باغ تاریخی فرهنگی نمیر در شهرستان تفت که به باغ صدری نیز معروف است از جمله مکان هایی است که با فرهنگ و معماری ایرانی بنا شده و همواره مورد توجه مسافران و گردشگران قرار گرفته است.این باغ از جاهای دیدنی تفت،که به دستور صدرالعلماء از حاکمان دوران زندیه ساخته شد اکنون بر اثر تغییر و تحولات شهری و توسعه شهر، در خیابان امام خمینی یا خیابان ساحلی و محله باغ گلابدان شهر تفت قرار گرفته است.

باغ صدری تفت از باغ های ایرانی تاریخی

باغ صدری تفت در میان مردم تفت به باغ نمیر تفتی معروف است از آن روی که ارباب نمیر تفتی، یکی از زرتشتیان به نام که یکی از شکسته‌ بندهای معروف یزد بود، در این باغ زندگی می کرد.وسعت باغ نمیر ۱۳ هزار متر مربع است و در قسمت شمال غربی آن، ساختمانی دارای یک تالار بزرگ به مساحت ۱۲۰ متر مربع واقع شده که با طاق نماهای محرابی تزیین شده است.

اما آنچه که بیش از هرچیز این بنا را منحصر به فرد می کند وجود یک بادگیر دو طبقه و بزرگ روی عمارت اصلی است.بین دو طبقه بادگیر یک طبقه دیگر با تزئینات زیبا قرار دارد.این بادگیر جزو مشهورترین بادگیرهای ایران به شمار می رود و با وجود اینکه ساخت آن بسیار دشوار بوده به بهترین شکل ممکن اجرا شده است.برخی بر این باورند که اینبنا هم زمان با مسجد شیخ لطف الله ساخته شده است.وجود این بادگیر از شاخص ترین نشانه های این باغ است که علاوه بر ابهت و زیبایی بخشیدن به ساختمان، نقش بسیار موثری نیز در تهویه فضای درونی بنا دارد.

موزه آینه و روشنایی یزد تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی

باغ صدری تفت از باغ های ایرانی تاریخی

در دو طرف تالار راهروهای پهنی وجود دارند که مسیر ارتباطی بین اتاق ها هستند و این اتاق ها را به اتاق های پشتی وصل می کنند.بعد از راهروهای پهنی که اتاق ها را به تالار مرتبط می کنند، دو اتاق سه دری قرار دارد و پشت هر سه دری، دو اتاق دیگر ساخته شده که به سه دری ها و فضای پشت تالار راه دارد.همچنین یک زیرزمین در زیر تالار با آجر ساخته شده است که نمای آن نیز بندهای سیمانی سیاه و آجر است و فرش کف این بنای عظیم نیز با آجر فرش که در گذشته بسیار استفاده می شده، پوشانده شده و باعث زیبایی این ساختمان است.

از دیگر شاخص های منحصر به فرد این بنا، وجود یک حوض سنگی به وسعت تقریبی ۵۰۰ مترمربع است که در مقابل ساختمان قرار دارد.همین حوض نیز دارای ویژگی منحصر به فردی است که با درایت و بینش خاص معماران و با توجه به امکانات در آن زمان طراحی و اجرا شده است.قرار گیری ۹۵ فواره آب در آن به لحاظ فن اجرا و استفاده از علوم مرتبط، ساخت این حوض را به عنوان یکی از شاهکارهای آن دوره مطرح می کند.

باغ صدری تفت از باغ های ایرانی تاریخی

قرار داشتن آسیاب آبی در ضلع جنوب شرقی انتهای باغ نیز جلوه ای خاص به این بنا بخشیده که قدمت بالایی دارد.

در یکی از اتاق های طبقه دوم تالار در جبهه شرقی و در درون طاقچه ای که در این اتاق تعبیه شده است، نوشته قدیمی که مربوط به بیش از ۵۵ سال است دیده می شود.این نوشته به انشاء و قلم شخصی به نام عطاالله مسندی ‌نژاد اهل شیراز است.عطاالله مسندی ینژاد که به سبب ماموریت اداری از شیراز به تفت منتقل شده بود، شرح برخورد و معاشرت خود با مردم تفت به ویژه زرتشتیان این شهر را با مداد روی دیوار به یادگار می ‌نویسد.

جاذبه های خضرآباد،خضرآباد یکی از کوچکترین شهرهای دنیا

باغ صدری تفت از باغ های ایرانی تاریخی

عمده مصالح به کار رفته درساخت این باغ، خشت، آجر فرشی، قلوه سنگ، سنگ تراش داده شده، کاهگل، چوب، گچ، آجر و شرفی طرح دار است.

معماری و طراحی این بنا و نیز پوشش گیاهی این باغ نمونه کامل و الگوی یک باغ ایرانی است که در شرایط گرم و سوزان کویر چنین ساختمانی با درختانی زیبا بنا شده است.

باغ نمیر تفت در سال ۱۳۷۹ به شماره ۲۸۹۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع : mehrnews،mag.eravel
نویسنده

یک نظر بنویسید