بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

روز آزادی در کشور آفریقای جنوبی، یکی از تعطیلات رسمی در تقویم این کشور است که هر سال در ۲۷ ماه آوریل برای آن مراسمی برپا می‌شود. در این روز، مردم آفریقای جنوبی، آزادی و رهایی از رژیم آپارتاید را جشن گرفته و برگزاری اولین انتخابات پس از سرنگونی آپارتاید (که در ۲۷ آوریل ۱۹۹۴ روی داد) را گرامی می‌دارند.

در این انتخابات همگی افراد بالای ۱۸ سال این کشور آزادانه حق رای داشتند، در صورتیکه در زمان سلطه نظام آپارتاید، انتخابات به صورت نژادپرستانه برگزار می‌شد و افراد غیر سفیدپوست از حقوق محدودی برای رای دادن، برخوردار بودند.

سرزمین رنگارنگ آفریقای جنوبی با برپایی فستیوال‌های متعدد در سراسر سال، سعی در معرفی چهره‌ی واقعی خود به جهانیان، از طریق فرهنگ، هنر و تاریخ، دارد.

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

صدای طبل، گیتار و پیانو به همراه عطر غذاهای تازه در کنار گفت‌وگوی دوستان، فستیوال‌های آفریقای جنوبی را شبیه به یک میهمانی خانوادگی کرده است. در هر زمانی از سال یک فستیوال به چشم می‌خورد و هرکسی می‌تواند در خیابان‌های سراسر این کشور از اجرای هنرمندان محلی و بین‌المللی لذت ببرد.

تمامی فستیوال‌ها، از فستیوال‌های تاریخی گرفته تا هنری، با شور و حالی یکسان در این کشور جشن گرفته می‌شوند. کافی است به آفریقای جنوبی سفر کنید و در بهترین فستیوال‌های هنری، موزیکال، خوراکی و خانوادگی آن شرکت کنید.

جشنواره مینسترل (Cape Town minstrel carnival)

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

قدمت این جشنواره به قرن 19 زمانی که به شهروندان منطقه ی 6 اجازه ی تعطیلی در اولین روز سال داده شد، برمی گردد. امروزه مینسترل اولین فستیوال سال در آفریقای جنوبی می باشد که در شهر کیپ تاون برگزار می شود.

در این کارناوال به مدت 7 شبانه روز با لباس های رنگارنگی که مردم شهر می پوشند شهر غرق در رنگ و شادی می شود . شور و ذوق مردم با رقص های محلی و موسیقی ، در کنار دوره گردهای دست فروش شهر جذابیت این جشنواره را دو چندان می کند.

فستیوال هنرهای ملی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال هنرهای ملی در میان تمامی فستیوال‌های هنری در آفریقای جنوبی سرآمد است. این فستیوال یکی از بزرگ‌ترین گردهمایی‌های هنرمندان از سراسر دنیا محسوب می‌شود. می‌توان بدون قوانین دست و پا گیر، با برخی از شگفت‌انگیزترین آثار هنری این فستیوال آشنا شد. فستیوال هنرهای ملی هرساله در ماه‌های ژوئن و جولای در شهر گراهامزتاون (Grahamstown) برگزار می‌شود.

فستیوال موسیقی جاز کیپ تاون

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

رویدادی که نیاز به معرفی ندارد؛ فستیوال موسیقی جاز کیپ‌تاون یکی از معتبرترین فستیوال‌های جاز در آفریقای جنوبی است. این رویداد، بزرگ‌ترین جشنواره‌ی موسیقی جاز در دنیا نیز محسوب می‌شود و نوازندگانی از سراسر جهان برای ارائه‌ی بهترین موزیک‌های این ژانر، در ماه مارس به کیپ تاون می‌آیند.

فستیوال موسیقی اوپیکوپی بوشولد

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

اوپیکوپی بوشوِلد (Oppikoppi Bushveld) دیگر فستیوال مهم آفریقای جنوبی در عرصه‌ی موسیقی است. این فستیوال در ابتدا کار خود را با ژانر موسیقی راک آغاز کرد، اما به‌تدریج به سراغ دیگر سبک‌های موسیقی نیز رفت. این فستیوال چندروزه در ماه اوت در استان لیمپوپو (Limpopo) برگزار می‌شود.

فستیوال صدف نایسنا

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال صدف نایسنا (Knysna) اغلب با نام «۱۰ روز برتر زمستان شما» شناخته شده و یکی از بهترین رویدادهای خانوادگی در آفریقای جنوبی است. بهترین رویدادهای این فستیوال، مسابقه‌ی دوی ماراتن در جنگل و مسابقه‌ی دوچرخه‌سواری هستند. این فستیوال هرساله در ماه‌های ژوئن و جولای در شهر نایسنا برگزار می‌شود.

فستیوال موسیقی اسپلشی فن

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

اسپلَشی فِن (Splashy Fen) در میان رویدادهای موزیکال آفریقای جنوبی از همه طولانی‌تر است. در حین برگزاری اجراهای مختلف بر روی صحنه در این فستیوال، شرکت‌کنندگان می‌توانند از غرفه‌های فروش صنایع دستی، دکه‌های فروش غذا و دیگر رویدادهای مخصوص کودکان نیز بازدید کنند. شهر آندربرگ (Underberg) هرساله در ماه آوریل میزبان این فستیوال است.

فستیوال هنرهای نمایشی کلین کارو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

جشنواره‌ی هنرهای نمایشی کلین کارو (Klein Karoo) یکی از فستیوال‌های هنری مشهور در آفریقای جنوبی است. درحالی‌که این رویداد در سال ۱۹۹۴ آغاز به کار کرد، حالا می‌توان آن را یک جنبش نامید. هنرهای بصری و نمایشی بخش جدایی‌ناپذیر این فستیوال هستند.

کارناوال خنیاگر در کیپ تاون

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال خنیاگر، موسوم به کاپس کلوپس (Kaapse Klopse)، در کیپ‌تاون در زمره‌ی ۱۰ فستیوال برتر آفریقای جنوبی قرار دارد. بیش از ۱۰,۰۰۰ نوازنده در ماه ژانویه راهی خیابان‌های این شهر برای جشن گرفتن این فستیوال می‌شوند و در طول برگزاری این مراسم لباس‌های سنتی به تن کرده، چتر به دست می‌گیرند، سازهای مختلفی می‌نوازند و از همه مهم‌تر آوازهای سنتی می‌خوانند.

فستیوال موسیقی اُپی کپی (Oppikoppi Bushveld Festival)

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

این جشنواره در شهر Limpopo با هدف حمایت از گروه های موسیقی نوپای آفریقایی و نوازندگان خستگی ناپذیز  و مستعد برگزار می شود. این جشنواره در سه مرحله ی مستقل اجرا می شود ، بخشی از این اجراها برای نمایش های کمدی ،بخشی برای اجرای موسیقی های آرام بخش سبک chilled  و بخشی هم در ژانرهای دیگری چون جاز ، موسیقی های مختلف جهان و….  می باشد.

فستیوال گیلاس فیکسبورگ

فستیوال گیلاس فیکسبورگ (Ficksburg) قدیمی‌ترین فستیوال برداشت محصول در آفریقای جنوبی است. صرف‌نظر از رقابت‌های انتخاب بهترین گیلاس، رویدادهای دیگری نظیر مسابقه‌ی دوی ماراتن، نمایشگاه‌ها و تورهای دیدار از باغ‌های گیلاس نیز در این مدت برگزار می‌شود. دکه‌های غذا و نوشیدنی نیز در تمام طول این رویداد در ماه نوامبر برپا هستند.

فستیوال پنیر آفریقای جنوبی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال پنیر آفریقای جنوبی، به‌عنوان یکی از برترین رویدادهای این کشور، فرصتی بی‌نظیر برای متخصصان صنعت غذایی به‌منظور نمایش استعدادهایشان است. آشپزهای مشهور و همچنین مبتدی بخشی از این جشنواره‌ی غذایی هستند. ستاره‌ی همیشگی این رویداد هم پنیر است. این فستیوال هرساله در ماه آوریل در شهر استلنبوش برگزار می‌شود.

فستیوال نهنگ هرمانوس

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال نهنگ هرمانوس (Hermanus) یکی از اولین‌ها در نوع خود بوده و شاید تنها فستیوال دریایی در آفریقای جنوبی باشد. هدف این فستیوال احترام به اقیانوس و ساکنان غول‌پیکر و افسانه‌ای آن است. ماه سپتامبر بهترین زمان برای دیدن وال‌ها محسوب می‌شود و وال‌های شکار جنوبی (نوعی نهنگ که در نیمکره‌ی جنوبی یافت می‌شود) صحنه‌های بدیعی را خلق می‌کنند.

فستیوال زیتون پرنس آلبرت

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال زیتون پرنس آلبرت (Prince Albert) هرساله در ماه‌های آوریل و مه در شهر کارو (Karoo) برگزار می‌شود. این فستیوال غذایی کمی تخصصی‌تر به نظر می‌رسد. شرکت‌کنندگان در این رویداد از محصول شگفت‌انگیز دره‌های رشته‌کوه سوارتبرگ (Swartberg) تجلیل می‌کنند؛ به‌علاوه، این فستیوال مسابقه‌ای در میان مردم محلی برای انتخاب بهترین مغازه‌ی فروش محصولات غذایی است.

فستیوال هنری آرکلوپ (Aardklop Arts Festival)

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال Aardklop Arts Festival هرساله در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر در بخش های جنوبی و شمال غربی کشور برگزار می شود و یکی از جشنواره های محبوب در آفریقای جنوبی می باشد.

این جشنواره در دانشگاه Potchefstroom در پنج روز با حضور هزاران نفر دانشجو در رشته های مختلفی چون موسیقی کلاسیک ،جاز ،نمایش و شعر … برگزار می شود ،همچنین کنسرت های بزرگی از مطرح ترین هنرمندان آفریقای جنوبی نیز در این جشنواره برپا می شود که طرفدارانشان کل سال بی صبرانه منتظر اجرای آنها هستند.

فستیوال پوسام کاوادی

فستیوال تایلندی پوسام کاوادی (Poosam Kavady) مختص خدای تامیل، موروگان (Murugan)، است و یک رویداد مهم مذهبی در آفریقای جنوبی محسوب می‌شود. تامیل‌ها از سراسر آفریقای جنوبی برای جشن گرفتن این رویداد همراه با رقص، موسیقی، هنر و البته غذا دورهم جمع می‌شوند.

فستیوال رقص رویال رید

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال رقص رویال رید (Royal Reed)، موسوم به آیین مالانگا (Mhlanga)، از سوی دختران سراسر کشور برگزار می‌شود. از آنجایی‌که این فستیوال یک رقص سلطنتی است، پس قوانین خاصی دارد. در حالی‌که اخیراً برخی از بخش‌های مراسم تغییر کرده‌ است، اما حداقل می‌توان مطمئن بود که لباس‌ها و رقص سنتی زیبای آن در سر جای خود باقی هستند.

فستیوال هنرهای زنده

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

دیگر فستیوال مهم در آفریقای جنوبی، جشنواره‌ی هنرهای زنده است. ترکیبی از بهترین هنرها، صنایع دستی، رقص، موسیقی و تئاتر، تنها بخشی از گنجینه‌ی هنرهای آفریقای جنوبی را در این فستیوال چهار روزه در ژوهانسبورگ به نمایش می‌گذارند.

فستیوال درخت جوالدوز

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

از آنجایی‌که تعداد درختان جوالدوز یا همان جاکاراندا (jacaranda) در پرتوریا بسیار فراوان است، این شهر اغلب از سوی مردم محلی به شهر جوالدوز شهرت دارد. در اواخر فصل بهار و زمانی که درختان شکوفه می‌دهند، این منطقه رنگ ارغوانی به خود می‌گیرد. فستیوال درخت جوالدوز در ماه اکتبر به گرامی‌داشت نماد ملی این کشور همراه با سرگرمی‌های خانوادگی و برپایی یک بازار مخصوص می‌پردازد.

فستیوال بین المللی فیلم کیپ تاون

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

این رویداد سینمایی از فیلم‌های مستند، کوتاه و بلندِ خلاقانه، هرساله در ماه اکتبر در ژانرهای مختلفی برگزار می‌شود. بلیط شرکت در این فستیوال تنها ۳.۵ دلار است و می‌توان با تهیه‌ی آن از تمامی فیلم‌های این رویداد ده‌ روزه دیدن کرد. علاوه بر تماشای فیلم‌ها، امکان حضور در گفت‌وگوی خبری کارگردان‌ها، کارگاه‌های آموزشی و میهمانی‌های این فستیوال نیز وجود دارد. شرکت‌کنندگان می‌توانند در این میهمانی‌ها با سلبریتی‌ها و فیلم‌سازان نیز دیدار داشته باشند.

فستیوال فرینج در کیپ تاون

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

عاشقان تئاتر باید خود را آماده‌ی این فستیوال دوهفته‌ای برای لذت بردن از نمایش‌های جدید، کمدی و اجراهای رقص و موسیقی در سراسر کیپ‌تاون کنند. فستیوال فرینج (Fringe) یک رویداد نمایشی جذاب، خلاقانه و منحصربه‌فرد محسوب می‌شود.

فستیوال ماکوف (Macufe Festival)

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

Macufe یکی از جشنواره های معروف آفریقای جنوبی است که در ماه اکتبر برپا می شود و  مبتنی بر فرهنگ این کشور می باشد. ماکوف اولین بار در سال 1997 با  30،000  مخاطب برگزار شد اما امروزه بیش از 140،000 نفر از آفریقای جنوبی، آفریقا و جهان را جذب می کند.

این فستیوال که طیف گسترده ای از هنر و فرهنگ آفریقایی را به جهان نشان می دهد ، همه ساله در شهر Bloemfontein  برگزار می شود وطی ده روز، برترین هنرمندان محلی و بین المللی آفریقا به اجرا در سبک های مختلف موسیقی مثل jazz, gospel, kwaito, hip-hop, R&B, rock and classical music می پردازند . همچنین در بخش های دیگر این فستیوال اجرا های فوق العاده ای از رقص ، تئاتر و نمایشگاه هایی از هنرهای دستی و بومی نیز برپا میشود.

فستیوال توت فرنگی

کوله‌بار سفر خود را برای یک آخر هفته به مقصد شهر جورج (George) ببندید. هیچ کجا بهتر از این شهر برای شرکت در فستیوال سالانه‌ی برداشت توت‌فرنگی در دامنه‌ی کوه‌های شگفت‌انگیز اوتنیکوا (Outeniqua) وجود ندارد. این فستیوال با غرفه‌های فروش محصولات غذایی و صنایع دستی، موسیقی زنده، تفریحات مخصوص کودکان، مسابقات اسب‌سواری و دوومیدانی و همچنین کارتینگ انتظار شما را می‌کشد.

فستیوال های هفته اوموزی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

آبشار اوموزی (Umuzi) در طول این فستیوالِ ده‌ روزه در ماه سپتامبر تبدیل به قطبی برای برپایی جشن‌های مختلف با حضور هنرمندان محلی می‌شود. برگزاری مسابقات ورزشی بخش دیگری از این فستیوال است. پارک آبی آکوازون (AquaZone) نیز در این مدت سرگرمی‌های بی‌پایانی را برای تمامی اعضای خانواده فراهم می‌کند.

فستیوال بین المللی فیلم دوربان

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم دوربان بدون شک بزرگ‌ترین رویداد سینمایی در آفریقای جنوبی است که حدود ۴۰۰ فیلم‌ساز از سراسر دنیا را به این شهر می‌کشاند. اکثر فیلم‌های فاخر این فستیوال پیرامون مسائل قاره آفریقا یا آفریقای جنوبی ساخته شده‌اند. این فستیوال در نیمه‌ی دوم ماه جولای در دوربان شروع به کار کرده و در خلال آن کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌های خبری فیلم‌سازان هم برگزار می‌شود.

فستیوال هنرهای اینیباس

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

شهر نلسپرویت (Nelspruit)، محل برگزاری این فستیوال، میزبان بیش از ۱۰,۰۰۰ بازدیدکننده بوده و شاهد یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های هنری در آفریقای جنوبی است. شرکت‌کنندگان در این جشنواره‌ی چهار روزه استعدادها و خلاقیت‌های خود را به نمایش می‌گذارند. علاوه بر تحسین هنر نمایشی، رقص و موسیقی، می‌توان از دکه‌های غذافروشی و سرگرمی‌های دیگر در حاشیه‌ی فستیوال اینیباس (InniBos) نیز لذت برد.

فستیوال طوطی صورتی ماردی گرا

فستیوال طوطی صورتی ماردی گرا (Pink Loerie Mardi Gras) یکی از تماشایی‌ترین جشنواره‌های سراسر آفریقای جنوبی است که سالانه مردم بسیاری را از سراسر جهان برای رنگ‌آمیزی شهر ساحلی نایسنا به رنگ صورتی به‌سوی خود جذب می‌کند.

این کارناوال رنگارنگ تماماً در مورد ترویج اتحاد درون یک جامعه همراه با تفریحات سرگرم‌کننده، رژه‌هایی با لباس‌های مخصوص، هنرهای نمایشی، نمایشگاه‌های هنری و میهمانی‌های باشکوه است.

آفریکابورن

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

اگر تا به‌حال در جشنواره‌ی آفریکابورن (AfrikaBurn) نبوده‌اید، باید بدانید که این فستیوال از آن دست رویدادهایی است که باید حداقل یک‌بار در عمرتان آن را تجربه کنید.

در خلال این فستیوال یک‌هفته‌ای در پارک ملی تانکوا کارو (Tankwa Karoo)، یک شهر موقتی از هنر، موسیقی، تئاتر، لباس‌های سنتی و کمپ‌های چادری برپا می‌شود. موضوع هرساله‌ی این فستیوال متفاوت است و شرکت‌کنندگان باید برای شرکت در این رویداد، قوه‌ی تخیل خود را آزاد بگذارند.

ماراتن دو اقیانوس

مردم محلی و دوندگانی از سراسر دنیا برای شرکت در این ورزش استقامتی در کیپ‌تاون و منطقه‌ی مرفه نیولندز (Newlands) دورهم جمع می‌شوند. اگر توانایی شرکت در مسابقه‌ی ۵۶ کیلومتری را ندارید، شانس خود را برای حضور در دوی نیمه ماراتن ۲۱ کیلومتری و دویدن در مسیرهای جنگلی در پایین تپه‌ی شیطان از دست ندهید.

تور دوچرخه سواری کیپ تاون

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

مهم‌ترین رویداد دوچرخه‌سواری در تقویم ورزش‌های کیپ‌تاون در دهمین روز ماه مارس در منطقه‌ی گرین پوینت (Green Point) آغاز می‌شود. این فستیوال که در ابتدا در قالب یک حرکت اعتراضی در سال ۱۹۷۸ برای گنجاندن دوچرخه در برنامه‌ریزی شهری آغاز شد، حالا تبدیل به یک رویداد در کلاس جهانی با شرکت ۳۵,۰۰۰ دوچرخه‌سوار از تمامی اقشار و سنین شده است.

دیزاین ایندابا

بهترین جشن ها و فستیوال ها در آفریقای جنوبی

فستیوال دیزاین ایندابا (Design Indaba) تمامی هنرمندان و طراحانِ در جست‌وجوی ایده‌های جدید را برای گفت‌وگو به‌سوی خود فرامی‌خواند.

این رویداد پرطرفدار در تقویم هنری آفریقای جنوبی، فرصتی برای طراحان نوظهور به‌منظور رقابت با بهترین‌های صنعت طراحی و نمایش استعدادهایشان است. کنفرانس‌های خبری، نمایش محصول، حضور طراحان میهمان و نمایش‌های رقص و موسیقی بخشی از برنامه‌های این فستیوال هستند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید