غار شفق در ۱۴۰ کیلومتری شرق شیراز، در شهرستان جهرم بخش سیمکان در ۷۵ کیلومتری جهرم و دقیقا روبروی روستای کوشکسار قرار گرفته است .غار شفق غاری آهکی می باشد و از غارهای تونلی و طبقاتی است.این غار که از جاذبه های گردشگری جهرم میباشد،دارای استلاگمیت و استلاکتیت های منحصر به فردی میباشد.این غار، سه دهانه دارد و درون آن مانند سالنی است که گنجایش صدها نفر انسان را دارد.

غار شفق از غارهای تونلی و طبقاتیاین غار در دهه چهل شمسی توسط کوهنوردان فارس کشف شد. از لحاظ غار سنگها این غار غنی نمی باشد. رطوبت داخل غار نیز نسبتا بالاست.غار شفق دارای آب فراوان، چاه‌های متعدد و استالاگمیت و استالاکتیت‌های بی شماری است و یکی از بزرگترین و زیباترین غارهای ایران به شمار می‌رود. دهانه ورودی این غار در ارتفاع ۲۰۰ متری از کف دره قرار دارد ونام این دره که غار در آن قرار گرفته است تنگ تیهو می باشد واین بخاطر تیهوهای فراوانی است که در این تنگه قرار دارد.
ورودی غار دوطبقه ودر حدود ۸متر ارتفاع دارد و در حدود ۵۰درصد رطوبت دارد و دارای خفاشهای بیشماری است که در غار در حال پرواز هستند که گاهی اندازه آنها به اندازه یک مرغ خانگی است وحشرات زیادی نیز در آن وجود دارد . جانداران درون غار شامل خفاش، عنکبوت، سوسک و هزار پا هستند.
پس از وارد شدن به غار وطی یک مسیر ۵۰متری به یک تالار بزرگ میرسیم که در حدود ۵۰ در ۴۰ متر است که به ۲ راه ختم میشود، راه سمت راست که درحدود ۲۰۰ متر است و دارای ۲ چاله ۳٫۵ متری است که بین این دو چاله دالانی بسیار زیبا از قندیلها تشکیل شده است و دارای آب می باشد. وجود سفال‌های شکستة الوان در غار شفق نشان می‌دهد که این مکان در گذشته به عنوان سکونت‌گاه انسان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.نزدیکترین روستا به غار شفق روستای دوزه است.

  جاهای دیدنی فسا ، جاذبه های گردشگری تاریخی فسا

غار شفق از غارهای تونلی و طبقاتی

مسیردسترسی

پس از حرکت به سمت منطقه سیمکان و بعد از رسیدن به روستای دوزه حدود ۱ کیلومتر مسیر آسفالت را باید ادامه دهید که به فرعی خاکی قبل از روستای کوشکسار برسید.از آنجا مسیر خاکی را به سمت تنگ تیهو ادامه می دهید تا اول تنگ (در کنار جاده خاکی خط تیر های برق است).
از آنجا پیاده به درون تنگ باید رفت که در سمت چپ چشمه قرار دارد. اگر از همان جا در سمت راست بالا بروید به دهانه غار میرسید. دهانه غار از چشمه پیداست.

پیشنهاد ویژه

برای پیمایش کامل غار بایستی لوازم فنی مورد نیاز برای عبور از یک تراورس ۱۵ متری به همراه داشته باشید.
پیمایش این غار بسیار ساده است. فقط در یک مکان بایستی تراورس انجام شود که نیاز به حمایت و نصب طناب ثابت دارد.
آدرس: ۷۵ کیلومتری شمال غرب جهرم، بخش سیمکان، روبروی روستای کوشکسار

منبع : yjc
نویسنده

یک نظر بنویسید