معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

سوغات استان البرز برای خیلی ها ناآشناست، تا حدی که نمی دانند سوغات کرج چیست؟! سوغات یک استان محدود به یک شهر نمی شود، تمام مناطق و روستاهای آن منطقه را شامل می شود اما به دلیل شهرت بالای یک شهر شاید سوغاتی ها را به آن نام بخوانند مثل زعفران مشهد، ماهی شمال، پشمک یزد و …، این در صورتی است که بیشترین زعفران مشهد از شهرستان ها و روستاها تامین می شود. کرج هم شهریست که بخاطر آوازه اش محصولات زیادی را به نام آن می خوانند. بیشتر محصولات استان البرز در شهرهای مرکزی شهرت دارد.

سوغات های خوشمزه استان البرز برای شکموها

گوجه سبز کرج

گوجه سبز یکی از میوه های فصلی و بسیار خوشمزه استان البرز است که می توانید آن را در فصل بهار به سوغات ببرید. گوجه سبز علاوه بر خوشمزگی خاصی که دارد، خواص و فواید زیادی را شامل می شود. گوجه سبز برای پاکسازی کبد بسیار عالیست، در ایجاد تعادل برای اسید معده نقش بسزایی دارد و بعلاوه سرشار از ویتامین C می باشد. گوجه سبز در اصل در شهرستان شهریار عمده ترین کاشت را دارد و پس از برداشت به استان های اطراف فرستاده می شود. گوجه سبز دارای فیبر است که به سیستم گوارشی کمک می کند.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

عناب کرج

عناب یکی دیگر از محصولات خوشمزه استان البرز است که به صورت تازه و خشک عرضه می گردد. عناب فواید زیادی برای بدن دارد و نکته حائز اهمیت این است که به علت ماندگاری بالای عناب خشک شما می توانید آن را به عنوان سوغاتی به همراه خود ببرید. از خواص عناب می توان به خاصیت آنتی اکسیدان آن برای ضدپیری، شفافیت پوست و رشد مو اشاره کرد. عناب دارای مقدار زیادی ویتامین بی، A و سی است.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

لبنیات طالقان

لبنیات طالقان یکی دیگر از سوغاتی های معروف کرج است که شهرت فراوانی دارد تا حدی که استان های اطراف کرج تمام محصولات لبی خود را از طالقان تهیه می کنند. روغن حیوانی طالقانی عطر و طعم دلپذیری دارد، برای صبحانه و وعده های غذایی از آن استفاده می کنند. دوغ محلی طالقان و ماست گوسفندی طالقان از واجبات سفره های استان البرز است.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

پنیر طالقان

پنیر طالقان هم در دسته ی لبنیات آن است امّا علّت جدا کردن آن از سایر لبنیات طعم بی نظیر این پنیر است که در رقابت با پنیر تبریزی هیچ چیزی کم ندارد، طالقان را قطب پنیر محلی ایران می دانند. طرفداران این پنیر به راحتی می توانند هر روز از این پنیر نوش جان کنند. یکی از بهترین سوغاتی های کرج پنیر طالقان است که از سالم ترین لبنیات تهیه می شود.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

صنایع دستی استان البرز برای خاص پسندها

سنگ تراشی در استان البرز

تراشیدن سنگ و تبدیل آن به اشکال دلخواه هنری است که سنگ تراشان انجام می دهند. در سنگ تراشی  قطعه ای از یک سنگ طبیعی و خشن  برداشته شده و به صورت کنترل شده حذف می شود. با حذف شدن قسمت هایی از سنگ مورد نظر شکل دلخواه و طرح انتخابی هنرمند پدیدار می شود. اصالت سنگ تراشی به سال های پیش از تاریخ باز می گردد و علت اصلی آن ماندگاری و پایداری سنگ است. پس می توان یکی از سنگ تراشیده شده و این هنر اصیل را به عنوان یک سوغات ماندگار از استان البرز به دوستان و عزیزان خود هدیه داد.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

شیشه گری در البرز

شیشه گری را می توان هنر شکل دادن به شیشه ها نامید. در این هنر ابتدا ماده شیشه حرارت داده می شود و کم کم نرم و نیمه مایع می شود. در نهایت نیز  با کمک دست و ابزار مخصوص کار  و دمیدن شکل های زیبا و جذابی ایجاد می شود. مواد اصلی و ابزار مورد استفاده در هنر شیشه گری استان البرز سنگ سیلیس است. البته لازم به ذکر است که به دلیل صرفه اقتصادی و کم شدن هزینه ها از مخلوط خرده شیشه نیز استفاده می گردد.  برای ساخت شیشه های رنگارنگ نیز از اکسیدهای فلزی مانند اکسید کبالت ، مس، آهن، منگنز، گوگرد و… به کار گرفته می شود.
این هنر مثل سایر  روش های ساخت( قالبی و فوتی)  و تزئینات مکمل( تراش و نقاشی)  انجام می شود. برای نقاشی کردن روی شیشه به ابزار مخصوصی نیاز است تا بر روی  اشیا اجرا شود. با توجه به استفاده از رنگ ها و نقش های مختلف مرحله پخت در کوره با حرارت مناسب در یک یا چند مرحله انجام می شود. رنگ های به کاررفته در هنر شیشه گری معمولا  به صورت پودر و قابل ترکیب با حلال خاص و رنگ های محلول از اکسید فلزات است. این نوع صنایع دستی برای اهالی هنر و علاقه مندان به هنر شیشه گری می تواند بهترین سوغات باشد.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

سوزن دوزی البرز

سوزن دوزی یکی از  هنرها و صنایع دستی اصیل ایرانی است و در بسیاری از شهرهای ایران به ویژه سیستان بلوچستان رواج دارد. سوزن دوزی تصویری از رویاهای یک زن است .  هنری که با نگاه به آن می توان رازها و شگفتی های بی نظیری را کشف کرد.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

منبت کاری با چوب در استان البرز

منبت کاری را  می توان هنری ظریف و جزو صنایع دستی بسیار با ارزش بر شمرد. این هنر تلفیقی از حوصله و مهارت هنرمندانی است که با مواد اولیه ساده محصولاتی منحصر به فرد را خلق می کنند. در این هنر با کمک چند قلم  و اسکنه ای فلزی ذهنیات هنرمندان در قالب خط کوفی، نقش و نگارهای اسلیمی ، ختایی و گل و مرغ و… بر روی چوب کنده کاری می شود.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

گلیم بافی

گلیم بافی در بسیاری از شهرهای ایران رایج است. این صنعت دستی از جنس نخ های پشمی بدون پرز تهیه می شود. تمامی نقش و نگارها نیز برگرفته از فرهنگ، سنت ، اعتقادات، باورها و محیط پیرامون است که به طور ذهنی بافته می شود.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

کوزه سازی و گلدان سازی و سفال گری در استان البرز

سفال گری و محصولات سفالی از باارزش ترین ساخته ها و هنرهای دست ساز بشر است. این هنر منحصر به فرد دارای دوامی بالا بوده و می تواند برای هزاران سال هم زیر خاک پایدار بماند. فقط زمان خرید محصولات سفالی از مراحل پخت و تهیه آن اطلاعات کافی داشته باشید تا سفالی مستحکم نصیبتان شود. هنر سفال گری می تواند اشیا و محصولات جذابی را پدید آورد. از جمله این محصولات سفالی می تواند شامل انواع بشقاب ها، فنجان ها، گلدان ها، ظروف تزئینی ،کوزه ها باشد. تمامی این ظروف و اشیا تمامی ذوق و هنر سفال گران را به تصویر می کشند و می توان با کمی تفکر و نگاه این حس را از آثار سفالی دریافت کرد. تمامی این ظرف ها  نمادی از  هنر و فرهنگ  ایرانی هستند و می تواند یکی از سوغات و هدایای با ارزش برای عزیزانتان باشد.

معرفی سوغات و صنایع دستی استان البرز

امیدواریم با سفر به استان البرز علاوه بر مشاهده جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان  از خوردن خوراکی های خوشمزه و خرید صنایع دستی منحصر به فرد این استان نیز لذت کافی را ببرید. سوغات مانند یک یادبود و یادگاری می تواند سال های سال نزد افراد نگه داری شود، پس با انتخابی مناسب  و جذاب  خاطره ای به یادماندنی را برای دوستان و آشنایانتان به ارمغان آورید. تمامی استان ها و شهرهای ایران  با داشتن هنرمندان مختلف و ماهر سوغات منحصر به فردی را دارا هستند و البرز نیز از این امر دور نیست.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید