دهكده توريستی زراس ، دهکده‌ای رویایی و تفریحی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

يكی از جاذبه های توريستی جديد و تازه تاسيس شده در منطقه دهدز، دهكده توريستی زراس از جاذبه های گردشگری دهدز بوده كه يكی از مناطق بسيار زيبا و خوش آب و هوا به ويژه در فصل زمستان و بهار است.

دهكده توريستی زراس ، دهکده‌ای رویایی و تفریحی

موقعیت جغرافیایی

منطقه زراس در ۲۵۰ کیلومتری شمال شرقی اهواز، ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز و ۳۹ کیلومتری سد کارون ۳، به مساحت ۲۰۶ هکتار از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است.این منطقه از شمال به ارتفاعات کوه گل و جاده ایذه-شهرکرد و از جنوب و غرب به حوزه آبریز سد کارون ۳ و روستای درب غریبی و از شرق به روستای زراس محدود می‌شود.

دهكده توريستی زراس ، دهکده‌ای رویایی و تفریحی

جاذبه های دیدنی زارس

این دهکده را بهشت می‌خوانند.مکانی که تمام تصورات شما را از جنوب تغییر می‌دهد. یکی از زیبایی‌های دل‌انگیز دهکده دریاچه سد کارون۳ است. این دریاچه هوای منطقه را بهاری کرده و به طبیعت اطرافش منظره‌ای شگفت‌انگیز بخشیده.

کوه‌های بلندی که این منطقه را در برگرفته بر ابهت آن می‌افزایند. درست در مقابل دهکده تفریح توریستی زراس آبشار شیوند از دل کوه‌ها جوشیده است. این آبشار طراوت بسیاری به این ناحیه بخشیده. این ویژگی‌ها بر اهمیت توریستی دهکده افزوده است.

مناظر اطراف پر است از کوه‌های بلند قامت منگشت. این کوه‌ها با قله‌های پر برف‌شان به شما چشمک می‌زنند. بر دامن کوهستان جنگل‌هایی سرسبز و با طراوت روییده‌اند. مناطق پوشیده از درختان بلوط، منطقه تاراز، گلزار، دشت سوسن، تورک، کله، دوتو، دشت بزرگ و کوچک از دیگر دیدنی های طبیعی هستند.

دهكده توريستی زراس ، دهکده‌ای رویایی و تفریحی

آثار تاریخی

طاق طویله یا ارگ اتابکی مربوط به دوره ایلخانی و دوره تیموریان است و در ایذه، خیابان محمد رسول‌الله واقع شده و این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.دارای معماری داخلی پیچیده و اعجاب ‌انگیز است که متعلق به دوره اتابکان لر و حدود قرن هفتم هجری قمری است. بنایی در مرکز شهر کنونی که قلعه ‌ای در زمان ایلخانان بوده و در دوره اتابکان نیز استفاده می ‌شده است و دارای کاشی ‌کاری ‌های معرق، ترکیب آجر و کاشی، گچ‌ بری‌های رنگین و سازه‌ های معماری منحصربه ‌فرد در زمان خود است و متاسفانه آن ‌گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

نقش برجسته کول فره با قدمت چند هزارسال یکی از مهم ترین آثار تاریخی است که در چند کیلومتری جنوب غربی شهر باستانی ایذه واقع شده است و با نام کتیبه ‌های سنگی کول فر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.سنگ ‌نگاره‌های کول ‌فره در تنگه ‌ای در هفت کیلومتری شمال شرقی ایذه، شامل شش نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان است که با توجه به سنگ نبشته های به جا مانده و بقایایی از محل زندگی آن ‌ها در گذشته ‌های دور که در میان کوه ها باقی مانده‌ است،مانند گورها، کانال آب، بقایای ساختمان و نقطه دیدبانی می ‌توان گفت این محل عبادت گاه بوده است.

قلعه کژدم در اولین قرن ها دوران تاریخی بعد از اسلام ساخته شده است و محل دقیق قرار گیری آن شهرستان ایذه، بخش مرکزی، دهستان حومه شرقی و روستای خنگ اژدر و در بالا دست آثار باستانی خنگ اژدر است و در سال ۱۳۸۷ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دهكده توريستی زراس ، دهکده‌ای رویایی و تفریحی

اقامت در سفر به دهکده زارس

برای اقامت در زراس گزینه‌های مختلفی دارید. شما می‌توانید در دهکده ویلا یا سوئیت اجاره کنید. اما یک راه هیجان‌انگیز برپایی چادر و کمپینگ است. این انتخاب شما را با طبیعت منطقه پیوند می‌زند.

همچنین در طول اقامت خود می‌توانید از تفریحات مختلفی لذت ببرید. تفریحات آبی، قایق‌سواری، اسکله تفریحی، پیست اسب ‌سواری، دوچرخه‌سواری و …در انتظار شما هستند.

دهكده توريستی زراس ، دهکده‌ای رویایی و تفریحی

بهترین فصل سفر

بهترین فصل برای بهره بردن از آب‌وهوای لطیف و طبیعت زیبای این منطقه بهار است. در بهار باید کفش‌ها را از پا درآورد و دستان را از هم گشود و در میان جاده‌ی پنهان میان چمن‌هایش دوید و به آوای طبیعت گوش سپرد. زمستان‌ها، اما می‌شود دست نوازشگر سرما را بر سر طبیعت این سرزمین دنبال کرد و از  ارتفاعات پوشیده از برف و دشت‌های سفید‌پوشش لذت برد و حتی تابستان‌ها نیز به دور از گرمای طاقت فرسای سایر نقاط خوزستان چند صباحی را در اینجا به استراحت گذراند.

راه دسترسی به دهکده

راه زمینی: جاده ایذه به دهدز که ۵۵ کیلومتر است و حدود ۲۵ کیلومتر آن کنار دریاچه سد کارون ۳ در ساحل شرقی می گذرد.این جاده آسفالت و کیفیت قابل قبولی دارد.

دسترسی به فرودگاه: نزدیک ترین گزینه فرودگاه بین المللی اهواز است که تا دهکده زراس خوزستان ۱۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

راه آهن: ایستگاه راه آهن اهواز در فاصله ۲۵۵ کیلومتری دهکده قرار دارد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید