استان هرمزگان با شرایط اقلیمی خاصیش غذاهای متنوعی دارد و اگر در سفر خوردن غذاهای محلی را دوست دارید در این ناحیه غذاهای خوشمزه ای انتظارتان را می کشد. با رفتن به جنوب ایران، سفری خاطره انگیز و خوشمزه را تجربه می کنید چون این استان با آب و هوا و ویژگی های اقلیمی خاص غذاهای خوشمزه ای دارد که تنوع آن ها بینظیر است. احتمالا برایتان جالب است که بدانید در هرمزگان از ادویه های هندی زیاد استفاده می شود و غذاهای این ناحیه از غذاهای هندی تاثیر زیادی گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا با تعدادی از غذاهای هرمزگان آشنا شوید.

جریش هرمزگان

جِریش (حلیم بلغور گندم) نوعی حلیم غلیظ و از غذاهای محلی استان هرمزگان است که در کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس هم طبخ می شود و در ماه رمضان از غذاهای اصلی سفره افطار آنها به شمار می رود.«بلغور گندم» یا «گندم شکسته» نوع کمتر شناخته شده‌ای از دانه کامل «گندم دوروم» است و در مقایسه با کربوهیدرات‌هایی که با گندم فرآوری شده یا غنی شده درست شده‌اند، بلغور گندم منبع بهترین از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و ریزمغذی‌هاست.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

نان چم‌ چمو

احتمالا در سفر به قشم اسم نان چم چمو را می شنوید، نانی محلی و خوشمزه که بیشتر در هنگام صبحانه خورده می شود و با طرز پخت آسانش از نان های پرطرفدار منطقه محسوب می شود. این نان که به نان تخم مرغی معروف است با موادی مثل تخم مرغ، آرد، شکر و روغن درست می شود.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

زیبون

زیبون به خاطر داشتن سیب زمینی سرخ شده طرفداران زیادی دارد و در این غذا هم مثل بیشتر غذاهای جنوبی از ماهی استفاده می شود. بعد از اینکه ماهی ها حسابی با ادویه و فلفل مزه دار شد در روغن سرخ می شود. در همین حال در ظرفی جداگانه سیب زمینی های خلالی بزرگ سرخ می شوند. به سراغ گوجه فرنگی می رویم، آن ها رنده و با پیاز تفت داده می شوند. در آخر در کف یک قابلمه، نان محلی پهن می شود و همه این مواد روی نان ریخته می شوند و همراه برنج دم می کشند.

  معرفی غذاهای لذیذ همدان

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

عنکاس

عنکاس Ankas (ماهی مرکب) یکی از غذاهای محلی استان هرمزگان است. عنکاس یا ماهی مرکب را که از قبل آماده کرده و گوشت آن را به صورت مربع‌های کوچک قطعه قطعه کرده‌ایم با مقداری آب و خرما در دیگ زودپز می‌گذاریم تا کاملاً پخته و نرم شود.

مقداری سیب‌زمینی خلال شده را سرخ می‌کنیم و آنگاه پیاز خرد شده را کمی تفت می‌دهیم و عنکاس‌ها را به آن اضافه می‌کنیم بعد سیب‌زمینی را که سرخ کرده بودیم با یک عدد فلفل سبز و رب گوجه به آن اضافه می‌کنیم آنگاه نمک، فلفل و ادویه به آن زده و چند دقیقه با شعله کم حرارت می‌دهیم.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

موفلک

اگر دوست دارید در سفر به قشم به غیر از جاذبه های دیدنی آن طعم غذاهای این ناحیه را هم بچشید موفلک را امتحان کنید،؛ غذایی محلی که فقط در قشم درست می شود و برای پخت آن گندم یا جوی پرک شده را آنقدر برشته می کنند تا به رنگ قهوه ای دربیاید. در ظرفی جداگانه پوست و استخوان ماهی مخصوص جنوب کاملا جدا و با پیاز تفت داده می شود. بعد از آماده شدن ماهی آن را با گندم دم می کنند و روی مواد مقداری ادویه و تخم گشنیز می ریزنند.

مهیاوه

این غذای معروف هرمزگان در واقع نوعی سس است. برای درست کردن آن از ماهی موتو تند و شور استفاده می شود. این ماهی، خشک شده و به شکل پودر در می آید و با موادی مثل خردل، گشنیز و فلفل ترکیب و به آن نمک و آب اضافه می شود تا به شکل مایعی روان در بیاید. این مایع در ظرفی دربسته به مدت حدود یک ماه زیر آفتاب گذاشته می شود و همراه برنج و نان و گاهی هم صبح ها به جای پنیر خورده می شود. البته به خاطر طعم تند و تیزی که دارد نمی توان آن را زیاد خورد.

  خورشت تره اصلی ترین غذای کردی

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

 نان توموشی

در قشم این نان محلی و نازک با سس مخصوص درست می شود این نان که بیشتر وقت ها با مهیاوه خورده می شود با موادی مثل تخم مرغ و پنیر درست می شود.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

بلاليت

«بلاليت» از غذاهای محلی شهر بندرعباس و بوشهر است. اين غذا از ماكارونی يا رشته صبحانه، شكر يا شيره خرما، گلاب، روغن و هل درست می ‌شود. بسياری بلاليت را به عنوان وعده‌ای در صبحانه سرو می ‌كنند و غذايی مقوی به حساب می ‌آيد و گاهی برای خوش ‌رنگ و خوش ‌طعم شدن آن از زعفران نيز استفاده می ‌كنند.در روز نخست عيد نوروز مردم هرمزگان از آن به عنوان صبحانه استفاده می كنند.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

ماهى برشته یا کباب ذغالی

برای درست کردن این غذاهای محلی قشم از انواع ماهی های خوشمزه جنوب استفاده می شود. برای تهیه این ماهی، شکم ماهی خالی و با موادی مثل ادویه، سبزیجات معطر و پیاز پر می شود.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

مالوكی

«مالوكی» نوعی شيرينی سنتی در استان هرمزگان است كه از تركيب ماست، تخم مرغ، آرد و پودر قند تهيه می ‌شود. زرده‌ های تخم مرغ و روغن ذوب ‌شده را با هم تركيب كرده و آرد را كم‌ كم به آن اضافه می كنند و خمير به‌ دست آمده را در نايلون قرار می دهند و نزديك به 2 ساعت آن را استراحت می دهند.
سپس خمير را به شكل دايره‌ های كوچك درآورده و در روغن فراوان سرخ می كنند و بعد از آن كه روغن اضافی آن را گرفتند، در پودر قند غلتانده و سرو می ‌كنند.

  رستوران بخارا

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

ترشی انبه

«ترشی انبه» از ترشی ‌های مخصوص هرمزگان است كه در ميناب و رودان متداول است و به 2 صورت ترشی انبه چغاله يا انبه نارس سالم تهيه می ‌شود. برای تهيه اين نوع ترشی، تمر هندی را با زردچوبه و انبه و رب گوجه فرنگی، به شيره تمر هندی اضافه می كنند، همه مواد را با سركه تركيب كرده و برای مدتی در ظرفی با در محكم نگهداری می كنند تا حاضر شود.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

هوارى

هواری از آن غذاهایی است که با داشتن ادویه های تند و تیز و ماهی به خوبی از ویژگی های جنوبی بودن برخوردار است! برای درست شدن این غذا در ابتدا انواع سبزیجات خوش عطر مثل شمبلیه، گشنیز و شوید را به همراه پیاز و سیر سرخ می کنند. در همین حین ماهی ها هم برای سرخ شدن به این سبزیجات اضافه می شود. بعد از پاشیدن ادویه های تند و زردچوبه در آخر برنج را به همراه این مواد دم می کنند. برای درست کردن این غذا گاهی به جای ماهی از میگو استفاده می شود که آن هم خوشمزه و پرطرفدار است.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

دوپیازه میگو

این غذا در جزیره قشم درست می شود و برای پخت آن از موادی از میگو، رب، ادویه و پیاز استفاده و با برنج یا نان خورده می شود.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

برنج دیشو

در این غذا که در واقع ترکیبی از برنج و ماهی است برای خنثی شدن طبع سرد ماهی از شیره خرما استفاده می شود و برنج به همراه شیره خرما دم می کشد.

خوشمزه ترین غذاهای محلی هرمزگان که باید امتحان کرد

سوراغ يا سوراخ

«سوراغ» نيز يكی ديگر از غذاهای محلی مردم استان هرمزگان است كه البته بايد آن را نوعی دسر ناميد چون برای طعم دادن به غذا از آن استفاده و همراه غذای اصلی ميل می شود. سوراغ يك نوع خورشت بندري است كه قدمت هزار ساله دارد.

منبع : seeiran،irna،eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید