پارک جنگلی مهربان رود یا میرون یکی از این مناطق جنگلی است که مورد توجه مردم بهشهر و گردشگران است. این پارک جنگلی در رستمکلای بهشهر واقع است و از جاذبه های گردشگری رستمکلا می باشد.

مرکز اصلی تفریح مردم این شهر «میرِوون» است (نام‌های دیگر: «سیاه چال»، «مِه رَوان رود»، «مِرِوون»، می‌باشد فاصله هوایی تا میروون ۷ کیلومتر و فاصله زمینی از جاده اصلی حدود ۱۶٫۵ کیلومتر و از مسیر سِراج خِل ۹٫۵ کیلومتر می‌باشد). طی سال‌های اخیر نام «مهربان رود» بدون هیچ سابقه تاریخی و علت مشخص به منطقه میروون (مِرِوون) نسبت داده شده‌است که لازم است اصلاحاتی جهت برگرداندن آن به نام اصلی و محلی خود صورت گیرد.

جاذب گردشگری پارک جنگلی مهربان رود یا میروون

در جنگل و چند کیلومتر قبل از میروون مکانی وجود دارد که آب از چند نهر به این محل ریخته و بصورت طبیعی در زمین فرو می‌رود. میزان آبی که در این محل فرو میرود در تابستان بیش از چندین لیتر بر ثانیه می‌باشد. در زبان محلی به این محل «او گردشی» گفته می شود که در زبان فارسی به معنای «محل گردش آب» می باشد. چشمه بنه قلیون (بِنه قَیلون) نیز در مسیر میروون از مکان های تفریحی در جنگل می‌باشد.

آقا چشمه، چکش دره، سیاه چال، آقا زمین، پنج برار، محسن کوه، سراج خیل، میون دوک، محمد جبه چال، سه کیله راه، بز خال، صابون دره، راسته کوه، گد ببا کوه، کان حسن، شیر کمر بن، ربیع چشمه، لبلبه سنگ، تاجی غار، دختر قلعه، ازدار کوه از دیگر مناطق جنگلی مورد استفاده مردم شهر می باشد.
کلیه چشمه های موجود پارک دارای آب گوارا و خنک و قابل دسترسی با دبی آب در شهریور ماه از یک لیتر تا هشت لیتر در ثانیه که جوابگوی کلیه نفوذ پذیری در سال می باشد. چشمه سیاه چال(موسی ابولقاسمی)، چشمه چهار چشمه و چشمه غارزم از چشمه های این جنگل زیبا و سرسبز می باشند.
در داخل محدوده جنگل رودخانه ای به طول ۳۲۲۰ متر جریان دارد که در تاریخ مهربان نام داشت و در نقشه های موجود امروزه به نکا رود معروف است و یکی از رودهای مهم استان مازندران محسوب می شود و هزاران هکتار از اراضی کشاورزی و باغی منطقه نکا و بخشی از رستم کلا را آبیاری می کند. عرض رود خانه در منطقه پی سرسی ۳۰ متر و کف آن دارای شن و ماسه، سنگهای درشت مرمریت و قلوه سنگ و گل و لای فراوان است. عمق آب از ۵۰ سانتی متر الی ۳ متر در جلگه (غارزم) که راس هر قوس افقی ایجاد شده توسط شهرداری از شماره ۱۰۰۱ الی ۱۰۱۲ نشانه گذاری شده است جهت آبتنی و شنا استفاده می شود. شماره ۱۰۱۲ که انتهای منطقه پارک می باشد در محدوده پی سرسی، برای استراحتگاه و دور برگردان و پارکینگ و سرویس بهداشتی و غیره استفاده می شود و همه محوطه پارک با گونه های جنگلی انبوه جلوه قشنگی را در چهار فصل سال به نمایش می گذارد.

اوقات شرعی به افق قائمشهر

جاذب گردشگری پارک جنگلی مهربان رود یا میروون

از درختان روییده در این پارک جنگلی می توان به اسامی زیر اشاره کرد:
۱_ افرا پلت
۲_  افرا شیر دار یا زیندار
۳_  توسکا قشلاقی
۴_  ممرز
۵_  راش
۶_ انجیلی
۷_ ملچ
۸_ کلهو یا خرمندی
۹_ لرگ
۱۰_ گردو
۱۱_ شب خسب
۱۲_ آلوچه
۱۳_ داغداغان
۱۴_ زبان گنجشک
۱۵ _ نمدار یا زیرفون
۱۶_ سپیدار
۱۷_ گلابی جنگلی (تلکا)
در زیر این درختان بعد از دامنه کوه که نور آفتاب به سختی دیده می شود بدون پستی بلندی زمین، جلگه مناسبی جهت نشستن و اطراق مورد استفاده قرار می گیرد. فراوانی پوشش گیاهی جنگل، اقلیم مرطوب در زمستانهای ملایم و معتدل، بر آمدگی کوهای دارای بوته چمنی مانند چلم و غیره و سنگ لاخها موجب گوناگونی جانوران در منطقه شده است. بعضی از جانوران مانند پلنگ در محدوده پارک مشاهده شده است. از دیگر گونه های جانوری این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
پستانداران :خرس، پلنگ، ببر، گرگ(ورگ)، شغال(شال)، شغال گربه ای، جوجه تیغی، آهو، گوزن(شوکا)، خوک(خی)، خرگوش.
پرندگان :کبوتر قرقاول (ترنگ)، توکای سیاه دارکوب، جغد(پتکاله)، کلاغ، عقاب (جول)، قرقی (بری )، سینه سرخ (سرخدل)، زیک.
دوزیستان و خزندگان:لاک پشت، خرچنگ، قورباغه، وزغ های سبز و معمولی، سمندر، مارمو لک، مارهای سیاه و رنگی و نوعی مار محلی بنام پیتلوس که فقط در مازندران است با رنگ قهوهیی که غذای خودش را با باز کردن شکاف بدنش می بلعد.
جوندگان:موش زمینی و جنگلی، سنجاب (اش نیک)، خارپشت.
حشرات :پشه نیش دار معمولی و خاکی، زنبور گوشتخوار (کالخار)، زنبور عسل، ملخ سبز و معمولی و پروانه های گوناگون. که برخی از گونه ها در حال انقراض می باشند.

منبع : zistboom
نویسنده

یک نظر بنویسید