فرودگاه ونوکووا در مسکو، فرودگاهی بین‌المللی است که توانسته عنوان سومین فرودگاه شلوغ در کشور روسیه را به خود اختصاص دهد.

«فرودگاه بین‌المللی ونوکووا» (Vnukovo International Airport) در ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر مسکو قرار دارد. این فرودگاه، سومین فرودگاه پر رفت و آمد در کشور روسیه محسوب می‌شود و در کنار فرودگاه داماددوا، شرمتیوو و «فرودگاه رامنسکویه» (Ramenskoye Airport)، جزو ۴ فرودگاه اصلی مسکو به حساب می‎آید. از میان خطوط هوایی فعال در این فرودگاه می‌توان به «ایرفلوت»، «پابیدا» (Pobeda)، «یوتی‌ایر» (Utair) و «روسیه ایرلاینز» (Rossiya Airlines) اشاره کرد.

ونوکووا ، سومین فرودگاه شلوغ روسیه در مسکو

تاریخچه فرودگاه ونوکووا

فرودگاه ونوکووا، قدیمی‌ترین فرودگاه مسکو است که هنوز هم از آن استفاده می‌کنند. فرودگاه قدیمی «خودینکا» (Khodynka Aerodrome) به قدری شلوغ شده بود که در طول جنگ جهانی دوم، فرودگاه جدید ونوکووا به قصد استفاده‌ی نظامی در سال ۱۹۴۱ تأسیس شد و بعد از پایان جنگ، کاربری آن به پروازهای شهری تغییر پیدا کرد. این فرودگاه را برای بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ گسترش دادند که قرار بود مسکو آن را میزبانی کند.

ونوکووا ، سومین فرودگاه شلوغ روسیه در مسکو

ترمینال ها فرودگاه ونوکووا

در حال حاضر، فقط از ترمینال A این فرودگاه استفاده می‌شود که فعالیت خود را در سال ۲۰۱۰ شروع کرد و هم پروازهای داخلی و هم بین‌المللی را برعهده دارد. ترمینال B آن در سال ۲۰۰۴ ساخته شده بود و به همراه ترمینال D، از سال ۲۰۱۷ به بعد تصمیم گرفتند فعلاً از آن‌ها استفاده نکنند. همچنین برای گسترش این فرودگاه برنامه‌هایی دارند که با اتمام آن‌ها، ترمینال‌های قدیمی و اولیه‌ی فرودگاه ونوکووا را خراب می‌کنند تا شکلی یکدست به خود بگیرد و جا برای فعالیت ایرلاین‌های بیشتری باز شود.ونوکووا ، سومین فرودگاه شلوغ روسیه در مسکو

مسجد قل شریف ، نماد شهر کازان

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه ونوکووا

ایستگاه قطار این فرودگاه از سال ۲۰۰۵ شروع به کار کرده و آن را به «ایستگاه ترمینال کیفسکایا» (Moscow Kiyevskaya railway station) در مسکو متصل می‌کند. تقریباً ۳۵ دقیقه در راه خواهید بود و برای تهیه‌ی بلیت یک‌طرفه‌ی آن باید حدود ۵۰۰ روبل هزینه کنید و درصورت خرید آنلاین، این مبلغ کمتر می‌شود. البته از آنجایی که قیمت‌ها ثابت نیستند، بهتر است خودتان هزینه‌ی به روز آن را به صورت آنلاین چک کنید. اتوبوس‌های خط ۶۱۱ فرودگاه ونوکووا هم شما در عرض ۲۰ تا ۳۵ دقیقه به مرکز شهر مسکو می‌رسانند. علاوه بر آن، اتوبوس‌های خط ۴۵ نیز در این مسیر فعالیت دارند؛ اما ممکن است در ترافیک مسیر گیر بیفتید. همچنین کمپانی‌های تاکسی مختلفی در این فرودگاه فعال هستند و برای رفتن به مسکو یا حومه‌ی شهر می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. قرار است خط ۸ مترو مسکو را نیز راه‌اندازی کنند و درصورتی که این طرح عملی شود، فرودگاه ونوکووا عنوان اولین فرودگاه روسیه را به خود اختصاص می‎دهد که به خط مترو متصل است.


منبع : eavar
نویسنده

یک نظر بنویسید