چوار ، بخش و شهرى در شهرستان ایلام از استان ایلام می باشد.

بخش چوار. در مغرب و شمال‌غربى شهرستان ایلام واقع و مشتمل است بر دو دهستان به نامهاى اَرْکَوازى و بولى و یک شهر به نام چوار (مرکز بخش).دهستان ارکوازی از 36 روستا تشکیل گردیده و مرکز آن روستای مورت در 3 کیلومتری غرب شهر چوار است.مرکز دهستان بولی نیز روستای گنجوان است. آبادیهاى آن عمدتاً در دشت واقع‌اند. رشته‌کوه زاگرس در قسمتهاى شمال، شمال‌شرقى و شمال‌غربى آن امتداد دارد.مساحت بخش چوار به 1300کیلومتر مربع می رسد که یکی از بخش های وسیع در استان ایلام است و راه اصلى ایلام ـ ایوان ـ کرمانشاه از این بخش می‌گذرد.

رودهاى بخش عبارت‌اند از: رود فصلى تَلخاب، به‌طول حدود 43 کیلومتر، با جهت جنوب‌غربى، که پس از عبور از چمن بولى وارد عراق می‌گردد؛ کَلال رود، به طول حدود بیست‌وپنج کیلومتر، که از دامنه کوههاى شره زول و اللّه‌خدا سرچشمه می‌گیرد و با جهت جنوبى از دهستان اَرکوازى می‌گذرد و به رود گدار خوش می‌ریزد؛ رود چوار، به طول حدود بیست‌وپنج کیلومتر، که سرچشمه آن ارتفاعات واقع در حدود هفت کیلومترى شمال‌غربى شهر ایلام و جهت آن جنوب‌غربى است به رود چم آب می‌پیوندد و پس از طى حدود دو کیلومتر به رود گدار خوش می‌ریزد. بخش چوار داراى معادن شن و ماسه، سنگ ساختمانى، گچ، زغال‌سنگ و نفت و گاز است.

برخى از آثار تاریخى چوار عبارت‌اند از: تپه ورکبود، آثار تاریخی قلاع مربوط به دوره ساسانیان ، گورهایى متعلق به اواخر سده هشتم پیش از میلاد و چند گور با اشیایى متعلق به 1200ق م، بقعه سیدمحمد در چمن‌بولى، بقعه حاجی‌بختیار در روستایى به همین نام در نوزده کیلومترى شمال‌غربى شهر چوار، و بقعه سیدعیسى در آبادى بانْسَرو (سَروْصول)، در 23 کیلومترى شمال‌غربى شهر.

شهر چوار، مرکز بخش چواردر حدود پانزده کیلومترى شمال‌غربى شهر ایلام و در مسیر راه اصلى ایلام ـ کرمانشاه قرار دارد. آب و هواى آن معتدل و نیمه مرطوب است. این شهر با راه اصلى به شهرهاى ایلام و ایوان مرتبط است. راه اصلى ایلام ـ اسلام‌آباد غرب نیز از آن می‌گذرد.

معرفی جاذبه های گردشگری و دیدنی چوار

جاهای دیدنی چوار

کوه شره زول

کوه شره زول در ناحیه چوار در 23 کیلومتری شمال غربی  شهرستان ایلام واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود 2050 متراست و به صورت رشته نسبتا طویلی به درازای 41 و پهنای متوسط آن 15 کیلومتر از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد و گسترش یافته است. دهستان چوار در جنوب و دهستان های سهراب و مرکزی در دامنه های شمالی این کوه جای گرفته اند . بخش شمال غربی آن از جنگل های بلوط پوشیده شده است. رودخانه های کنگیر، گلال رود، کزاب و مورت ازاین کوه سرچشمه می گیرند.

معرفی جاذبه های گردشگری و دیدنی چوار

قلعه چکر بولی چوار

قلعه”چکر بولی” واقع در چوار ایلام و مرز کشور عراق می‌تواند محلی دیدنی برای مسافران نوروزی باشد.قلعه باستانی «چکر بولی» در روستای چکر واقع در کوهستان بولی واقع در توابع بخش چوار شهرستان ایلام واقع شده است.این قلعه در نزدیکی مرز عراق بنا شده و سبک معماری و مصالح آن با قلعه یزدگرد در استان کرمانشاه قابل مقایسه است که دارای 11 اتاق است.قلعه در قسمت بلندی حاشیه شمالی محوطه باستانی چکر بنا شده و دارای دژی بسیار بلند و مستحکم است.

معرفی جاذبه های گردشگری و دیدنی چوار

ارتفاع جبهه شمالی این قلعه بیشتر از سایر قسمت‌ها است و تعداد 11 اتاق در قسمت جنوبی قلعه ایجاد شده که بر حیاط مرکزی تسلط دارند.  اتاق‌ها دارای تاق قوسی هستند و محوطه باستانی چکر در مسیر ارتباطی چوار به سومار و سرزمین می‌انرودان قرار گرفته بنابراین در گذشته اهمیت راهبردی داشته است. مصالح بکار رفته در این قلعه سنگ و گچ است و داخل اتاق‌ها نیز با گچ اندود شده است. سفال‌های نخودی و قرمز رنگ با شاموت شن به صورت متراکم در محوطه بیرونی قلعه دیده می‌شود که متعلق به دوره‌ای تاریخی است و علاوه بر این، در گوشه‌های قلعه اتاق‌های دیده‌بانی دیده می‌شوند.

هوای چوار بسیار دل انگیز است و مسافران نوروزی می‌توانند علاوه بر بازدید از این قلعه از هوای بسیار خوب این شهر نیز لذت ببرند.

منبع : chavar،joox،tasnimnews
نویسنده

یک نظر بنویسید