در وسط شهر زیراب سوادکوه قرار دارد. بقعه در محوطه‌ای به مساحت ۵۵۰۰ متر با ۶۵۰ متر مربع زیر بنا و ۸۰۰ متر زائرسرا واقع است . پر آوازه است که وی عارفی بزرگ بوده است. این امامزاده از جاذبه های مذهبی زیراب می باشد.

بسیاری از مردم منطقه علاوه بر آب و هوای عالی و زمین های مرغوب شهر زیراب، وجود امامزاده عبدالحق را یکی از دلایل به وجود آمدن این شهر و جذب مردم برای زندگی در آنجا می دانند. ایشان به خاطر قضاوت های به حق و عادلانه ، به عبدالحق شهرت داشتند.

جاذبه مذهبی امامزاده عبدالحق

عبدالحق که بود ؟

سیدعبدالحق بن کمال الدین بن سیدقوام الدین مرعشی …بن امام زین العابدین (علیه السلام) وفات ۸۲۹-ه.ق می باشد.بنا به روایتی ازنسل امام موسی الکاظم (علیه السلام) بوده و بنا به روایتی امامزاده عبدالحق (علیه السلام) برادرامامزاده یوسف رضا قائمشهر می باشد. استانه مبارک حضرت امامزاده عبدالله ملقب به عبدالحق فرزند حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) ولادت در سال ۱۷۳ هجری قمری، متوفی بسال ۲۰۵ هجری قمری بنا به روایتی که سینه به سینه نقل گردیده، قضاوت و احقاق حقی که بر اثر معجزات این بزرگوار بین تعدادی از مومنین صورت گرفته و مشهورترین این کرامات در سال ۷۳۸ هجری قمری که بین دو برادر صورت گرفت و اختلاف ریشه‌داری را حل و فصل کرد به عبدالحق ملقب و مشهور گردیده است. متولیان اولیه بقعه مطهر حضرت امامزاده عبدالحق مردان مومن و متدین به نامهای درویش ابوطالب، درویش اسماعیل و درویش حسین اهل کنیج کلاه زیرآب سوادکوه بوده‌اند که بنای بقعه مطهر را احداث و تولیت آستانه این بزرگوار را نسل به نسل عهده‌دار بوده‌اند.

منبع : titreshahr،mazandaran.irib
نویسنده

یک نظر بنویسید