زیپ لاین ورزش یا بهتر بگوییم یک تفریح هیجانی است که امروزه طرفداران زیادی دارد. در این ورزش افراد نوعی لباس مخصوص صخره نوردى به نام هارنس بر تن کرده و کلاه ایمنی بر سر می گذارند و با استفاده از تسمه و کارابین به یک قرقره متصل مى شوند. قرقره روى یک سیم بکسلى که ارتباط بین دو نقطه را برقرار می کند سوار می شود و افراد مسیر بین این دو نقطه را با سرعت طى می کنند.

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایران

سرعت حرکت به هیچ وجه قابل تنظیم نیست و به اختلاف ارتفاع بین نقطه مبدا و مقصد بستگی دارد. زیپ لاین ورزشی مهیج است که افراد با سوار شدن بر ان در اوج آسمان قرار می گیرند و از پرواز لذت می برند.

خوشبختانه امروزه امکان انجام این تفریح هیجان انگیز در نقاط مختلف ایران وجود دارد. جالب اینکه برخی از زیپ لاین ها بر دریاچه، برخی بر جنگل ها و تعدادی هم بر کویر بسته شده اند و بدین ترتیب تجربه ای متفاوت از پرواز را در اختیار گردشگران قرار می دهند. در ادامه به معرفی بهترین زیپ لاین های موجود در ایران می پردازیم.

پل معلق مشگین شهر اردبیل

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانپل معلق مشگین‌ شهر بلندترین و طولانی ترین پل معلق کابلی خاورمیانه است که در ارتفاع ۸۰ متری از سطح زمین بر روی پارک جنگلی مشگین ‌شهر ساخته شده است. این پل ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد و توسط کارشناسان داخلی و مهندسان بومی منطقه بنا شده است.

پل معلق مشگین شهر تنها عضو کوچکی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی است. این مجموعه بزرگ ‌ترین پروژه گردشگری استان اردبیل است که شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت ‌های اقامتی، سایت بالن ‌سواری و ورزش ‌های هوایی، رستوران گردان، بازارچه ‌های صنایع ‌دستی، شهربازی و … می باشد.

یکی از امکانات تفریحی این مجموعه و البته مهیج ترین آنها زیپ لاین است که در کنار پل معلق بر روی دره ای عمیق واقع شده است.

کوه صفه اصفهان

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانکوه صفه اصفهان عضوی از رشته کوه های زاگرس است که از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه ‌های تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرک‌ ها و مجتمع ‌های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و راه آهن می رسد.

این کوه یکی از مناطق گردشگری اصفهان است که با نام بام اصفهان نیز شناخته می شود. کوه صفه جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد و امکان انجام تفریحاتی مانند بولینگ، سوار شدن بر تله کابین، تماشای سینمای 5 بعدی و … در آن فراهم است.

نمک آبرود مازندران

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایراننمک آبرود شهر یا به عبارتی شهرکی در مسیر چالوس – تنکابن است که یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری استان مازندران به شمار می رود. این شهرک امکانات تفریحی و رفاهی خوبی مانند رستوران، سرویس بهداشتی، پارکینگ، مرکز خرید، کارتینگ، پینت بال، شهربازی، تله کابین و … دارد که البته دلیل اصلی شهرت و محبوبیت آن تله کابینش می باشد.

این شهر از شمال به دریای خزر و از جنوب به ارتفاعات مدوبن می رسد و به طور کلی به دو بخش مسکونی و گردشگری تقسیم می شود. در بخش گردشگری نمک ابرود زیپ لاینی هم وجود دارد که با تله کابین قابل دسترسی است و سوار شدن بر آن واقعا هیجان انگیز است.

  چشم نوازترین پنجره های اُرسی در جهان

کویر ورزنه اصفهان

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانکویر ورزنه اصفهان که با نام بیابان خارا هم شناخته می شود دارای بزرگ ترین مجموعه تفریحی کویری ایران است. در این مجموعه می توانید انواع تفریحات هیجانی مانند موتور سواری (چهارچرخ)، کویر نوردی با ماشین های آفرود، شترسواری و … را تجربه کنید. این کویر در فاصله 10 کیلومتری از شهر زیبا و تاریخی ورزنه قرار دارد بنابراین با سفر به آن می توانید از جاهای دیدنی شهر ورزنه هم دیدن کنید و یک تیر و دو نشان بزنید.

در این کویر دو زیپ لاین هم وجود دارد که یکی از آن ها با طولی معادل 30 متر در بیابان خارا و دیگری با طولی معادل 400 متر در سایت تفریحی واحه ورزنه واقع شده است و هزینه سوار شدن بر ان به ازای هر نفر 35 هزار تومان می باشد.

کوه عینالی و تله کابین تبریز

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانکوه عینالی یکی از مناطق مهم گردشگری شهر تبریز است که با تله کابینی که در پای آن تعبیه شده می توان به قله اش صعود کرد.

از جمله دیدنی های این کوه دریاچه ی مصنوعی داغ گلی است که جلوه ی بسیار زیبایی دارد. این کوه علاوه بر تله کابین و دریاچه دارای زیپ لاین نیز می باشد. این زیپ لاین دارای طولی معادل 500 متر و اختلاف شیبی برابر با 75 متر است.

دریاچه شورابیل اردبیل

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایراندریاچه ی شورابیل به عنوان یکی از جاذبه‌ های طبیعی شهرستان اردبیل دارای امکاناتی مانند قایق ‌رانی، پیست دو میدانی، پیست دوچرخه سواری، باغ وحش، یک شهر بازی روباز و یک شهر بازی سرپوشیده است.

علاوه بر اینها اولین زیپ لاین رفت و برگشتی کشور و طولانی ترین آن ها در کنار این دریاچه قرار دارد. زیپ لاینی که طول آن معادل 920 متر می باشد و تجربه ای متفاوت از زیپ لاین سواری در ایران را در اختیارتان قرار می دهد.

چالیدره طرقبه مشهد

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانچالیدره یک مجموعه ی توریستی است که در کنار دریاچه ی سد چالیدره طرقبه قرار دارد و دارای امکانات مختلفی مانند قایق سواری، لنج تفریحی، ترن هوایی، تله ‌سیژ، بانجی جامپینگ، ماهیگیری، کافی شاپ گردان و رستوران و البته زیپ لاین است.

از سه طریق پله ها، ترن و تله سیژ می توان وارد این مجموعه شد ک هر یک هزینه ی متفاوتی دارد. از دیگر امکانات موجود در این مجموعه می توان به برج گردان، اسکله تفریحی، عکاسخانه سنتی، امکانات تفریحی ویژه کودکان، قایق موتوری و پدالی و پارویی، آموزش غواصی و آموزش قایق سواری اشاره کرد.

پل معلق و زیپ لاین و تله کابین رامسر

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانیکی از جاذبه های معروف و محبوب شهر رامسر، مجتمع تفریحی شهر سبز است. در این مجموعه انواع امکانات تفریحی وجود دارد. از جمله ی این امکانات که البته از بهترین آنها می باشد پل معلق و زیپ لاین است که برای دسترسی به هر یک باید سوار تله کابین شوید و به بالای مجموعه یعنی پارک جنگلی هزار پله (ایل میلی) بروید.

در این جا دو پل معلق چوبی و امکان استفاده از دو زیپ لاین هیجان انگیز وجود دارد. لازم به ذکر است استفاده از این زیپ لاین ها دارای محدودیت سنی و وزنی است.

  بهترین مقاصد گردشگری شکم گردها

در واقع تنها افرادی می توانند از این زیپ لاین ها استفاده کنند که سن شان بین 11 تا 40 سال و وزن شان بین 45 تا 95 کیلوگرم باشد. هر یک از این زیپ لاین ها دارای طولی معادل ۴۵٠ متر می باشد. مجموعه در کل دارای سه خط زیپ لاین و دو پل معلق چوبی است. مسافران بعد از طی کردن هر زیپ لاین، پیاده شده و از روی پل معلق چوبی باریکی که از روی دره می گذرد به زیپ لاین بعدی می رسند.

زیپ لاین کماندو تهران

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانزیپ لاین کماندو تهران طولانی ترین و سریع ترین زیپ لاین تهران می باشد که نمایی زیبا از پارک آب و آتش تهران را پیش روی گردشگران قرار می دهد. این زیپ لاین 210 متر طول و 30 تا 50 متر ارتفاع دارد. از جمله مزایای آن فراهم کردن امکان انجام انواع حالت های زیپ لاین سواری از جمله حالت خوابیده، ایستاده و نشسته است که هر یک تجربه ای متفاوت از پرواز بر فراز آسمان ها را مهیا می سازد.

محدودیت وزنی برای سوار شدن بر این زیپ لاین 25 تا 110 کیلوگرم و محدودیت قدی ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر است و هزینه ی آن بین 40 تا 80 هزار تومان متفاوت می باشد. آدرس این زیپ لاین تهران، بزرگراه شهيد حقانى شرق، بعد از خروجى مدرس شمال، خیابان سرو، جنب باغ موزه دفاع مقدس است.

زیپ لاین برج میلاد تهران

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانبا اینکه اکثر افراد برای دیدن از سکوی بازدید برج میلاد به سمت آن می روند اما لازم است بدانند تفریحات جالب دیگری در اطراف برج میلاد در انتظار گردشگران است.

از جمله ی این تفریحات زیپ لایی به طول 150 متر و ارتفاع 30 متر است که با سرعت 60 تا 70 کیلومتر در ساعت طی می شود. این زیپ لاین دو حالت استفاده دارد.

زیپ لاین توچال تهران

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانشهر تهران زیپ لاین دیگری نیز دارد که در انتهای خیابان ولنجک، مجموعه ی تله کابین توچال، بوستان سلامتی 2 واقع شده است. این زیپ لاین دارای طولی معادل 200 متر و ارتفاعی برابر با 60 متر است و می توانید لذت پرواز در حالت های مختلف ایستاده، نشسته، خوابیده و 2 نفره را از طریق آن تجربه کنید.

پیست اسکی پولادکف سپیدان

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانپپیست اسکی پولادکف یک پیست بین المللی است که در ۸۸ کیلومتری شمال شهر شیراز و 15 کیلومتری آبشار معروف مارگون قرار دارد. این پیست دارای امکانات اقامتی، سالن های غذاخوری، تله کابینی به طول ۲ کیلومتر، ۲ دستگاه تلی اسکی ویژه ی اسکی بازان به طول ۱۶۰۰ متر و ۸ دستگاه موتور برفی است.

در فاصله ی کمی از پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچک تری وجود دارد که با عنوان پیست اسکی سپیدان شناخته می شود. هر دوی این پیشت ها در فصل سرد زمستان مورد استقبال عده ی بسیار زیادی از گردشگران قرار می گیرند. جالب اینکه با وجود امکانات خوبی که در این مجموعه پیش بینی شده است در سایر فصول سال نیز شلوغ و مورد توجه هستند.

  تفرجگاه محبوب کوه صفه وجاذبه های اطراف آن در اصفهان

دهکده گردشگری رایان نطنز

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایراندهکده رایان نطنز مجموعه ای تفریحی است که در سال 1386 به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری استان اصفهان شروع به کار کرد. این دهکده ی خوش اب و هوا در دامنه ی کوه کرکس، در منطقه ی رایانِ شهر نطنز قرار دارد و هر ساله عده ی زیادی از گردشگران و کوهنوردان را به سمت خود می کشاند.

دهکده رایان دارای امکانات خوبی مانند دریاچه ی مصنوعی، قایق سواری، اسب سواری، رستوران سنتی، فست فود، هتل های اقامتی و البته زیپ لاین است.زیپ لاینی که در این منطقه وجود دارد دارای طولی معادل 3 کیلومتر می باشد.

زیپ لاین دراک شیراز

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانزیپ لاین دراک شیراز یکی از امکانات تفریحی موجود در مجموعه ی پارک کوهستانی دراک است. طول این زیپ لاین چیزی معادل 1200 متر و ارتفاع آن از سطح زمین تقریبا 200 متر است.

لازم به ذکر است در اینجا می توانید زیپ لاین سواری دو نفره را نیز تجربه کنید. حتی چنانچه دارای کودکی زیر 9 سال هستید می توانید او را نیز با خود به همراه ببرید و در هیجانی که تجربه می کنید سهمی برای وی قائل شوید و البته بابت رعایت نکات ایمنی هم مطمئن باشید.

سرزمین موج های خروشان مشهد

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایراناین جاذبه در واقع یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده جهان است که در مساحتی بالغ بر 60000 مترمربع در کیلومتر 2 جاده شاندیز ساخته شده است.

این سرزمین می تواند به طور همزمان به بانوان و آقایان خدمات رسانی کند. در این مجموعه می توان از سرسره های مدرن و هیجان انگیز، دریاچه ای متلاطم، رودخانه ای بزرگ، لیزرتگ و ترامپولین لذت برد و از امکاناتی مانند سالن ماساژ، سالن ایروبیک، سونا و جکوزی، مرکز خرید، مهدکودک برای نگهداری از کودکان زیر 4 سال و … استفاده کرد.

از طرفی می توان بر طولانی ترین زیپ لاین سرپوشیده جهان سوار شد. طول مسیر زیپ لاین آقایان ۱۱۰ متر، ارتفاع نقطه شروع آن ۳۴ متر و ارتفاع نقطه پایان آن ۲۵ متر است و با سرعت 62کیلومتر بر ساعت طی می شود.

این در حالی است که طول مسیر زیپ لاین بانوان ۱۴۰ متر، ارتفاع نقطه شروع آن ۲۷ متر و ارتفاع نقطه پایان آن ۱۴ متر است و با سرعت 54 کیلومتر بر ساعت طی می شود. این دو زیپ لاین به ترتیب اولین و دومین زیپ لاین طولانی سرپوشیده جهان هستند.

کویر دروازه قرآن یزد

زیپ لاین های معروف و هیجان انگیز ایرانکویر دروازه قرآن یکی از کویرهای منحصر به فرد استان یزد است که در نزدیکی شهر یزد قرار دارد. از جمله جاذبه های این کویر منظره ای زیبا از دریاچه ای در میان شن ها و رمل هاست و با نام حوض جعفر شناخته می شود.

علاوه بر این چندین کمپ کویری نیز در این منطقه وجود دارد که در میان آنها دو کمپ سندباد و هفت سنگ امکانات بسیار خوبی برای تفریح و خوشگذرانی به گردشگران عرضه می کنند.

از جمله این امکانات می توان به شترسواری، پرواز با کایت باگی، اسکی روی شن، پرواز با پاراگلایدر، رستوران شیشه ای، موسیقی زنده، موتور چهارچرخ و البته زیپ لاین اشاره کرد.

منبع : iranhotelonline
نویسنده

یک نظر بنویسید