان بوده است. در این منطقه ۶۲ کتیبه حکاکی شده وجود دارد که قدمت برخی از آن ها به ۴۰۰ سال پیش می رسد.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

روستای انجدان

گاهی در سفر به شهرهای بزرگ سری هم به روستاهای اطراف می زنیم، روستاهایی که در چند کیلومتری شهرها هستند و اسم آن ها به خاطر وجود جاذبه های شگفت انگیز بر سر زبان ها افتاده است. در استان مرکزی، در نزدیکی شهر اراک و در دهستان مشک آباد روستایی تاریخی و البته جذاب به اسم انجدان وجود دارد که با جاذبه های منحصر بفرد و تماشایی به جایگاه خوبی در بین گردشگران رسیده است.

این روستا در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و دو کوه برف شاه و کوه چشمه در پیرامون آن قرار گرفته اند و از طرفی غارهای زیادی هم در مجاورت آن هست. آب و هوای خوب و مطبوع و وجود چشمه سارها این روستا را به جایی عالی برای تفریح و استراحت تبدیل کرده به طوری که افراد بسیاری از شهرهای اطراف، آخر هفته خود را در این روستای خوش آب و هوا می گذرانند.دیدنیهای مرکزی در تابستان

آبشار هندیس

آبشار کوچک و فصلی هندیس یا اندیس یکی از جاذبه های طبیعت گردی جنوب ساوه است که محصور شده در تنگنای دره ای کوهستانی است.منطقه باغستانی و کوچک هندیس فرصت مناسبی برای گذراندن تعطیلات نوروزی برای گردشگران در این منطقه است؛ چرا که این آبشار کوچک 15 متری در فصل بهار و به ویژه فروردین ماه پر از آب و زیبایی است.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

آبشار قطره باران

آبشار قطره باران یا قطره شارکوریان یکی از جاذبه های شهر زیبا و دیدنی تفرش از توابع استان مرکزی است که در نزدیکی روستای کوریان در فاصله 20کیلومتری تفرش واقع شده است.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

آبشار سماق لی

آبشار سماق لی نیز یکی از منظره های دیدنی و جذاب شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که پس از عبور از آستانه و هندودر و رسیدن به روستای مالمیر دره سماق لی مشاهده می شود و آبشار کوچک سماق لی آرام آرام از شیارهای سنگی تنگه جاری خودنمایی می کند و زیبایی های خاص خودش را به رخ می کشد.

این آبشار کوچک و زیبا با قرار گرفتن در دره ای که از بوته های سماق پوشیده شده است یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان شازند بشمار می رود.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

آبشار گیسو

آبشار گیسو واقع شده در شرق شهر دلیجان و مکانی زیبا برای گردشگران این شهرستان است.عبور از جاده ای خاکی سرانجام مسافران را به باغات منتهی به دره ای سنگی و صخره ای می رساند و بعد از عبور از دره های سنگی و صخره های سخت، ادامه جویبار موجود در کف دره چشم ها را به آبشار انتهای دره سوق می دهد.گیسو یکی ازتفرجگاه های مردم شهر نراق است که با ارتفاع 15 متری و در فصول پر باران سال بویژه فصل زمستان و بهار یکی از منظره های زیبای خلقت و آفرینش را در این مکان رقم می زند.

غار سفید خانی

غار سفید خانی یکی از غارهای زیبا و دیدنی استان مرکزی است که فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب شهر اراک و در کوه سفید خانی واقع شده است. وجه تسمیه آن، برف فراوان این کوه می باشد که در تابستان در برخی قسمت های سایه گیر آن به چشم می خورد.

در دامنه این رشته کوه چشمه های آب فراوانی یافت میشود که معرفترین آنها چشمه چپقلی است. از زیبای های غار سفید خانی وجود دود کش جن است که در دهانه غار به صورت تنوره باز دیده می شود. همچنین استالاکتیت های فراوان و زیبا از دیگر جاذبه های غار سفید خانی است.

غارهای موجود در این منطقه که سمت جنوب شرقی روستای سفید خانی می باشد، شامل دو غار است که ورود به یکی از آنها فقط با ابزار فنی ممکن می باشد زیرا این غار دارای یک یا دو حلقه چاه طبیعی می باشد که برای فرود در داخل آنها نیاز به طناب می باشد.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

کلیسای مسروپ مقدس اراک

این کلیسا که با سرمایه ارامنه در سال ۱۹۱۴ میلادی ساخته شده است دارای چهار بخش مدرسه، منزل کشیش، تالار اجتماعات و کلیسا است. ساختمان اصلی نیز از سه بخش مردم نشین، محراب و دو اتاق کناری در نزدیکی محراب تشکیل شده است. در سنگ نبشته بالای سر در ورودی این بنا به خط ارمنی آمده است: ((کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با همیاری ارامنه کزاز ،کمره هفت جامپلق و بور به سال 1914 میلادی ساخته شده است )). بنابراین این بنا مربوط به دوره قاجاریه است.

وجود شرایط مناسب اقتصادی در اراک و دهکده‌های ارمنی‌نشین لیلیان (از توابع خمين)، مهاجران و شازند در این منطقه از جمله عوامل ساخت این کلیسا بوده است.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

برج شیشه

بنای تاريخی برج شيشه اراک مربوط به دوره قاجاريه (فتح علی شاه ) و يکی از ابنيه زيبا و مهم تاريخی شهر اراک بوده است.اين بنای تاريخی دارای فضاها و تقسيمات جداکننده است هدف از ساخت برج شیده ایجاد فضای نگاهبانی بوده و به خاطر به کار رفتن کاشی کاری شفاف در نمای آن به برج شيشه شهرت يافته است.

دیدنیهای مرکزی در تابستان

برج شيشه از آثار ارزشمند تاريخی اراک واقع در بافت قديم اراک مقابل مسجد کله ايها (میدان ارک) بوده که در زمان سردار اعظم حکمران سلطان آباد بنای آن گذاشته شد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید